Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek dybowski na Szlaku św. Jakuba

Tomasz Wersocki
Kolejny raz rejsy Łodziami flisaczymi odbędą się Wisłą już 29 lipca i 5 sierpnia
Kolejny raz rejsy Łodziami flisaczymi odbędą się Wisłą już 29 lipca i 5 sierpnia Jacek Smarz
Zamek dybowski w ciągu najbliższych tygodni znów ożyje. Dla chętnych przygotowano m.in. rejs łodziami flisaczymi lub przejście fragmentu drogi św. Jakuba.

Zamek dybowski jest doskonale widoczny z Bulwaru Filadelfijskiego. Jednak od wielu lat był miejscem dość zaniedbanym. Po wydzierżawieniu tego terenu przez fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” na przełomie lutego i marca ubiegłego roku, wrócił w to miejsce porządek. Prężnie rozwijająca się fundacja przygotowała dla mieszkańców Torunia sporo atrakcji na kolejne tygodnie.

Wędrówka szlakiem

W najbliższą niedzielę torunianie będą mogli wziąć udział w projekcie „Śladami św. Jakuba - odnajdź swoją drogę w dzień św. Jakuba”. Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z bractwem św. Jakuba z Torunia oraz z radą programową szlaku w województwie kujawsko-pomorskim.

- Wydarzenie planujemy rozpocząć od mszy świętej o godzinie 13 w kościele św. Jakuba. Następnie jej uczestnicy wezmą udział w grze miejskiej, polegającej na odbyciu wędrówki śladami świętego - mówi Aleksander Zmuda-Trzebiatowski prezes fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. - Każdy gracz po wykonaniu zadania będzie mógł liczyć na pamiątkę.

Czytaj także: Darmowe bilety na "Romeo i Julię"

Uczestnicy przejdą także odcinek Szlaku św. Jakuba z okolic kościoła jego imienia w stronę zamku dybowskiego, gdzie odbędzie się koncert wokalistki Susan Raso.

- Na zamku na wszystkich będzie czekać ognisko oraz skromny poczęstunek. Przewidujemy także możliwość swobodnej rozmowy na temat Szlaku św. Jakuba z zaangażowanymi w jego rozwój osobami - dodaje Aleksander Zmuda-Trzebiatowski.

Flisacza przygoda

Równie aktywnie zapowiada się organizowany przez fundację 29 lipca oraz 5 sierpnia rejs łodziami flisaczymi.

- Chcemy w ten sposób zainteresować i umożliwić „spróbowanie” Wisły jak największej liczbie ludzi - podkreśla Aleksander Zmuda-Trzebiatowski.

Przez siedem godziny na trasie od przystani Toruń w kierunku mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej będą kursowały trzy łodzie, które mogą zabrać w tym czasie na swój pokład łącznie około 210 pasażerów.

- Chętni będą mogli dokonywać zapisów 29 lipca od godziny 10 podczas imprezy Urzędu Miasta Torunia organizowanej na Rynku Staromiejskim - dodaje Aleksander Zmuda-Trzebiatowski.

Przeczytaj także: Okradła Zielony Liść. Czy odda pieniądze

Z kolei na 5 sierpnia zaplanowano wielogodzinne rejsy łodziami flisaczymi. Po drodze ich uczestnicy zobaczą m.in. zamek Kazimierza Wielkiego w Złotorii czy Chatę Rybacką w Kaszczorku.

- Po powrocie na każdego z uczestników na zamku dybowskim będzie czekać ognisko oraz pamiątkowa koszulka z tego wydarzenia - mówi prezes fundacji.

Nauka łucznictwa

Do końca wakacji zamek dybowski przygotował atrakcje zarówno dla najmłodszych jak i dla dorosłych. Wszystko pod hasłem „Kulturalny zamek nad Wisłą”.

- Chcemy tym sposobem wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców lewobrzeża i ożywić obszar zamku nie tylko w weekendy - tłumaczy Aleksander Zmuda-Trzebiatowski. Od 25 lipca przez 3-4 dni w tygodniu odbywać się tu będą zajęcia między innymi z fechtunku, łucznictwa, modelarstwa, filcowania i pracy z gliną. Wielu osób w wakacje nie ma, gdzie spędzić czasu, a z naszych obserwacji wynika, że w okolicach zamku często przebywa młodzież. Akcją „Kulturalny Zamek nad Wisłą” chcemy rozbudzić nie tylko potrzeby kulturalne mieszkańców, ale także te społeczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska