Zabytki czekają na remont

Alicja Cichocka
Jesteś właścicielem zabytkowej kamienicy i chcesz przywrócić jej dawny blask? Sprawdź, gdzie możesz zdobyć dofinansowanie lub liczyć na refundację kosztów odnowy zabytku.

Jesteś właścicielem zabytkowej kamienicy i chcesz przywrócić jej dawny blask? Sprawdź, gdzie możesz zdobyć dofinansowanie lub liczyć na refundację kosztów odnowy zabytku.

<!** Image 2 align=right alt="Image 167125" sub="Kamienica przy ulicy Bankowej 12 jest na liście Lokalnego Programu Rewitalizacji. Na jej remont z RPO udało się zdobyć 15,3 tys. zł / Fot. Adam Zakrzewski">700 tys. złotych ma w tym roku do podziału Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu. Można liczyć nawet na 50-procentowe dofinansowanie kosztów prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych. O środki mogą ubiegać się właściciele lub zarządcy zabytków. Remonty elewacji, konstrukcji budynku, okiennic i okien, drzwi zewnętrznych, dachu, wykonanie izolacji zabezpieczającej przed wilgocią - na to wszystko można zdobyć pieniądze. Podstawowy warunek to wpis obiektu do rejestru zabytków. Od 10 do 80 tys. złotych - tyle średnio udaje się uzyskać. Trzeba się pospieszyć, bo 28 lutego mija termin składania wniosków. Dzięki tym środkom do tej pory udało się przywrócić, na przykład historyczny koloryt fasadzie kamienicy przy ul. Rabiańskiej 8, w której urzędują astronomowie Polskiej Akademii Nauk.

Wojewódzkie wsparcie

1,5 mln złotych w tym roku popłynie na odbudowę zabytków z Biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zasady rozdziału pieniędzy są podobne do tych w miejskiej jednostce. Dofinansowanie pozwala pokryć do 50 procent wszystkich kosztów. Zgłaszać można także już odremontowane zabytki. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak pamiętać, że prace musiały zostać wykonane w ciągu ostatnich 3 lat, a wniosek można złożyć nie wcześniej niż po roku od ukończenia remontu. Średnie kwoty jakie przyznaje biuro to 50 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie prac planowanych można składać do 28 lutego, z kolei o refundację kosztów do 30 czerwca. Dzięki wsparciu wojewódzkiego biura wypiękniała m.in. elewacja prywatnej kamienicy przy ul. Mostowej, u zbiegu z ul. Ciasną.

Będzie drugi nabór?

<!** reklama>6,4 mln złotych popłynie w tym roku na odnowę zabytków z Programu Opieki nad Zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 15 grudnia Urząd Marszałkowski skończył nabór wniosków. - Jeśli wszystkich pieniędzy nie uda się rozdzielić, w marcu ogłosimy drugi nabór - informuje Lech Narębski z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, który realizuje program. Warunkiem udziału w POnZWK-P jest wpis budynku do rejestru zabytków i swobodny dostęp do obiektu. Program jest skierowany do instytucji, stowarzyszeń, fundacji, ale również prywatnych właścicieli zabytków. Dofinansowanie pokrywa nawet 80 proc. kosztów remontu. W poprzednich latach chętni otrzymywali od 10 tys. do 300 tys. zł. Pieniądze popłynęły m.in. na remont zabytkowej willi, przeniesionej z Torunia z ul. Krasińskiego 15 do Podzamka Golubskiego.

<!** Image 3 align=right alt="Image 167125" sub="Wnętrza toruńskich kamienic pięknieją. Na zdjęciu: klatka przy ulicy Kopernika 47. Wyremontowano ją dzięki unijnemu wsparciu / Fot. Adam Zakrzewski">39 mln unijnych złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego ma odmienić oblicze dwóch najstarszych toruńskich dzielnic - starówki i Bydgoskiego Przedmieścia. Kluczem do tego skarbca jest Lokalny Program Rewitalizacji dla miasta Torunia, bez którego pieniądze przeszłyby koło nosa. LPR udało się ostatecznie stworzyć, a swoim zasięgiem obejmuje dwie wymienione dzielnice.

Wpis obiektu do LPR pozwala ubiegać się o unijne pieniądze, ale nie daje gwarancji otrzymania środków. Z informacji z Urzędu Marszałkowskiego wynika, że jak na razie dofinansowano realizację dziewięciu projektów m.in. wspólnoty mieszkaniowej z ul. Kopernika 47. Mieszkańcy otrzymali 21,6 tys. złotych na remont klatki schodowej i piwnic w swoim budynku. Kolejne 28,5 tys. popłynęło do kamienicy pod Krzywą Wieżą 20. Tam także wypięknieje klatka schodowa.

Unia dofinansowuje do 65 proc. kosztów takich projektów. Dokłada do realizacji kapitalnych remontów kamienic - od remontu piwnic i klatek na wymianie dachu kończąc. Pięknieją tak prywatne kamienice jak i zabytki będące w miejskich rękach. Niestety, ale lista chętnych do tak potężnych środków jest już zamknięta. O unijne złotówki zabiega 113 podmiotów, z czego 87 ma status priorytetu, pozostałe to rezerwa. Jak unijne miliony zmienią pejzaż zaniedbanych części miasta, będzie widać po 2013 roku, gdy środki zostaną wydane.

Warto wiedzieć

Pełną listę projektów w ramach LPR można znaleźć w na stronie internetowej www.torun.pl w zakładce Rewitalizacja.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie