Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaginięcia w regionie. Co stało się z tymi ludźmi? Jak zniknęli? Bliscy czekają na ich powrót

TK
Fundacja ITAKA nieustannie poszukuje zaginionych osób, w tym również tych, które były po raz ostatni widziane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Czy widziałeś którąś z tych osób lub masz o nich jakieś informacje? Jeśli tak, skontaktuj się z ITAKĄ!zdjęcie ilustracyjne: poszukiwania Remigiusza Baczyńskiego na Wiśle w Toruniu
Fundacja ITAKA nieustannie poszukuje zaginionych osób, w tym również tych, które były po raz ostatni widziane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Czy widziałeś którąś z tych osób lub masz o nich jakieś informacje? Jeśli tak, skontaktuj się z ITAKĄ!zdjęcie ilustracyjne: poszukiwania Remigiusza Baczyńskiego na Wiśle w Toruniu Jacek Smarz
Zaginieni w województwie kujawsko-pomorskim to długa lista osób, po których ślad zaginął, a służbom do tej pory nie udało się wpaść na ich trop. Co miesiąc w całym kraju za zaginione uznaje się kolejne osoby. Niektóre z nich udaje się odnaleźć, inne giną w niewyjaśnionych okolicznościach, a jeszcze inne zapadają się pod ziemię na długie lata. Pomóż rodzinom i jeśli coś wiesz, daj znać. Widziałeś ich? Zgłoś się do Fundacji ITAKA.

Zaginieni w województwie kujawsko-pomorskim. Widziałeś ich?

Być może widziałeś którąś z tych osób lub posiadasz na jej temat jakiekolwiek informacje? Jeśli tak, koniecznie skontaktuj się z Fundacją ITAKA. Możesz to zrobić dzwoniąc pod numer 116 000 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-17:00) lub 22 654 70 70 bądź wysyłając wiadomość na adres [email protected]. Fundacja ITAKA weryfikuje uzyskane informacje we współpracy z policją.

ZAGINIENI Z KUJAWSKO-POMORSKIEGO
KLIKNIJ I SPRAWDŹ, CZY KOGOŚ NIE WIDZIAŁEŚ

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych - organizacja pozarządowa, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych w Polsce oraz udziela wsparcia ich bliskim. Do tej pory udało jej się odnaleźć ponad 12 tysięcy osób.

Tylko w zeszłym roku do Fundacji:

  • zgłoszono ponad 600 zaginięć,
  • odnaleźć udało się ponad 400 osób.

Z badań Fundacji ITAKA wynika, że największą grupą osób zaginionych stanowią:

  • mężczyźni w wieku 27-35 lat,
  • kobiety w wieku 9-17 lat.

Zaginieni w województwie kujawsko-pomorskim. Widziałeś? Zgłoś!

Jeśli widziałeś osobę zaginioną i zechcesz powiadomić o tym Fundację, będzie ona chciała uzyskać od ciebie jak najwięcej wiadomości, które pomogą jej dotrzeć do poszukiwanego. Jakie informacje są istotne i mogą pomóc w poszukiwaniach osób zaginionych?

  1. Kiedy i gdzie widziałeś zaginioną osobę? Szczegółowe informacje o lokalizacji, czasie, porze, sytuacji.
  2. Czy widziałeś zaginioną osobę raz czy więcej razy?
  3. Jeśli widziałeś zaginionego więcej razy, czy było to zawsze w tej samej okolicy czy w różnych miejscach?
  4. Jak zachowywała się zaginiona osoba?
  5. Czy zaginiony był w towarzystwie czy sam?
  6. Czy była jakaś charakterystyczna rzecz w zachowaniu lub stroju osoby zaginionej?

Osoby zaginione nie zawsze chcą być poszukiwane

Powodów zaginięć może być wiele i nie zawsze wszystkie są racjonalnie wytłumaczalne. Niektórzy po prostu wychodzą z domu i do niego nie wracają, chcą odciąć się od rodziny, znajomych, otoczenia. Zwykle takie osoby wyjeżdżają do zupełnie innego miejsca w Polsce albo za granicą i zaczynają życie od nowa. Czasem wiedząc o tym, że są poszukiwane: nie ujawniają się, ale mogą też zgłosić się na komendę policji i oświadczyć, że z powodów osobistych świadomie zerwali wszelkie relacje z bliskimi.

W takiej szczególnej sytuacji policja ma obowiązek wykreślić je z rejestru osób poszukiwanych, a rodzina nie uzyska żadnej informacji o tym, gdzie przebywa taka osoba i co się z nią dzieje.

Innymi przyczynami zaginięć może być ucieczka z domu (dotyczy dzieci i nastolatków, a najwięcej odnotowuje się ich wiosną i latem), a także kłopoty z pamięcią (demencja, głównie wśród osób starszych).

Jak długo prowadzone są poszukiwania osób zaginionych?

Policja prowadzi działania poszukiwawcze osób dorosłych przez 10 lat od zgłoszenia zaginięcia, ale przez kolejnych 15 lat przechowuje dane w kartotekach. Osoby po 70. roku życia poszukuje się przez 5 lat a kolejne 5 przechowuje dane. W przypadku zaginionych dzieci poszukiwania prowadzi się do momentu, w którym dziecko ukończyłoby 23 lata. Poszukując dzieci, policja wykonuje też progresję wiekową, czyli symulację, jak po upływie lat może wyglądać dziecko.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska