Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Zakupy w pasażu "Maciej" w kłębach dymu

Zakupy w pasażu "Maciej" w kłębach dymu

Mariola Lorenczewska

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Zakaz palenia papierosów w pasażu „Maciej” nie przez wszystkich jest przestrzegany

Zakaz palenia papierosów w pasażu „Maciej” nie przez wszystkich jest przestrzegany ©Sławomir Kowalski

Klienci sklepów w pawilonie „Maciej” na osiedlu Na Skarpie w Toruniu narażeni są na dyskomfort przez palaczy tytoniu. Mimo że z dwóch stron wiszą zakazy palenia - w środku jest pełno dymu.
Zakaz palenia papierosów w pasażu „Maciej” nie przez wszystkich jest przestrzegany

Zakaz palenia papierosów w pasażu „Maciej” nie przez wszystkich jest przestrzegany ©Sławomir Kowalski

- Chodzę robić zakupy do pawilonu „Maciej” - opowiada nasza Czytelniczka. - Z jednej i drugiej strony tego pawilonu umieszczono spore tablice informujące o zakazie palenia tytoniu, ale nie jest on w ogóle przestrzegany. Jestem bezsilna. Nie wiem już, do kogo mam zwrócić się o pomoc.
[break]
Pawilon „Maciej” nie jest zamykany. Częściowo znajduje się na wolnym powietrzu, ale jest zadaszony.
- Wielokrotnie prosiłam, żeby coś zrobiono z tym paleniem.
Bez skutku - dodaje Czytelniczka. - Byłam w tej sprawie we wspólnocie mieszkaniowej zarządzającej pawilonem. Usłyszałam, że mają monitoring, a właściciele sklepów, bo to oni najbardziej dymią, zobowiązali się, że nie będą już palić. Widać, nie dotrzymują słowa.
Jak podkreśla Czytelniczka, wielokrotnie zwracała się z prośbą o interwencję do strażników miejskich, ale też bez skutku. Podobno nie mają podstaw. Próbowała dodzwonić się do dzielnicowego policji, którego numery wiszą na pawilonie, ale nikt nie odpowiada.
- Mam czteroosobową rodzinę. Nikt z nas nie pali papierosów. Nie mam nic przeciwko samym palaczom, ale jestem przeciwniczką palenia w takich miejscach, jak pawilon handlowy - mówi zdenerwowana kobieta. - A tam sprzedaje się przecież drób, nabiał, jest mlekomat. Niech ci właściciele czy sprzedawcy ze sklepów wychodzą palić na zewnątrz pawilonu, a nie zatruwają klientów. Oczywiście, w samych sklepach tego nie robią, ale zaraz za drzwiami.
Rzecznik toruńskiej Straży Miejskiej Jarosław Paralusz przyznaje, że oni ze swojej strony w tym przypadku interweniować rzeczywiście nie mają podstaw. Dlaczego? Bo nie ma przepisów prawnych, które pozwoliłyby egzekwować zakaz palenia w takim miejscu jak pawilon „Maciej” akurat przez Straż Miejską. - Zgodnie z przepisami, konkretnie z Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami palenia papierosów i wyrobów tytoniowych, zabrania się palić m.in. na terenach oświatowych, na uczelniach, w pomieszczeniach użyteczności publicznej, gastronomii, na przystankach komunikacji miejskiej, ale nie ma mowy o miejscach, gdzie jest prowadzony handel - zaznacza Jarosław Paralusz. - Jeśli właściciel czy zarządca tego miejsca wystawia zakaz palenia, to ma pewnie na to stosowny punkt wewnętrznego regulaminu i powinien zadbać, by go przestrzegano.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mieszkanka Skarpy (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Palacze są plagą wszędzie, znów kiedy zaczęła się zima palą na klatkach schodowych a potem otwierają okna i tak je zostawiają. wiele razy prosiłam aby spółdzielnia Ma Skarpie coś z tym zrobiła i...rozwiń całość

Palacze są plagą wszędzie, znów kiedy zaczęła się zima palą na klatkach schodowych a potem otwierają okna i tak je zostawiają. wiele razy prosiłam aby spółdzielnia Ma Skarpie coś z tym zrobiła i nic. Dziś o 6 rano znowu zamykałam okno, po jakimś palaczu na klatce było potwornie zimno a kaloryfer grzał na full. I my za to płacimy.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

toja (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A co Spółdzielnia może zrobić? Chyba jedynie zwrócić uwagę, bo przecież rozumu do mózgu nie doleje.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Domel (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Phi, też mi problem. U mnie palą ale okien nie otworzą - dusząc się muszę dostać się do okna, by je otworzyć... I do mieszkania też smród idzie...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo