Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaparowane szyby w aucie. Można temu zaradzić! Takie są najlepsze sposoby! Zobacz

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Parujące szyby w naszym samochodzie? Para wodna na wewnętrznej stronie okien auta? To nie tylko irytujące, ale i niebezpieczne. Jak temu zaradzić? Jest wiele sposobów! Szczegóły w naszym artykule!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Parujące szyby w naszym samochodzie? Para wodna na wewnętrznej stronie okien auta? To nie tylko irytujące, ale i niebezpieczne. Jak temu zaradzić? Jest wiele sposobów! Szczegóły w naszym artykule!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Parujące szyby w naszym samochodzie? Para wodna na wewnętrznej stronie okien auta? To nie tylko irytujące, ale i niebezpieczne. Jak temu zaradzić? Jest wiele sposobów! Szczegóły w naszym artykule!

Pora wyruszyć w drogę, a tu zaparowane od środka szyby. Włączamy nawiew (a jeszcze lepiej – klimatyzację), kierujemy strumień powietrza na szyby, jednocześnie lekko uchylając boczne okno. I czekamy aż para zniknie a widoczność się poprawi. Czekamy, jadąc, co oczywiście nie jest bezpieczne (z drugiej strony przepisy nie pozwalają na postoje z włączonym silnikiem, nawet na prywatnej posesji).

Zaparowane szyby w aucie? Zadbajmy przed wyjazdem

Jako że lato ostatnimi czasy mamy niemal tropikalne, z częstymi deszczami i dużą wilgotnością powietrza, kłopot z zaparowanymi szybami auta pojawia się nie tylko jesienią i zimą.

Jednak nie tylko aura winna jest temu, że okna naszego samochodu często „się pocą”. Warto sprawdzić drożność systemu wentylacji samochodu, a zwłaszcza stan filtra przeciwpyłkowego, a także szczelność nadwozia, w tym stan uszczelek. Para na szybach może pochodzić z wilgotnych dywaników, wykładzin itp. Wodę w deszczowe dni po prostu wnosimy do auta – na mokrych butach, parasolkach czy odzieży. Dlatego trzeba regularnie wietrzyć i suszyć kabinę samochodu, o wyrzucaniu śmieci, które mogą być rezerwuarem wilgoci, nie wspominając. Otwarcie na pewien czas wszystkich drzwi w słoneczny dzień na postoju też pomoże nam pozbyć się wilgoci. Mniejszą skłonność do pokrywania się parą mają okna czyste, świeżo umyte.

Parujące szyby w samochodzie. Oto najlepsze sposoby

Problemowi nadmiernego zaparowywania szyb można też zawczasu zapobiegać. Na rynku dostępne są specjalne pochłaniacze wilgoci, jak również spreje przeciwdziałające osadzaniu się pary na szkle. Doświadczeni kierowcy radzą takim sprejem potraktować wszystkie szyby z wyjątkiem jednej, najmniej potrzebnej przy prowadzeniu, na przykład tej przy tylnym siedzeniu za kierowcą.

Para przecież musi gdzieś osiąść, a lepiej, by pokryła to jedno okno niż np. tapicerkę czy podsufitkę (okno po dojeździe na miejsce po prostu wytrzemy).

Istnieją także domowe sposoby zapobiegania osiadaniu pary. Portal moto.wp.pl przetestował kilka z nich.

  • Z dwóch sposobów - z użyciem ziemniaka lub cebuli - portal radzi wybrać ten z ziemniakiem. Na czym polega ta metoda? Przekrajamy bulwę na pół i powierzchnią bez skórki przecieramy szybę. Potem ścieramy ziemniaczany sok suchą szmatką.
  • Jeszcze skuteczniejsze jest ponoć użycie zamiast ziemniaka pianki do golenia.
  • Można też własnoręcznie wykonać pochłaniacz wilgoci, napełniając woreczek z przepuszczającej wilgoć tkaniny (albo bawełnianą skarpetkę) higroskopijnym materiałem: ryżem, solą, a nawet kocim żwirkiem. Zawartość woreczka co jakiś czas wymieniamy. Materiał higroskopijny możemy także wsypać do otwartego pudełka i umieścić je w samochodzie.
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska