Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast grozić rozwodem, warto podjąć próbę wojewódzkiej terapii

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Na ostatniej sesji sejmiku województwa radni przyjęli stanowisko w sprawie zachowania obecnego podziału administracyjnego kraju
Na ostatniej sesji sejmiku województwa radni przyjęli stanowisko w sprawie zachowania obecnego podziału administracyjnego kraju Jacek Smarz
Bydgoszcz do województwa wielkopolskiego, Toruń do pomorskiego, Włocławek do łódzkiego - czy tego chcemy? Z obawy przed możliwością rozbioru swoich regionów, sejmiki w Polsce podejmują uchwały o integralności granic województw. Nie jesteśmy pierwsi.

[break]
Podczas kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości wspominali o możliwości utworzenia województw środkowopomorskiego oraz warszawskiego, wydzielonego z mazowieckiego. Pojawiły się też postulaty przywrócenia województwa częstochowskiego.

Uruchomiło to lawinę spekulacji. Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego wyrażali obawy, że ewentualne zmiany na mapie mogą być pretekstem do przyspieszonych wyborów do sejmików województw. W wyborach samorządowych 2014 roku ludowcy uzyskali bowiem nadspodziewanie dobry wynik i wraz z PO tworzą rządzące koalicje w większości regionów.

Nie jesteśmy jedyni

Samorządowcy z zagrożonych województw postanowili się zabezpieczyć. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku sejmik województwa opolskiego przyjął rezolucję w sprawie integralności Opolszczyzny. Była to reakcja na propozycje odtworzenia województwa częstochowskiego, w skład którego miałaby wejść część terenu obecnego opolskiego. Jednym z głównych inicjatorów był przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy z PSL, ale tamtejsi radni PiS także zagłosowali za rezolucją.

Sprawa dotyczy także Łódzkiego. Pod koniec stycznia radni, z inicjatywy koalicji PO-PSL, przegłosowali stanowisko w sprawie integralności granic województwa, obawiając się utraty czterech południowych powiatów, które mogłyby zostać włączone do woj. częstochowskiego. Tu także radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali tak jak wszyscy.

Na początku lutego uchwałę o integralności województwa świętokrzyskiego przyjęli również jednogłośnie tamtejsi radni sejmiku na wniosek klubu PSL. To także efekt obawy przed przeniesieniem powiatu włoszczowskiego do nowego, hipotetycznego województwa częstochowskiego.

Stanowisko w sprawie zachowania obecnego podziału administracyjnego kraju przyjęli też na ostatniej sesji radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Jego projekt zaproponował przewodniczący sejmiku, Ryszard Bober z PSL. W przeciwieństwie do województw z południowej Polski u nas głównym źródłem problemów pozostaje konflikt, czy może zbyt ostra rywalizacja bydgosko-toruńska. Swoje żale dokłada też Włocławek, który czuje się pokrzywdzony przy podziale funduszy.

Dlaczego PiS był przeciw?

Na podziały terytorialne nakładają się spory polityczne. Stanowiska w sprawie zachowania obecnego podziału administracyjnego kraju nie poparli u nas radni PiS. Za utrzymaniem obecnych 16 województw w ich obecnym kształcie opowiedziało się w głosowaniu 15 radnych koalicji PO-PSL, 5 radnych PiS było przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu - niezrzeszony radny z Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz oraz Marek Hildebrandt z PiS.

Jestem przeciwny demontażowi województwa. Mamy warunki rozwoju tylko w ramach Kujaw i Pomorza. - Przemysław Przybylski, PiS

- Jestem zdecydowanie przeciwny demontażowi województwa. Mamy wspólne interesy i dobre warunki rozwoju tylko w ramach Kujaw i Pomorza - podkreśla Przemysław Przybylski, radny PiS. - Nasz klub głosował przeciw przyjęciu tego stanowiska, bo nie ma faktycznych zagrożeń. Zmiany administracyjne, o których mówił w swoim programie PiS, nie dotyczą Kujawsko-Pomorskiego, ale przede wszystkim Warszawy i województwa mazowieckiego. Status stolicy ze względu na inne warunki i problemy powinien być inny niż jej tzw. obwarzanka.

Czekają na „okrągły stół”

Zdaniem Przemysława Przybylskiego ruchy odśrodkowe w regionie są przede wszystkim efektem działań samorządowców i parlamentarzystów innych partii niż Prawo i Sprawiedliwość. Poglądy należącego do PiS Jarosława Chmielewskiego, przewodniczącego Rady Miasta Włocławka, który wspominał, że miasto to mogłoby wejść do województwa łódzkiego, uważa za odosobnione.

Mimo konfliktów, większość wojewódzkich elit chce chyba zachowania integralności regionu i jest gotowa na zaproponowane przez marszałka rozmowy przy „okrągłym stole”.

Bo jaki mamy wybór? Bydgoszcz może trafić do województwa wielkopolskiego, Toruń do pomorskiego, Włocławek do łódzkiego lub mazowieckiego. Czy tego chcemy?

Warto wiedzieć: Dwie stolice regionu

Kujawsko-Pomorskie powstało po reformie w 1998 roku. W jego skład weszły dawne województwa bydgoskie, toruńskie i włocławskie.

W pierwotnym projekcie sejmowym nasz region miał stać się częścią wielkiego województwa pomorskiego. Część toruńskich polityków popierała takie rozwiązanie, chociaż liczni też byli zwolennicy wariantu 25 województw z pozostawieniem samodzielnego toruńskiego. W Bydgoszczy także optowano za własnym województwem. Ostatecznie politycy obydwu miast porozumieli się i w 1999 roku powstał dwustołeczny region z siedzibą wojewody w Bydgoszczy, a sejmiku w Toruniu.

============11 Zdjęcie Autor (6107631)============
Fot. jacek smarz
============06 Zdjęcie Podpis 8.2 (6107628)============

============08 Cytat 12 red (6107644)============

============91 Więcej magazyn (6107642)============
Czy potrzebny jest regionalny „okrągły stół”?

komentuj na www.nowosci.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska