Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachowały się żydowskie nagrobki

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Godne upamiętnienie żydowskiej nekropolii w Toruniu nabiera realnych kształtów. Możliwe będzie stworzenie lapidarium, bo zachowało się kilka nagrobnych elementów.

Godne upamiętnienie żydowskiej nekropolii w Toruniu nabiera realnych kształtów. Możliwe będzie stworzenie lapidarium, bo zachowało się kilka nagrobnych elementów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 80964" sub="Z cmentarza, który przetrwał II wojnę światową, do naszych czasów zachowały się tylko fragmenty bramy / Fot. Jacek Smarz">Dziś na terenie kirkutu, u zbiegu ulic Antczaka i Pułaskiego w Toruniu, jest skwer z piaskownicą oraz słup do gry w piłkę. O historii miejsca przypomina tylko metalowa tablica (regularnie kradziona przez złomiarzy) i pozostałości po bramie cmentarnej. Coraz mniej jednak przechodniów kojarzy, czym naprawdę są te elementy.

Przypomnijmy, że 11 marca doszło o przełomu w sprawie godnego upamiętnienia żydowskiej nekropolii. W biurze senatora Jana Wyrowńskiego porozumieli się przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia i reprezentująca stronę żydowską Monika Krawczyk, kierująca Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce. Ustalono, że miasto wystąpi do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wytyczne, przygotuje dokumentację zagospodarowania terenu cmentarza i najprawdopodobniej ogłosi konkurs na formę architektoniczną, upamiętniającą miejsce spoczynku społeczności żydowskiej.

<!** reklama>- Do konserwatora wystąpiliśmy kilka dni temu, a obecnie przymierzamy się do przeniesienia placu zabaw na drugą stronę ulicy Konopackich - informuje Szczepan Burak, szef magistrackiego Wydziału Zieleni i Środowiska. - Najpierw jednak przygotujemy ten plac, z szerszym wyposażeniem niż dotychczas, a później dopiero zabierzemy się za zagospodarowanie miejsca byłej nekropolii. Planujemy uporać się z tym zadaniem do czerwca.

Możliwe, że zgodnie z sugestią Moniki Krawczyk, o kirkucie przypominać będzie w przyszłości lapidarium. Okazało się bowiem, że w Toruniu przetrwały żydowskie nagrobki. - Na naszym terenie przechowujemy koło siedmiu granitowych elementów nagrobnych, w formie obelisków. Trafiły do nas na początku lat 70., w okresie likwidacji cmentarza. Wówczas funkcjonowaliśmy jako Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - mówi Hubert Galon, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych USKOM, spółki z większościowym udziałem miasta, czuwającej nad komunalnymi cmentarzami w Toruniu.

Z relacji świadków wynika, że na toruńskim kirkucie w momencie likwidacji było około 60 nagrobków. Tylko część trafiła do MPGK.

Do tematu wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska