MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za niska emerytura? Możesz z tym walczyć! Zobacz, czy należy ci się ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego!

redpp
Przeliczanie wysokości należnej emerytury jest bardzo istotnym procesem - na podstawie tych wyliczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są wypłacane potem świadczenia emerytalne. W przypadku niektórych osób możliwe jest ponowne przeliczenie emerytury - kto i kiedy może się o to starać? Co jeśli po przeliczeniu świadczenie będzie niższe?

Przeliczenie emerytury - jak się ją oblicza?

Podstawą obliczenia emerytury jest kwota składek zgromadzonych w ramach ubezpieczenia emerytalnego - uwzględnia się przy tym również waloryzację składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego z naliczeniem do końca miesiąca przed miesiącem, od którego są wypłacane środki emerytury ze zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Kwotę powyższą dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku przejścia na emeryturę (np. 60. lat w przypadku kobiety, 65. lat w przypadku mężczyzny, czy też dowolnej osoby w wieku innym np. 70 lat). Wartość ta w miesiącach jest corocznie ustalona w ogłoszonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego tablicach trwania życia. Publikacja następuje 31 marca.

Jeśli emeryt wstrzymywał się z przejściem na emeryturę i nowe tablice są dla niego mniej korzystne, przy przejściu na emeryturę może mieć naliczoną emeryturę według tablic najkorzystniejszych dla niego, obowiązujących, w okresie, gdy był już w wieku emerytalnym.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia - dla kogo?

Nie jest to prawo dla każdego. W praktyce mogą to robić wyłącznie określone osoby. Prawo do ponownego przeliczenia świadczeń emerytalnych oraz rentowych przysługuje osobom objętym emeryturą na starych i nowych zasadach, które kontynuują podleganie ubezpieczeniom. To też oznacza, że prawo to mają seniorzy, którzy po przyznaniu świadczenia emerytalnego podlegały ubezpieczeniu z tego tytułu.

Co jest doliczane?

Ponowne ustalenie wysokości renty lub emerytury wymaga doliczenia nieuwzględnionych okresów składkowych oraz nieskładkowych. Dolicza się je nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeśli emeryt (bądź rencista z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) jest ubezpieczony. Wyjątkiem jest sytuacja, w której ubezpieczenie w danym kwartale kalendarzowym ustało - wtedy nie trzeba czekać do jego zakończenia.

Kiedy wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury?

O ile można to robić wraz z początkiem każdego roku, najlepiej jest starać się o ponowne przeliczenie emerytury na nowych zasadach w dniu urodzin lub po urodzinach. Wtedy wskaźniki są zdecydowanie korzystniejsze.

Co, jeśli po przeliczeniu naliczono niższą emeryturę?

W takiej sytuacji nie musimy się niczego obawiać - otrzymywać będziemy świadczenie w dotychczasowej wysokości.

O ile zwiększa się emerytura? Jak złożyć wniosek?

Te kwestie szczegółowo wyjaśniamy w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska