Zakupy przed pierwszym dzwonkiem

Anna MatuszewskaZaktualizowano 
Komplet podręczników dla ucznia szkoły podstawowej kosztuje od 200 zł do 350 zł. Gimnazjaliści płacą podobnie za książki, ale licealiści muszą już wydać 400 zł.

Komplet podręczników dla ucznia szkoły podstawowej kosztuje od 200 zł do 350 zł. Gimnazjaliści płacą podobnie za książki, ale licealiści muszą już wydać 400 zł.

<!** Image 2 align=right alt="Image 92650" sub="Podręczniki do pierwszych klas szkoły podstawowej to wydatek co najmniej 230 złotych / Fot. Anna Matuszewska">Pierwszakowi trzeba kupić praktycznie wszystko zaczynając od podręczników i tornistra, a kończąc na gumce do mazania.

- Komplet książek dla uczniów klas I-III kosztuje około 230 złotych - informuje Marzena Domańska, pracownik księgarni.

Cena plecaka waha się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Piórnik z ulubioną postacią z kreskówki kosztuje 50 zł. Zestaw zeszytów, kredki, długopisy, ołówki, farbki itp. - to również wydatek blisko stu złotych. Cena pełnego tornistra pierwszoklasisty zaczyna się od 300 zł. Nie zapominajmy, że w niektórych szkołach obowiązują jeszcze mundurki, więc trzeba dodać kolejne 50 zł.

Im uczeń jest starszy, tym więcej kosztują go książki. Gimnazjalista musi już zapłacić około 200-350 zł, a licealista nawet 400 zł. Rodzice nie ukrywają niezadowolenia z tych cen. - Klienci bardzo narzekają, ale niektórzy dostają później zwroty za książki czy stypendia - mówi Marzena Domańska. - Część rodziców kupuje same ćwiczenia, a książki odkupuje - dodaje.

<!** reklama>Odkupowanie podręczników od uczniów ze starszych roczników jest bardzo popularne i opłacalne. Można na tym zaoszczędzić nawet 100-200 zł. Jednak nie zawsze jest możliwe. - Każdy nauczyciel ma prawo sam wybierać podręcznik i zdarza się tak, że książki, z których obecnie korzystają dzieci, za rok zastąpią inne. Uczniowie nie mogą odkupić wszystkich podręczników, ani też sprzedać całego zestawu - podkreśla Danuta Suwińska, rolnik.

Dyrektorzy szkół i nauczyciele rozumieją, że nie wszystkich stać na zakup całego kompletu podręczników. Starają się pomóc takim uczniom. Niektórzy na przykład zamawiają je hurtowo dla całej klasy, aby zmniejszyć ich ceny, ale nie tylko.

- Jako nauczyciel nieraz mam dylemat, czy kazać dzieciom kupować zeszyty ćwiczeń czy kserować je dla uczniów z własnej kieszeni. Najczęściej wybieram to drugie wyjście - przyznaje Kazimierz Kabziński, nauczyciel.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3