Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim pojawi się tu nowy parking

Paweł Kęsicki
Naukowcy z UMK prowadzą prace w miejscu planowanego parkingu podziemnego obok Nowego Arsenału przy ulicy Dominikańskiej. Na koncie mają już ciekawe znaleziska.

Naukowcy z UMK prowadzą prace w miejscu planowanego parkingu podziemnego obok Nowego Arsenału przy ulicy Dominikańskiej. Na koncie mają już ciekawe znaleziska.

<!** Image 2 align=right alt="Image 92748" sub="W wykopie odsłonięto również luźne kości ludzkie należące do kilkunastu osobników w różnym wieku / Fot. Paweł Wiśniewski">Prace przy ruinach po kościele dominikańskim toczą się od początku sierpnia. Półmetrowa warstwa niwelacyjna, zawierająca dużą ilość gruzu, poprzedza nawarstwienie związane z budową i użytkowaniem klasztoru. Znaleziono w niej liczne materiały ceramiczne ze średniowiecza i nowożytności. - Musimy przeprowadzić analizę nawarstwień kulturowych i zawartych w nich źródeł archeologicznych. Wówczas precyzyjniej stwierdzimy, w jakim konkretnie przedziale czasowym je umieścić - informuje Agnieszka Górzyńska, kierownik prac wykopaliskowych.

W wykopie odsłonięto również luźne kości ludzkie należące do kilkunastu osobników w różnym wieku. Poniżej czytelne są też regularne jamy grobowe, w których szczątki zachowują układ anatomiczny.

- Znaleźliśmy również standardowe rzeczy, jak gwoździe czy guziki. Prawdopodobnie dokopaliśmy się do fragmentu trumny - wymienia Agnieszka Górzyńska. - Z ciekawszych znalezisk odkryliśmy średniowieczny brakteat - monetę krzyżacką oraz złotą monetę z 1678 roku.

<!** reklama>Obecnie naukowcy pracują w wykopie o wielkości 5 na 10 mkw. Wyniki prac archeologicznych oraz badania toruńskiej Geofizyki pozwolą na wytyczenie wykopów sondażowych w miejscach, w których archeolodzy spodziewają się odkryć gotyckie mury.

Prace naukowców potrwają do końca września. Prowadzi je Instytut Archeologii UMK. Opiekę merytoryczną sprawuje Zespół do Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia pod kierunkiem profesor Jadwigi Chudziak. Zespół powstał przed dwoma laty. W jego skład wchodzą specjaliści z różnych dziedzin: archeolodzy, historycy, historycy architektury, przyrodnicy czy konserwatorzy. Do zadań zespołu należy m.in. badanie początków Torunia przed nadaniem praw miejskich, studia nad poziomem życia mieszkańców miasta oraz lokalizacja i badanie reliktów nie umiejscowionych dotąd budowli.

Według zapewnień Mirosława Piotrowskiego, który planuje postawić parking, znaleziska będą zagospodarowane, a ewentualne pozostałości murów zostaną wkomponowane w architekturę obiektu. Jego budowa ma potrwać 15 miesięcy. W dwóch częściach przyszłego parkingu - naziemnej i podziemnej - znajdzie się miejsce nawet dla 150 samochodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska