Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrają mistrzowie organów

Anna Krzesińska [email protected]
Startuje 26. Świętojański Festiwal Organowy. W tym roku w Toruniu zaplanowano dziewięć koncertów, na których wystąpią światowej klasy artyści.

Startuje 26. Świętojański Festiwal Organowy. W tym roku w Toruniu zaplanowano dziewięć koncertów, na których wystąpią światowej klasy artyści.

Mistrzowie zagrają nie tylko na zabytkowych instrumentach, ale również na organach zbudowanych w ostatnich latach.

- Pierwsze festiwale odbywały się jedynie na małych organach barokowych, słuchacze zaś raczyli się wykonaniami muzyki dawnej. W 1991 roku wyremontowano główny instrument katedry zbudowany przez Maksa Terleckiego w 1878 roku. W kolejnych latach organiści mogli wybierać instrument, na którym chcieli koncertować. Dość powszechna stała się też praktyka koncertów dwuczęściowych: w pierwszej muzyka dawna na organach barokowych, w drugiej utwory nowsze na instrumencie romantycznym - mówi dyrektor festiwalu ks. dr Mariusz Klimek.

W 2003 roku organiści zaczęli koncertować też w innych kościołach diecezji. Najpierw muzyka organowa zabrzmiała w kościele Matki Bożej Królowej Polski na toruńskim Rubinkowie. W kolejnych latach usłyszeliśmy instrumenty z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ducha Świętego, Matki Boskiej Zwycięskiej, Miłosierdzia Bożego, Opatrzności Bożej i Podwyższenia Krzyża. Festiwalowi wykonawcy dotarli też z koncertami do Chełmna, Grudziądza i Nowego Miasta Lubawskiego.

Świętojański Festiwal Organowy jest imprezą międzynarodową. Melomani mają szansę usłyszeć nie tylko rodzimych wykonawców, ale i artystów z innych krajów (Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych).

W tym roku w Toruniu zaplanowano dziewięć koncertów, na których wystąpią światowej klasy artyści. Odbędą też koncerty w Chełmnie, Grudziądzu i Nowym Mieście Lubawskim.

Tegoroczny festiwal otworzy koncert prof. Andrzeja Chorosińskiego, absolwenta i profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim gry na organach w Belgii. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju i za granicą oraz nagrywał płyty. W 2003 roku płyta z nagraniem jego koncertu w Bazylice w Licheniu otrzymała tytuł podwójnie platynowej.

Repertuar profesora obejmuje muzykę baroku i romantyzmu oraz m.in. transkrypcje utworów Antonio Vivaldiego (Cztery pory roku), Camille Saint-Saensa (Danse macabre), Modesta Musorgskiego (Obrazki z wystawy).

Festiwal odbywa się pod patronatem Biskupa Toruńskiego Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego, Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

 

Fakty

26. Świętojański Festiwal Organowy zaczyna się już w najbliższą niedzielę

Koncert prof. Andrzeja Chorosińskiego odbędzie się o godz. 19 w Bazylice Katedralnej pw. Świętych Janów w Toruniu.

W programie koncertu: Jan Podbielski, Preludium; Louis-Claude Daquin, Kukułka; Jan Pieterszoon Sweelinck, Wariacje (małe organy) Johan Helmich Roman, Koncert B-dur; César Franck, Preludium, fuga i wariacja Johann Christian Heinrich Rinck, Wariacje „Heil dir im Siegerkranz” (duże organy)

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska