Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za mało "žLodołamaczy"

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Zmieniają się przepisy dotyczące statusu zakładów pracy chronionej, czasu pracy osób niepełnosprawnych oraz dofinansowania ich wynagrodzeń . Niektóre nowości budzą niepokój w tym środowisku.

Zmieniają się przepisy dotyczące statusu zakładów pracy chronionej, czasu pracy osób niepełnosprawnych oraz dofinansowania ich wynagrodzeń . Niektóre nowości budzą niepokój w tym środowisku.

<!** Image 3 align=none alt="Image 189769" sub="W sprzyjających warunkach niepełnosprawni mogą osiągać sukcesy i w sporcie, i w pracy zawodowej [Fot.: Jacek Smarz]">- Mamy sygnały, że pracodawcy rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej i przechodzą na otwarty rynek - mówi Anna Skupień, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Proces zmian trwa od 2011 roku, nowelizowane są przepisy w różnych sferach, od lipca czekają nas kolejne zmiany. Niektóre mogą okazać się niekorzystne dla zakładów pracy chronionej i dla samych niepełnosprawnych.<!** reklama>

Wyższe progi

Od nowego roku zmienił się status zakładu pracy chronionej. Może go uzyskać firma, w której wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych wynosi co najmniej 50 procent załogi. Dodatkowo 20 procent ogółu pracowników muszą stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej wystarczało, aby wskaźnik zatrudnienia osób z uszczerbkami na zdrowiu wynosił 40 procent, a 10 procent wszystkich pracowników musieli stanowić niepełnosprawni z I lub II grupą. Do lipca pracodawcy mają czas na uzyskanie tych nowych wskaźników.

Aby zachęcić do zatrudniania osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, zwiększono dofinansowanie do ich wynagrodzeń, przy równoczesnym obniżaniu dofinansowania w przypadku stopnia umiarkowanego i lekkiego.

Znowelizowano również normy czasu pracy pracowników ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Teraz aby osoba z I i II grupą inwalidzką pracowała krócej, wymagane jest zaświadczenie lekarskie o potrzebie stosowania skróconej normy czasu pracy, nie przekraczającej 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Czas pracy niepełnosprawnego bez takiego orzeczenia nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Do tej pory zatrudnieni z I oraz II grupą automatycznie mieli skrócony czas pracy.

Lista będzie krótsza?

W wykazie zakładów pracy chronionej w Kujawsko-Pomorskiem, zamieszczonym na stronie Urzędu Wojewódzkiego, figurują 182 przedsiębiorstwa, w tym 49 z dawnego województwa toruńskiego i 20 z dawnego włocławskiego. Ale wkrótce lista może okazać się krótsza, bo część przedsiębiorców rezygnuje ze statusu zakładu pracy chronionej, co można wiązać ze zmianami w przepisach, zwłaszcza z wymogiem zatrudniania co najmniej 50 procent niepełnosprawnych w firmie.

Tak stało się m.in. w toruńskim ARPOL Motor Company Sp. z o.o.

- Zrezygnowaliśmy ze statusu zakładu pracy chronionej. W związku ze zwiększającym się zatrudnieniem nie byliśmy w stanie sprostać progowi 50 procent zatrudnienia niepełnosprawnych, ze względu na charakter pracy. Chodzi o kierowców, magazynierów w magazynie części. Ale nie zwalniamy osób niepełnosprawnych, których jest w firmie około 30 - mówi prezes Rafał Predenkiewicz.

W toruńskiej spółce „Delfia” na 130 zatrudnionych, 98 procent to niepełnosprawni. Posiadaczem większościowego pakietu i jej głównym klientem są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.

- My nie zrezygnujemy. Tradycje naszej firmy sięgają lat 50., w 1972 roku jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w kraju uzyskaliśmy status Zakładu Pracy Chronionej - mówi Małgorzata Łydzińska, specjalista d.s. rehabilitacji w „Delfii”. - Mamy swoją załogę od lat, nie było łatwo ją skompletować.

Brakuje zachęt

- Jest zbyt mało zachęt dla pracodawców, aby zatrudniali osoby niepełnosprawne. Próbujemy to zmienić poprzez kampanię „Lodołamacze”, ale perspektywa zrównania rynku chronionego i otwartego zniechęca pracodawców - uważa Anna Skupień.


Zdaniem eksperta

Magdalena Ostrowska, kierownik Wydziału Pośrednictwa Pracy PUP dla Miasta Torunia:

Propozycji pracy dla niepełnosprawnych jest niewiele, trudniej im znaleźć zatrudnienie niż osobom w pełni sprawnym. Od stycznia do 21 maja br. do naszego urzędu wpłynęło 213 ofert dla niepełnosprawnych, obecnie 33 są aktualne. Poszukiwane były głównie osoby do sprzątania (76), pracy w ochronie (63), przedstawiciele handlowi (20), pakowacze, były też pojedyncze oferty pracy biurowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska