Zagłosuj na "Toruńskie kobiety stulecie" [PLEBISCYT]

Tomasz Bielicki
Tomasz Bielicki
Plebiscyt „Toruńskie kobiety stulecia” organizowany jest w ramach wydarzenia „100 kobiet na 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski”. Ma na celu przypomnienie i upamiętnienie znaczących kobiet w historii miasta.

Poniżej prezentujemy wszystkie kandydatki,które biorą udział w naszym plebiscycie. Podzieliliśmy je według poszczególnych kategorii.

I. Działalność kobiet dawniej i dziś

Janina Bartkiewiczówna – ur. 1912 w Toruniu, zm. 1975 w Toruniu. Harcerka, żołnierz AK, opiekunka trędowatych w Ugandzie, kapitan jachtowy morski. Podczas II wojny światowej mieszkała w Toruniu i pracowała w miejskim Zakładzie Higieny. Pomagała więźniom Fortu VII i VIII. Na początku roku 1945 powróciła do harcerstwa jako komendantka Ośrodka Harcerek w Toruniu. Pochowano ją na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu w rodzinnym grobowcu. Jedną z ulic Torunia, gdzie Janina Bartkiewiczówna rozpoczęła swoją działalność nazwano jej imieniem.

Wilhelmina Iwanowska - ur. 02.09.1905 w Wilnie, zm. 16.05.1999 w Toruniu. Prof. Astronomii UMK. Brała udział w badaniach na temat między innymi ruchu gwiazd w przestrzeni, fotometrii fotograficznej, gwiazd zmiennych,widm gwiazdowych oraz ewolucji galaktyk. Była założycielką Toruńskiego Centrum Astronomicznego PAN. Wraz z prof. Dziewulskim współtworzyła od podstaw obserwatorium astronomiczne w Piwnicach. Została pochowana na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Jedna z nowych ulic Torunia w dzielnicy Podgórz nosi imię Wilhelminy Iwanowskiej.

Zofia Karpińska-Zając – ur. 1946 we Wrocławiu, zm. 2008 w Toruniu. Wieloletnia dyrektor Galerii Plastycznej Twórczości Dziecka, edukatorka plastyki, matematyczka, działaczka humanitarna. Aktywnie uczestniczyła w życiu toruńskiego środowiska artystycznego.

Helena Piskorska – ur. 19.10.1895 w Gnieźnie , zm. 19.12.1973 w Toruniu. Wybitna archiwistka, historyk, działaczka społeczna i oświatowa. W Toruniu od 1913 r. Kierowniczka archiwum po II wojnie światowej. Autorka wielu prac naukowych, popularnonaukowych i artykułów. Przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o dziejach Torunia. Pochowano ją na cmentarzu św. Jerzego. Ulica na toruńskim Rubinkowie została nazwana jej imieniem.

Ludmiła Roszko - ur. 15.06.1913 w Nowoswitliwcach (wschodnia Ukraina), zm.19.12.2000 w Toruniu. Polska geomorfolog UMK w Toruniu. Roszkówna założyła świecką wspólnotę życia konsekrowanego: Instytut Miłosierdzia Bożego, którą przez wiele lat kierowała. W 1949 r. złożyła prywatne śluby wieczyste w kaplicy OO. Jezuitów w Toruniu. Latem 2013 r. stała się oficjalnie współzałożycielką tej wspólnoty. Skazana przez Sąd Najwyższy w 1962 r. za kierowanie organizacją kościelną, która miała charakter tajny wobec władzy ludowej na 2 lata więzienia (w zawieszeniu). Wyrok ten oznaczał koniec kariery zawodowej, dalszą inwigilację i kolejne prześladowanie: zawieszenie wykładów, odmowa służbowego mieszkania, ograniczenie wyjazdów zagranicznych, brak asystentów, pracę operacyjną mającą na celu obniżenie pozycji naukowej na UMK. Ludmiła Roszko patronuje rondu na zbiegu ulic Łódzkiej oraz Włocławskiej w Toruniu.

Elżbieta Zawacka - ur. 13.03.1909 w Toruniu, zm. 10.01.2009 w Toruniu. Matematyczka, profesor nauk humanistycznych, generał brygady, emisariuszka Cichociemna, pseudonim „Zelma”, „Sulica”, „Zo”. Inicjatorka powstania Fundacji „Archiwum Pomorskie Armii Krajowej”, która istnieje do dzisiejszych czasów. Została pochowana na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Najnowszy most w Toruniu nosi imię gen. Elżbiety Zawackiej.

Trwa głosowanie...

Działalność kobiet dawniej i dziś

II. Kobieta odpowiedzialna

Ołena Bożemska - ur. 1932, zm. 2012. Prezes i współtwórczyni toruńskiego Hospicjum dla Dzieci Nadzieja. Poświęcała się na rzecz działalności toruńskiego hospicjum. Jej praca rozpoczęła się od pomocy dzieciom z porażeniem mózgowym. Wraz z przyjaciółmi stworzyła stowarzyszenie niosące pomoc nie tylko dzieciom, ale też ich rodzicom.

Wanda Kowalik - ur.1946 na wsi pod Lipnem, zm. 2010 w Toruniu. Wieloletnia wicedyrektor Muzeum Etnograficznego w Toruniu i dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu. Aktywnie działała w organizacjach i stowarzyszeniach, m.in. w Europejskiej Unii Kobiet, TTK, Kultura dla Demokracji, Centrum Promocji Kobiet, Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Etnograficznego. Współzałożycielka i Prezes Fundacji Odnowy Zabytków Torunia im. prof. Jerzego Remera, którą uratowała przed likwidacją i prowadziła przez blisko 10 lat. Z jej inicjatywy rozpoczęły się coroczne obchody Dni Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, zainicjowała także Święto Ulicy Przedzamcze.

Gertruda Przybylska - ur. 30.09.1923 w Gnieźnie, zm. 19.03.2012 w Toruniu. Polska inżynier, działaczka związkowa, uczestniczka toruńskiej opozycji demokratycznej w okresie PRL. Zatrudniona była w Zakładach Włókien Chemicznych „Elana” w Toruniu. Była zaangażowana w działalność „Solidarności”. Podczas stanu wojennego skierowano ją na przymusowy urlop i zakazano wstępu do zakładu pracy. Wówczas pomagała osobom represjonowanym oraz ich rodzinom.

Janina Przybyłowa - ur. 1892 w Baszni Dolnej, zm. 1975 w Toruniu. Działaczka kulturalno-społeczna, bibliotekarka, nauczycielka, dyrektor Książnicy Miejskiej w Toruniu. Była nauczycielką w Męskim Seminarium Nauczycielskim w Toruniu. Zaangażowała się w Towarzystwo Czytelni Ludowych organizując spotkania autorskie dla młodzieży szkolnej ze znanymi pisarzami. Udzielała się w toruńskiej Konfraterni Artystów i Towarzystwie Poligraficznym. Została pochowana obok męża na cmentarzu Garnizonowym w Toruniu. Jedna z ulic na Rubinkowie została nazwana imieniem J. i E. Przybyłów.

Maria Znamierowska-Prüfferowa - ur. 13.05.1898 w Kibartach (Litwa), zm. 20.08.1990 w Toruniu. Założycielka i wieloletnia dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Toruniu, adiunkt w Katedrze Etnologii UMK, profesor nadzwyczajny. Kierowała Polskim Towarzystwem Ludoznawczym w Toruniu. Pochowano ją na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Muzeum Etnograficzne w Toruniu zostało nazwane jej imieniem.

Kazimiera Żuławska - ur. 22.02.1883 w Czemerysach na Podolu, zm. 18.04.1971 w Warszawie. Romanistka, alpinistka i tłumaczka, działaczka kobieca. W 1921 r. zamieszkała w Toruniu i otworzyła pensjonat „Zofijówka”, w którym mieszkali aktorzy, reżyserzy toruńskiego teatru, odwiedzający ją pisarze, krytycy, malarze (min. Witkacy, Przybyszewski, Wittlin). Zofijówka stała się salonem literackim Torunia.

Trwa głosowanie...

Kobieta odpowiedzialna

III. Kobieta w kulturze i sztuce

Janina Gardzielewska – ur. 13.07.1926 w Więcborku, zm. 4.04.2012 w Toruniu. Wybitna artystka fotografik, miłośniczka sztuki, książki, kolekcjonerka Kopernikanów, działaczka kultury, zasłużona dla Torunia – powołała Galerię Fotografii Współczesnej „Prezentacje”. Fotografowałą pejzaże Torunia, czego fektem były liczne wystawy jej zdjęć. Przyczyniła się do powstania „Małej Galerii Fotografii” w Toruniu przy ul. Podmurnej. Pochowano ją obok męża na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

Helena Grossówna - ur. 25.11.1904 w Toruniu, zm. 01.07.1994 w Warszawie. Aktorka teatralna i filmowa, tancerka, piosenkarka. Ukończyła szkołę baletową w Toruniu. Gwiazda komedii, farsy i wodewilu, w dwudziestoleciu międzywojennym gościła na okładkach kolorowych magazynów i błyszczała na ekranie w najbardziej kasowych filmach. Była oficerem AK. Podczas powstania warszawskiego dowodziła jako porucznik oddziałem kobiecym w ramach „batalionu Sokół” pseudonim „Bystra”. W roku 1926 zadebiutowała na scenie toruńskiego teatru. Żeby zarobić na lekcje w toruńskiej szkole baletowej pracowała w domu towarowym Kałamajskiego na ul. Szerokiej w dziale z konfekcją męską. Rondo na zbiegu ulic Łokietka, Kościuszki i Chrobrego nosi imię Heleny Grossównej.

Joanna Piekarska - ur. 24.11.1906 w Saratowie, zm. 2.06.1996 w Białymstoku. Artysta plastyk, muzyk, reżyser i dyrektor teatrów lalek. W Toruniu od 1946 r. pracowała w teatrze lalek Baj Pomorski jako aktor, reżyser, kierownik artystyczny. Jej spektakle cieszyły się dużym powodzeniem i długo utrzymywały się w repertuarze teatru.

Kalina Skłodowska-Antonowicz - ur. 18.03.1923 w Towiankach (Litwa), zm. 09.07. 2003 w Toruniu. Muzealnik, lektor języka litewskiego, etnograf, współzałożycielka Muzeum Etnograficznego. Zasłużona dla kultury Pomorza i Kujaw. Działaczka Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Sudiowała na Wydziale Humanistycznym UMK polonistykę. Początkowo podjęła pracę w Dziale Etnograficznym Muzeum Miejskiego w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Jako kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu organizowała lekcje muzealne i imprezy kulturalno-edukacyjne. Została pochowana na cmenatrzu przy ul. Wybickiego w Toruniu.

Regina Smendzianka – ur. 09.10.1924 w Toruniu, zm. 15.09.2011 w Warszawie. Światowej sławy pianistka i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Konserwatorium Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego w Toruniu. Pierwszy raz publicznie wystąpiła w 1938 r. w Toruńskim Teatrze Miejskim. Potem kontynuowała swoją naukę w Krakowie.

Helena Steinborn - ur. 10.02.1875 w Czarnkowie, zm. 23.10.1952 w Toruniu. Działaczka narodowa i społeczna, instruktorka kultury. Członkini Dyrekcji Towarzystwa Pomocy Naukowej dla Dziewcząt. Współzałożycielka Towarzystwa Czytelni Kobiet. Angażowała się charytatywnie w zbiórkę odzieży dla ofiar wojny. Wspólnie z mężem założyli Towarzystwo Muzealne, które organizowało wykłady na temat sztuki, historii, literatury i ekonomii. Prowadziła cykl audycji o dziejach Torunia i jego zabytkach w Pomorskiej Rozgłośni Radiowej. Pochowano ją na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Wraz z mężem patronują jednej z ulic Torunia.

Trwa głosowanie...

Kobieta w kulturze i sztuce

IV Zdrowa kobieta

Janina Hurynowicz - ur. 10.11.1894 w Krystynopolu (Litwa), zm. 2.10.1967 w Toruniu. Lekarka, specjalność prof. neurolog, psychiatra. Profesor UMK w Toruniu. Autorka prac dotyczących chronaksji i wpływu insuliny na autonomiczny układ nerwowy. Kierownik Katedry Neurofizjologii i Fizjologii Porównawczej UMK. Dyrektorka Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Toruniu. Jej osiągnięcia badawcze przyczyniły się do powstania na UMK silnego ośrdoka badań nad zagadnieniami fizjologii układu wegetatywnego, pobudliwości układu nerwowego, czynności bioelektrycznych mózgu. Pochowano ją na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Jest patronką ulicy na toruńskich Bielanach oraz Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu.

Maria Karłowska - ur. 4.09.1865 w Słupówce pow. Szubin, zm. 24.03.1935 w Pniewitem koło Chełmna. Błogosławiona Kościoła Katolickiego, założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej i Domu sióstr Pasterek w Toruniu dla chorych wenerycznie kobiet. W Toruniu znajduje się parafia pod wezwaniem bł. Matki Marii Karłowskiej.

Maria Skrzypek - ur. 1936 w, zm. 2020 w Toruniu. Toruńska radna – przewodniczyła komisji zdrowia, lekarz-kardiolog. Związana ze szpitalem miejskim, zaangażowana w działalność opozycyjną w latach 80. Bardzo aktywna społecznie. Dietę radnej przez lata przekazywała na Fundację Budowy Szpitala im. księdza Jerzego Popiełuszki w Toruniu. Była czołową działaczką Społecznego Stowarzyszenia Obrony Praw Człowieka. Zasiadała m.in. w Radzie Muzeum Etnograficznego w Toruniu, działała w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Etnograficznego. Założyła Stowarzyszenie Przyjaciół Rowów. Pochowano ją na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

Melania Sinoradzka - ur. 13.06.1923 w Toruniu, zm. 28.02.1975 w Toruniu. Lekkoatletka, olimpijka. Zarząd KSS "Pomorzanin" odznaczył ją Honorową Odznaką Klubową z Wieńcem Laurowym (1949). Otrzymała też dyplomy uznania od: prezesa Polskiego Związku Piłki Siatrkowej "za zasługi położone w dziedzinie piłki siatkowej" (1960), Bydgoskiego Okręgu Związku Lekkej Atletyki "za osobistym społeczny wkład w dzieło umasowienia i rozwoju "Królowej Sportów" (21 IX 1965), Komitetu Organizacyjnego Spartakiady w Toruniu "za ofiarną pracę nad upowszechnianiem kultury fizycznej na terenie Torunia". Rozpoczęła swoją ścieżkę zawodową w Toruńskiej Dyrekcji Kolei Państwowych, następnie pracowała w Toruńskiej Fabryce Wodomierzy. Od dziecka interesowała się sportem. W takich dyscyplinach jak pchnięcie kulą oraz rzut oszczepem zdobywała mistrzostwo Polski. W Toruniu jedną z ulic na toruńskich Stawkach nazwano jej imieniem.

Wanda Szuman - ur. 3.04.1890 w Toruniu, zm. 1.12.1994 w Toruniu. Działaczka społeczna oraz pedagog. Naukowo interesowała się rozwojem sierot oraz dzieci chowanych w izolacji, dzieci niepełnosprawnych, niewidomych i głuchych. Współtworzyła w Toruniu Polski Czerwony Krzyż oraz przewodniczyła Komisji Szkolnej. Pod zaborami w Toruniu nauczała dzieci języka polskiego oraz religii. Dzięki zbiórce pieniędzy zainicjowanej przez Wandę Szuman udało się utworzyć Seminarium Nauczycielskie w Toruniu. W 1960 roku powołała w Toruniu Oddział do Walki z Kalectwem, w którym rehabilitacja osób kalekich i niepełnosprawnych odbywała się poprzez uprawianie sztuki. Kilka toruńskich placówek pedagogicznych nosi imię Wandy Szuman. Są to: Zespół Szkół nr 16, Przedszkole Miejskie nr 1, VII Liceum Ogólnokształcące, a także organizacje społeczne - Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej oraz Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Pochowana została na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

Anzelma Zielińska - ur. 1916 w , zm. 11.03.2005 w Toruniu. Profesor, wieloletni zasłużony pedagog, nauczyciel oraz choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Młody Toruń" (pracowała w nim przez 35 lat). Od roku 1967 powierzono jej opiece Zespół Taneczny działający przy „Młodym Toruniu”. Pochowano ją na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

Trwa głosowanie...

Zdrowa kobieta

REGULAMIN I SZCZEGÓŁY GŁOSOWANIA

  • Plebiscyt towarzyszy wydarzeniu Forum Kobiety Torunia 2020, które odbędzie się 28 marca w Dworze Artusa.
  • Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Kobiece Forum Biznesu – organizacja pozarządowa założona w Toruniu w 2016 roku.
  • Głosować można do 8 marca 2020 roku na jedną z sześciu kandydatek w każdej kategorii.
  • Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 28 marca w Dworze Artusa, podczas głównego wydarzenia.

Koronawirus mniej groźny niż grypa?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wierny

Ja glosuje na p.Sobecka tylko I wylacznie

A
Ala

Polecam stronę ultra-cda . pl Znajdziesz tutaj wszystkie najnowsze filmy z 2020roku i seriale w dobrej jakości oraz z lektorem. Wystarczy sie zarejestrować ;)

Właśnie biorę się za 365 dni a później gra o tron

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3