Nasza Loteria

Zapomniany czar upadłych kamienic

Aleksandra Karpińska
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego nie przewiduje możliwości pozyskiwania pieniędzy na renowację kamienic dla celów mieszkaniowych we Włocławku.

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego nie przewiduje możliwości pozyskiwania pieniędzy na renowację kamienic dla celów mieszkaniowych we Włocławku.

<!** reklama right>W priorytetach ZPORR-u przyjętych na lata 2005-2006 jedyny zapis na ten tamat dotyczy części kamienic o charakterze instytucjonalno-urzędowym. Również wstępnie sformułowany program operacyjny na lata 2007-2013 nie uwzględnia środków finansowych na renowację kamienic mieszkalnych.

- Staraliśmy się monitować w tej sprawie u marszałka, jednak bez odzewu - mówi Dorota Dzięgelewska, zastępca prezydenta Włocławka.

We włocławskim Śródmieściu usytuowanych jest około 300 starych domów, z czego większość to kamienice mieszkalne o bardzo złym stanie technicznym i nieuregulowanej sytuacji prawnej, uniemożliwiającej prowadzenie jakichkolwiek prac remontowych przez miasto.

W listopadzie 2003 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie podjęcia wstępnych działań do programu „Rewitalizacji Śródmieścia Włocławka”, zakładającą m.in. określenie stanu własnościowego nieruchomości, zmierzającą do regulacji stosunków prawnych.

Jednym z założeń uchwały było również sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Śródmieścia, przygotowującego grunt do prowadzenia inwestycji budowlanych na tym obszarze.

- Plan miejscowy określa możliwości kształtowania nowej zabudowy, a także możliwość przystosowania istniejących obiektów do wymagań współczesnej architektury - wyjaśnia Anna Cetner, naczelnik Wydziału Architektury UM.

Zdaniem Olgi Krut-Horonziak, autorki projektu uchwały, rewitalizacja Śródmieścia nie powiedzie się bez jednoczesnego rozwoju budownictwa socjalnego we Włocławku.

- Większość starych kamienic we włocławskim Śródmieściu zamieszkują zwykle najubożsi ludzie, nierzadko eksmitowani z innych części miasta, dlatego Stare Miasto zostało zamienione w slamsy - stwierdza Olga Krut-Horonziak, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Włocławku.

Nie wszystkie kamienice, zwłaszcza położone w zabytkowej części miasta, są podłączone do sieci wodnej i kanalizacyjnej oraz ciepłowniczej, dlatego program pomocy dla właścicieli kamienic przewidywał możliwość pozyskiwania środków na budowę infrastruktury technicznej.

- Właściciele kamienic mogą ubiegać się o fundusze na renowację nieruchomości z Urzędu Miasta, tak stało się w przypadku jednej z kamienic przy ulicy Królewieckiej, na którą przeznaczyliśmy 30 tysięcy złotych - informuje Dorota Dzięgelewska.

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska