Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapisy na szczepienie przeciwko Covid-19 już w połowie stycznia. Co trzeba zrobić, by dostać darmową szczepionkę? Oto szczegóły!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Pierwsze w regionie szczepienie przeciwko Covid-19 w szpitalu w Grudziądzu
Pierwsze w regionie szczepienie przeciwko Covid-19 w szpitalu w Grudziądzu Kuajwsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
27 grudnia ruszyły szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce. Tym samym rozpoczął się Narodowy Program Szczepień. Na razie dotyczy on grupy 0, czyli służb medycznych. Jednak od 15 stycznia startują zapisy na szczepienia dla wszystkich pozostałych Polaków. Procedury, które przygotował rząd, nie wydają się skomplikowane.

W pierwszej dostawie do Polski trafiło ok. 10 tys. dawek szczepionek. Preparat rozdysponowano pomiędzy 72 szpitale węzłowe. Pierwszą osobą zaszczepioną w Kujawsko-Pomorskiem była Małgorzata Kufel, naczelna pielęgniarka Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

Szczepienie na Covid-19

- To nadzieja dla nas wszystkich. Jeśli nie zachorujemy, bo się zaszczepimy, to nie zarazimy też innych – mówiła po wszystkim Małgorzata Kufel.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Jak informował rząd, do końca tego roku do Polski dotrze 300 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Z każdym kolejnym tygodniem przychodzić będą nowe transporty.

W okresie szczepienia grupy 0 szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy 509 szpitali węzłowych. Potem preparat trafi do ponad 9 tys. zespołów w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków.

Tuż przed świętami Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że niemal we wszystkich gminach w kraju będą działały stacjonarne punkty szczepień. Oznacza to, że dostęp do miejsca szczepienia, blisko swojego miejsca zamieszkania, ma zapewnione ponad 98,5 procent dorosłych Polaków.

Dwie lokalizacje w Toruniu

Jak dotąd resort zdrowia wyznaczył w Toruniu dwa miejsca jako punkty szczepień przeciw Covid-19. Są to Specjalistyczny Szpital Miejski i Wojewódzki Szpital Zespolony.

Zasadnicze decyzje w sprawie organizacji szczepień w poszczególnych miastach i gminach podejmuje rząd. W Toruniu, podobnie jak w całej Polsce, najpierw będą się odbywały szczepienia personelu placówek wykonujących działalność leczniczą i personelu aptek.

- Wszystkie działania związane z przygotowaniem obiektów już są zorganizowane – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - W Szpitalu Miejskim są już m.in. wydzielone drogi do miejsca szczepień, wyznaczono godziny, w jakich szczepienia będą wykonywane, zbierane są informacje dotyczące tego, ile osób zamierza poddać się szczepieniom.

W Szpitalu Miejskim kwalifikacja oraz szczepienia będą się odbywały w budynku administracji (Zespół Poradni Przyszpitalnych) - wejście od ul. Batorego, od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 18:00 oraz w soboty od 8:00 do 14:00.

Na razie w lecznicy przy ul. Batorego nie jest prowadzony nabór wolontariuszy, którzy mieliby przeprowadzać wywiady przed szczepieniem. Taka potrzeba być może pojawi się, gdy program obejmie kolejne grupy mieszkańców. Wolontariuszami będą mogły zostać osoby odpowiednio przeszkolone i posiadające odpowiednią wiedzę medyczną.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Zapisy od 15 stycznia
Jak zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski, od 15 stycznia na szczepienia będą mogli zapisywać się wszyscy zainteresowani, także ci nieobjęci pierwszeństwem szczepienia. Zapisy mają się odbywać poprzez infolinię 989, w przychodniach lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

- Szczepienia są potrzebne, powiem wprost: zbawienne w sytuacji, w której zmagamy się z epidemią w naszym mieście, kraju, Europie i na świecie – podkreśla prezydent Michał Zaleski. - One mogą spowodować, że sytuacja istotnie się poprawi. Zdrowie i życie to coś najcenniejszego, więc trzeba o to zadbać. Pamiętajmy też, że gospodarka jest przez epidemię istotnie nadwyrężona i jeżeli nie powstrzymamy wirusa, także te problemy będą się pogłębiać.

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Termin przyjdzie SMS-em

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
Pacjent, po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad na temat stanu jego zdrowia. Wypełni też ankietę. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowana reakcja organizmu (np. wstrząs anafilaktyczny).

Zgłosić można się na cztery sposoby:

  • za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989,
  • poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),
  • poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia,
  • u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.

Co trzeba wiedzieć o szczepieniach?

  • do szczepienia przeciw Covid-19 kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem,
  • szczepienia będą darmowe i dwudawkowe,
  • mają być dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić, - sam proces oparty będzie o wirtualne skierowanie (e-skierowanie), które ważne będzie przez 60 dni ( w przypadku osób z grup priorytetowych).

W przypadku osób spoza grup priorytetowych nie będzie wymagane e-skierowanie, wystarczy podać dane osobowe. Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS. Nie ma również specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.

Narodowy Program Szczepień – etapy

Podawanie szczepionki przeciwko Covid-19 podzielono na etapy związane z wykonywanym zawodem, wiekiem i stanem zdrowia. Oto jak one wyglądają.

Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych;

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska