Zależy nam na skróceniu kolejek do specjalistów - mówi nowa szefowa oddziału NFZ

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Tomasz Czachorowski
Rozmowa z ELŻBIETĄ KASPROWICZ, pełniącą obowiązki dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ.

Czy centrala NFZ zamierza ogłosić konkurs na dyrektora oddziału?
Myślę, że konkurs zostanie ogłoszony pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.
Weźmie Pani w nim udział?
Przemyślę to bardzo głęboko.
Sprzeciw pacjentów wzbudził konkurs na usługi rehabilitacyjne. Do dziś odbieramy sygnały od osób, które twierdzą, że nowi usługodawcy nie mają odpowiedniego sprzętu.
Z zasady, wszyscy nowi świadczeniodawcy, którzy przystępują do konkursu ofert, muszą być zwizytowani. Zespół, który został powołany do sprawdzenia ofert i ich oceny, na pewno wszystkie jednostki sprawdził. Jednak, nawet jeśli w ofercie świadczeniodawca zgłosił określony sprzęt czy potencjał kadrowy, w trakcie kolejnej wizytacji zostanie to zweryfikowane.
Szpitale i niektóre przychodnie zaskarżyły decyzje oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i zwróciły się do sądu. Czy fundusz ma pieniądze na pokrycie ewentualnych roszczeń?
Spraw w sądach jest bardzo dużo, większość z nich dotyczy nadwykonań z lat ubiegłych. Niektóre z nich kończą się ugodą, inne wyrokiem nakazującym zwrot pieniędzy, a niektóre rozstrzygnięcia, zgodnie z opinią biegłych są korzystne dla funduszu. W planie finansowym NFZ są zarezerwowane środki na przegrane sprawy sądowe.
Przyszłoroczny budżet to...
Prawie trzy i pół miliarda złotych. Ale, w drugiej połowie tego roku spodziewamy się jeszcze dodatkowych pieniędzy. Większość przeznaczymy również na leczenie szpitalne oraz świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Zależy nam między innymi na skróceniu kolejek do specjalistów. Zapowiadają się zmiany wyceny procedur w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej dotyczącej pierwszorazowych pacjentów, co powinno spowodować zwiększenie dostępności do lekarzy specjalistów. Aktualna wycena procedur nie pokrywa kosztów niezbędnych badań. Powoduje to niepotrzebną wielokrotność wizyt pacjenta u tego samego lekarza.
Przed Panią kontraktowanie usług na 2015 r.
Zanim się rozpocznie, w drugiej połowie września, planuję spotkać się ze świadczeniodawcami z rejonów bydgoskiego, włocławskiego i toruńskiego aby jak największe grono osób zostało poinformowane o założeniach funduszu dotyczących kontraktowania świadczeń na przyszły rok.
Jakieś priorytety?
Tak. Zwiększenie wartości kontraktu na rehabilitację kardiologiczną i neurologiczną, zwiększenie dostępności pacjentów do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz realizacja założeń pakietów onkologicznego i kolejkowego.
Czy prawdą jest, że wszystkie sanatoria stracą kontrakty na świadczenie usług uzdrowiskowych?
Tak. Wszystkie umowy zostaną wypowiedziane, ponieważ kontrole centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w kilku oddziałach wojewódzkich wykazały błędy w procesie kontraktowania. W pierwszych dniach września, ogłosimy konkurs na leczenie uzdrowiskowe. Nie będzie żadnej przerwy w świadczeniu tych usług. Zrobimy to w taki sposób, żeby dyrektorzy i prezesi sanatoriów mieli czas i mogli się do konkursu przygotować.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie