Nasza Loteria

Zakaz prowadzenia pojazdów a „blokada alkoholowa”. Na czym polega? [PRAWNIK RADZI]

adw. Mariusz Lewandowski
Sławomir Kowalski, archiwum Nowości
Sąd może zezwolić osobie, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, na korzystanie z pojazdu wyposażonego w urządzenie zwane blokadą alkoholową - objaśnia adwokat.

Adwokat Mariusz Lewandowski wyjaśnia, kiedy taka blokada może być zastosowana.

W przypadku wydania wyroku skazującego za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (przypomnijmy - kiedy zawartość alkoholu we krwi przewyższa 0,5 promila, a w wydychanym powietrzu 0,25 mg/dm3) sąd, obok kary, ma obowiązek orzec wobec sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata, a maksymalnie do lat 10.

Warto wskazać, że w przypadku ponownego skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów dożywotnio.

Nie ulega wątpliwości, że taki środek jest dotkliwy dla sprawców z tej racji, że zakaz ma brzemienne skutki w życiu zawodowym, osobistym i rodzinnym. Niejednokrotnie dalece utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych, jak i rodzinnych - zaznacza adwokat Mariusz Lewandowski.

Celem zakazu jest eliminacja z ruchu drogowego osób w stanie nietrzeźwości, których obecność generuje zagrożenie dla bezpieczeństwa w komunikacji. Powyższym okolicznościom wychodzi naprzeciw instytucja tzw. „blokady alkoholowej”.

POLECAMY TEŻ

Mianowicie, zgodnie z przepisem art. 182a Kodeksu Karnego Wykonawczego, sąd może zezwolić osobie, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, na korzystanie z pojazdu mechanicznego wyposażonego w urządzenie zwane blokadą alkoholową. Oczywiście, dla przyjęcia takiego rozwiązania muszą zostać spełnione następujące warunki: 1) osoba musi wykonywać zakaz prowadzenia pojazdów przez minimum połowę orzeczonego okresu, 2) postawa, warunki i właściwości osoby oraz zachowanie w okresie wykonywania zakazu muszą być nienaganne oraz nie budzić żadnej wątpliwości, 3) nie może być żadnych wątpliwości, że ta osoba nie będzie generowała zagrożenia dla bezpieczeństwa w komunikacji.

Tym samym, przed wyrażeniem zgody, sąd dokładnie i skrupulatnie zweryfikuje, czy osoba, wobec której stosowano zakaz, nie zagraża innych uczestnikom ruchu drogowego. W takich sprawach często sąd kieruje kuratora do miejsca zamieszkania takiej osoby, celem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego o tej osobie.

Kodeks przewiduje możliwość wyrażenia przedmiotowej zgody na prowadzenie pojazdów z blokadą alkoholową także w przypadkach osób, wobec których orzeczono dożywotnio zakaz prowadzenia pojazdów. - W tych sytuacja rzeczony zakaz musi być stosowany przez co najmniej 10 lat, zanim osoba uzyska uprawnienie do złożenia wniosku o wyrażenie omawianej zgody - kończy adwokat Mariusz Lewandowski.

Warto obejrzeć: Policyjna specgrupa w Kujawsko-Pomorskiem

od 7 lat
Wideo

Protest w Tłumaczowie. Kłodzko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska