POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Zabytkowy grzybek po kolejnych przejściach

Zabytkowy grzybek po kolejnych przejściach

Marek Nienartowicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Stojący na obrzeżach toruńskiej starówki grzybek znów jest w złym stanie. A zaledwie cztery lata temu przeszedł gruntowną renowację.
Zabytkowy grzybek po kolejnych przejściach

Stojący na obrzeżach toruńskiej starówki grzybek znów jest w złym stanie. A zaledwie cztery lata temu przeszedł gruntowną renowację.


- Znów coś niedobrego dzieje się z grzybkiem - alarmuje Krystyna Sak. - Często spaceruję obok niego i widzę, że znów jest niszczony. Zróbcie coś, bo kiedyś ten zabytek naprawdę zniknie z pejzażu Torunia.


Stojący na skwerze u zbiegu alei 500-lecia i ulicy Bydgoskiej zabytkowy grzybek to niestety bardzo łatwy łup dla wandali. Stoi w dość mało uczęszczanym miejscu, zwłaszcza wieczorową i nocną porą.


Przez lata był podpalany, pokrywany niecenzuralnymi napisami. Popadał w ruinę, a władze miasta nie bardzo interesowały się jego stanem. Musiały jednak coś zrobić, gdy w czerwcu 2004 roku trzech wandali próbowało porąbać grzybka siekierą. Po tym w jego trzonie pozostało głębokie wcięcie.


„Nowości” i Fundacja Odnowy Zabytków Torunia zorganizowały specjalną akcję ratowania grzybka. Zebraliśmy około 8 tysięcy złotych. Pieniądze zostały przekazane miastu, które wybrało wykonawcę renowacji zabytku i dołożyło drugie tyle pieniędzy do renowacji.


Jesienią 2004 roku uzupełnione zostały braki w trzonie grzybka. Wymieniono poszycie jego kapelusza, oczyszczono i odmalowano całości. Grzybek stanął na specjalnym fundamencie. Już w 2005 roku okazało się, że renowacja została źle przeprowadzona. Konieczne były poprawki. M.in. jeszcze raz go odmalowano.


Grzybek więc sporo przeszedł, ale obecne zniszczenia, zauważone przez Czytelniczkę „Nowości”, świadczą o tym, że to nie koniec jego gehenny. Na jego trzonie widać spękaną farbę. Największy problem to połamane deski tworzące trzon zabytku.


- To pierwszy sygnał dotyczący kolejnego zniszczenia grzybka - mówi Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków. - Oczywiście sprawdzimy sytuację. Jeśli będzie potrzeba, grzybek zostanie naprawiony.

Od 166 lat


  • Grzybek jest jednym z najciekawszych zabytków tzw. małej architektury parkowej w Toruniu.
  • Został ustawiony przy samej ulicy Bydgoskiej w 1843 roku. Potem - w związku z uruchomieniem linii tramwajowej - trafił w obecne miejsce.

 


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo