Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się 28. Festiwal Filmowy "EnergaCAMERIMAGE". Finał, jak cały festiwal, oglądać można było tylko w internecie

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Zakończył się 28. Festiwal Filmowy "EnergaCAMERIMAGE". Finał, jak cały festiwal, oglądać można było tylko w internecie
Zakończył się 28. Festiwal Filmowy "EnergaCAMERIMAGE". Finał, jak cały festiwal, oglądać można było tylko w internecie mat. prasowe
Był toast szampanem wzniesiony przez laureata głównej nagrody w jego domu w Kalifornii, był list od Johnny’ego Deppa wprost z Bahamów. Były połączenia z rozsianymi po świecie wybitnymi filmowcami - uczestnikami konkursu i jurorami. Wirtualną galą finałową zakończył się w sobotę 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „EnergaCAMERIMAGE”, w tym roku szczególny, w całości zorganizowany w internecie.

- Byłem na festiwalu „Camerimage” pięć lat temu. Dostałem wtedy nagrodę za debiut operatorski. Pomogła mi ona złapać wiatr w żagle. W atmosferze tamtego festiwalu poczułem się częścią wielkiej filmowej rodziny - wspominał laureat Złotej Żaby, pierwszej nagrody w konkursie głównym tegorocznego „Camerimage”, Joshua James Richards.

Złotą Żabę 2020 amerykański operator otrzymał za zdjęcia do filmu „Nomadland” w reżyserii Chloe Zhao. Jury doceniło między innymi piękne sfilmowanie amerykańskiego Zachodu. Duet twórców „Nomadlandu” został uhonorowany także nagrodą stowarzyszenia FIPRESCI, zrzeszającego krytyków filmowych.

Zobacz wideo: Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?

Srebrną Żabą nagrodzono fińskiego operatora Rauno Raikonena, autora zdjęć do fińsko-estońskiego filmu „Helene” w reżyserii Anttiego Jokinena. Laureatem Brązowej Żaby został Nikolaj Bruel, współtwórca, z reżyserem Matteo Garrone, włoskiego filmu „Pinokio” będącego oryginalną interpretacją słynnej baśni Collodiego.

Nagrodę „dla aktora za szczególną wrażliwość wizualną” otrzymał Johnny Depp, wielka gwiazda współczesnego kina, aktor niezwykle wszechstronny. W liście, który w związku z nagrodą przysłał do organizatorów toruńskiego festiwalu, wspominał swoją współpracę z operatorami filmowymi.

Historie z bliska i daleka

Za najlepszy na festiwalu film polski międzynarodowe jury uznało „Zieję” Roberta Glińskiego ze zdjęciami Witolda Płóciennika, wyprodukowaną tuż przed wybuchem pandemii i zamknięciem kin. To film na kanwie życiorysu legendy opozycji antykomunistycznej, księdza Jana Ziei.

Złotą Żabę w kategorii pełnometrażowych dokumentów dostał Piotr Bernaś, autor zdjęć do nakręconego na Czukotce filmu „Wieloryb z Lorino” w reżyserii Macieja Cuskego. W kategorii dokumentów fabularyzowanych wygrał film o historii podboju Meksyku przez konkwistadorów - „499” ze zdjęciami Alejandra Mejii i w reżyserii Rodriga Reyesa. Spośród dokumentów krótkometrażowych jurorom najbardziej podobał się irańsko-brytyjski „A Horse Has More Blood then a Human” reżysera Abolfaziego Talooniego i operatora Mehdiego Azadiego.

Pierwszą nagrodę za debiut reżyserski dostał Jan Holoubek, twórca „25 lat niewinności” (zdjęcia Bartłomiej Kaczmarek) na kanwie głośnej historii Tomasza Komendy, skazanego bez dostatecznych podstaw za zabójstwo i uniewinnionego po 18 latach. Za najlepszego debiutującego operatora uznano Aureliena Marrę, współtwórcę, z reżyserem Filippem Meneghettim, filmu „My dwie”. Jak orzekło jury, młody mężczyzna z wielką wrażliwością pokazał historię dwóch starych kobiet.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

"Za rok na żywo"

Nagrodzono również etiudy studenckie, wideoklipy, piloty seriali i spoty reklamowe. Złotą Kijankę za najlepszą pracę studencką otrzymała Amerykanka Erin G. Wesley, autorka zdjęć do „A Rodeo Film” Dariusa Dawsona.

W ramach gali finałowej pokazano specjalnie nakręcony - w mieszkaniu w Nowym Jorku, gdzie przeczekuje pandemię - film przyjaciela festiwalu, operatora Eda Lachmana. Wśród życzeń płynących z całego świata do i od laureatów dominowały te, w których winszowano sobie spotkania za rok na żywo.

Na program tegorocznego „Camerimage” złożyło się 167 różnych dzieł filmowych i około 100 wydarzeń towarzyszących - spotkań, sympozjów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska