Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczynasz je dużą literą? To błąd! Wielu Polaków myli się w zapisie. Tobie też się to zdarza?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Te wyrazy powinno się pisać małą czy dużą literą? Wiele osób ma problemy z pisownią.
Te wyrazy powinno się pisać małą czy dużą literą? Wiele osób ma problemy z pisownią. pexels/ Andrea Piacquadio
Język polski nie należy do najłatwiejszych. Nawet osobom, które używają go na co dzień, może przysporzyć sporo problemów. Przekręcanie frazeologizmów, błędy interpunkcyjne i stosowanie kalk językowych to wciąż norma u Polaków. Wcale nie tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, jest także stosowanie małej i dużej litery. Wiele osób nagminnie popełnia błędy w tym zakresie. Sprawdźcie, czy wy też.

Wyrazy, które piszemy małą i dużą literą. Częste błędy

Zanim przejdziemy do błędów ortograficznych, które polegają na zapisie małą lub wielką literą danego wyrazu, gdy nie jest to wymagane, warto poruszyć inne kwestie. Sporo osób mówi, że pisze coś „z małej/wielkiej litery”. To sformułowanie również nie jest poprawne. Dlaczego? Językoznawcy podkreślają, że to naleciałości z języka rosyjskiego.

– Zgodnie z tradycją piszemy wielką (dużą, małą) literą, nie z wielkiej (dużej, małej) litery. Konstrukcja z przyimkiem to składniowy rusycyzm, który mimo znacznego rozpowszechnienia wciąż budzi opory wielu osób – wyjaśnia językoznawca, prof. Mirosław Bańko w Poradni Językowej PWN.

Zdania są podzielone również, jeżeli chodzi o „wielką” i „dużą” literę. W powyższej wypowiedzi ekspert podkreśla, że możemy tych form używać zamiennie. Jednak niektórym językoznawcom nie podoba się forma „wielka litera”, np. prof. Janowi Miodkowi.

– Uparcie będę twierdził, że przymiotnikowe warianty duży i wielki nie są stylistycznie tożsame, że wielki = duży + nacechowanie emocjonalne (ekspresja) – wyrażę się matematycznie. Wielki chłop, wielkie chłopisko, wielka baba, wielkie gmaszysko, wielkie miasto, wielkie drzewo, wielki majątek, wielki łeb – to są dla mnie przykłady właściwego użycia słowa wielki (wielka, wielkie). Ale wielka litera – w tekście pozbawionym ekspresji, stylistycznie neutralnym? O ileż to raptem milimetrów przerasta ona w wersie literę małą? – argumentuje językoznawca.

Warto wspomnieć też o tym, że w języku polskim zapis dużą literą może być stosowanych ze względów uczuciowych. Jeśli darzymy kogoś szacunkiem lub chcemy podkreślić rangę danego zagadnienia, tytułu czy zwrotu możemy rozpocząć wyraz dużą literą. Warto pamiętać jednak, by tej reguły nie nadużywać.

Skoro więc wyjaśniliśmy sobie kwestie związane z dużą i małą literą, warto przejść do błędów w tym zakresie. I, jak to w języku polskim bywa, zagadnienia te nie zawsze będą jednoznaczne.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaczynasz je dużą literą? To błąd! Wielu Polaków myli się w zapisie. Tobie też się to zdarza? - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska