reklama

Zapraszamy do Polski. Agencje znad Wisły werbują do roboty wszystkich od Lwowa po Katmandu. Polaków gotowych i chętnych do pracy stale ubywa

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Mimo oznak spowolnienia gospodarczego na Zachodzie Europy, w tym w Niemczech, polska gospodarka rośnie i potrzebuje pracowników. Krajowe zasoby wciąż się kurczą, Ukraińców zaczyna brakować, więc werbownicy poszukujący ludzi dla firm nad Wisłą zapuszczają się coraz dalej na Wschód. Reklamy zachęcające do „raboty w Polsze” i „work in Poland” widać na słupach i w portalach nawet daleko w Azji.

Mariusz Hoszowski, prezes agencji Smart Work, wyjaśnia, że zasoby Ukraińców, dzięki którym przez ostatnie lata udawało się wypełniać braki kadrowe w polskim budownictwie, rolnictwie i przemyśle, już się wyczerpały. Oleg Mandiuk, konsul generalny Ukrainy w Krakowie, przyznaje, że w wyniku rosyjskiej agresji oraz kryzysu gospodarczego znad Dniepru wyjechało na Zachód 6 mln osób, z czego ok. 2 mln do Polski. Ukraińskie społeczeństwo przeżywa przy tym identyczne problemy demograficzne jak nasze: szybko przybywa emerytów, a młode roczniki są zdecydowanie mniej liczebne niż starsze, więc nie ma kto pracować.

- Równocześnie Czechy, Słowacja, Niemcy i kraje nadbałtyckie wprowadziły szereg udogodnień dla obcokrajowców chcących podjąć legalną pracę, co skłania część Ukraińców pracujących dotąd w Polsce do dalszej migracji – mówi Mariusz Hoszowski.

Oczekiwania płacowe Ukraińców są przy tym coraz wyższe, a ponadto - jak wynika z badań grupy Progres - preferują oni pracę w dużym mieście: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, podczas gdy pracowników brakuje także w Polsce powiatowej. W tej sytuacji polscy werbownicy ruszyli do innych krajów Partnerstwa Wschodniego - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji i Mołdawii, a także do Kazachstanu i Rosji. Szukają też ludzi w Turkmenistanie i Uzbekistanie.

Polska średnia pensja - 5 tys. zł brutto - robi tam duże wrażenie, bo w większości wymienionych państw zarabia się równowartość 500-800 zł, przy cenach towarów zbliżonych do naszych.

Lepiej chrześcijanie

Szefowie agencji tłumaczą, że obywatele republik posowieckich mówią przeważnie - jak Ukraińcy - po rosyjsku oraz mają doświadczenie w wielozmianowej pracy w przemyśle. Istotne z punktu widzenia organizacji pracy w polskiej firmie jest także to, że przeważająca większość „posowieckich” to bliscy nam kulturowo chrześcijanie. Wszystko to daje im wyraźną przewagę nad imigrantami z takich krajów, jak Nepal, Indie, Bangladesz, Filipiny, Wietnam i Indonezja, gdzie także intensywnie działają polscy werbownicy.

Polaków gotowych do pracy stale ubywa

- Wchodzące na rynek pracy roczniki Polaków są zdecydowanie mniej liczne od tych, które z tego rynku odchodzą z uwagi na wiek – wyjaśnia Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Np. łączna liczba osób (kobiet i mężczyzn), które osiągną w 2019 r. wiek emerytalny, wynosi 650 tys., natomiast młodych, którzy w tym samym czasie skończą 18 lat, jest tylko 365 tys.

Wprawdzie nie wszyscy seniorzy od razu przejdą na garnuszek ZUS czy KRUS, ale wystarczy, że zrobi to większość, a dziura na rynku pracy znowu się powiększy. Tym bardziej, że pewne grupy zawodowe (górnicy, mundurowi) wciąż korzystają z przywileju przejścia na emeryturę w wieku 40 czy 50 lat.

Przy 4-procentowym wzroście gospodarczym firmy potrzebują co roku ok. 300 tys. pracowników więcej niż w poprzednim (resztę zadań przejmują roboty i automaty). Tymczasem liczba pracujących Polaków – mimo drastycznego spadku bezrobocia (poniżej 4 proc.) – nie zmienia się od lat i wynosi ok. 16 mln osób. Tylu nas pracowało w 2009, po wybuchu światowego kryzysu, tylu rok później, zaś w 2011, gdy nasz kraj dopadło spowolnienie – nawet więcej, bo 16,3 mln. Tymczasem w pierwszym kwartale 2018 roku pracowało w Polsce niespełna 16,5 mln osób, a w pierwszym kw. 2019 r. – niecałe 16,4 mln. Nominalnie więcej niż w 2011, ale realnie mniej, bo w tej liczbie ponad pół miliona stanowią zatrudnieni legalnie (płacący podatki i ZUS) cudzoziemcy, głównie Ukraińcy. Osiem lat temu było ich (legalnie) dwadzieścia razy mniej.

Widać więc wyraźnie, że w czasach gospodarczej hossy pracuje o ok. pół miliona mniej Polaków niż w czasach największego od dziesięcioleci globalnego kryzysu lat 2008-2012. Populacja pracujących krajan stale topnieje i - z powodów demograficznych oraz ustawowych (obniżony przez PiS wiek emerytalny) topnieć będzie, co w wysokim stopniu zagraża polskiemu rozwojowi gospodarczemu. Bez owych 300 tys. nowych pracowników rocznie firmy sobie nie poradzą. Rozwiązaniem byłoby nakłonienie do pracy zawodowo biernych i/lub sprowadzenie jeszcze większej liczby imigrantów.

Bezrobotni (długo)trwale

- Próby aktywizacji 600 tys. długotrwale bezrobotnych są na razie bezskuteczne. Powiększa się liczba nieobsadzonych miejsc pracy. Na koniec pierwszego półrocza 2019 r. odsetek ofert pracodawców, na które nikt nie odpowiedział przez miesiąc lub dłużej, wzrósł z 25,7 do ponad 30 procent – wskazuje Monika Fedorczuk.

Nic dziwnego, że działające w Polsce agencje zatrudnienia, którym coraz częściej nie udaje się znaleźć pracowników w promieniu nawet 500 km od potencjalnego miejsca pracy (np. fabryki), ruszyły na Wschód, do krajów posowieckich. Werbując tam robotników dzierżą w ręku mocny atut: Polska rozwija się szybko i towarzyszy temu największy od lat wzrost wynagrodzeń (będący efektem wspomnianego wyżej deficytu pracowników). Polska średnia - 5 tys. zł – robi wrażenie, bo jest nawet osiem razy wyższa od przeciętnych zarobków w krajach posowieckich (na Białorusi i Ukrainie zarabia się najczęściej 600-700 zł), przy mocno zbliżonych cenach podstawowych towarów i usług.

Szybki wzrost: Parterstwo i Nepal

Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców, przyznaje, że liczba imigrantów z ważnymi zezwoleniami na pobyt (97 proc. w związku z pracą) szybko rośnie: na koniec 2017 r. było ich 325 tys., a w I półroczu 2019 r. 400 tys., z czego połowa to Ukraińcy. Ale jeszcze szybciej powiększa się w ostatnim czasie liczba Białorusinów (tylko w tym roku populacja wzrosła o jedną piątą), Gruzinów (skok o połowę!), a także Nepalczyków (wzrost o jedną trzecią).

Organizacje pracodawców i agencje zatrudnienia podkreślają, że napływ cudzoziemców mógłby być jeszcze szybszy, gdyby nie biurokracja i wielomiesięczne zatory w polskich urzędach. Domagają się od rządu uproszczenia procedur i szybszych decyzji.

Wschód zapraszamy do Polski - felieton Zbigniewa Bartusia

Czytaj także

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

Wideo

Materiał oryginalny: Zapraszamy do Polski. Agencje znad Wisły werbują do roboty wszystkich od Lwowa po Katmandu. Polaków gotowych i chętnych do pracy stale ubywa - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polacy, zastanówcie się!

„Ukrainizacja rynku pracy zabija wzrost płac Polaków” – powiedział w wywiadzie dla Business Insider prezes Agencji Ratingu Społecznego Cezary Mech.

Cezary Mech, były wiceminister w rządzie PiS Kazimierza Marcinkiewicza, wcześniej podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa Kancelarii Sejmu, przedstawia masową imigrację Ukraińców do Polskie nie tylko w kateogriach problemu ekonomicznego ale wręcz społecznego. Jak stwierdził “Trzeba natychmiast zatrzymać masową imigrację zarobkową Ukraińców do Polski”, bo masowa obecność ukraińskich imigrantów pracujących za bardzo niskie stawki skutecznie zamraża poziom płac w wielu sektorach gospodarki.

Mech uznał właśnie powolny wzrost płac, do którego przynia się imigracja Ukraińców, za główny powód masowej emigracji Polaków do państw Europy Zachodniej. Skala problemu jest tak wielka, że Mech porównuje ją do emigracji mlionów ludzi z Irlandii w XIX wieku. “Gdyby Irlandczycy poszli tą drogą, dziś nie było by ich państwa na mapie świata. Zamiast Irlandii byłby kolejny zamorski stan Indii. Jednak zdecydowali się na zupełnie inny krok – inwestycji w wydajne maszyny, infrastrukturę i wykształconych ludzi. Płace w Irlandii zaczęły rosnąć, gospodarka stała się nowoczesna i konkurencyjna a sam kraj, będący wcześniej pod brytyjską dominacją, po latach gospodarczego wzrostu i bogacenia się poczuł się na tyle pewnie, by w 1921 roku ogłosić niepodległość”. Mech ostrzega, że stymulowanie przez obecne władze masowego napływu ukraińskich imigrantów, to w praktyce mechanizm podmiany populacji w Polsce.

E
Ehh2
2019-08-12T09:21:38 02:00, Ehh:

To jest kpina. Zadna firma korzystająca z dopłat, dofinansowań, ulg,etc. nie powinna mieć możliwości zatrudnienia z zagranicy. Po pracownikach przyjadą lokalni watazkowie, politycy,przywódcy religijni i wtedy się obudza,bo poczują konkurencję.Wtedy nawet KK zacznie grzmiec,bo zacznie tracić wpływy.Później buuum -kryzys.Tak wygląda współczesny kolonializm i imperializm.Gogusie rozsadzeni w monopolach państwowych narazie nie widzą problemu, bo chwilowo ich to nie dotyczy-chwilowo.Czuja się jak każdy monopolista-BEZKONKURENCYJNI.Jeszcze kraje z wiodącymi językami,gdzie nowo przybyli różnią się tylko dialektem mają szansę,ale tu się buduje wieżę BABEL.

2019-08-12T13:12:44 02:00, gosc:

a powiedz mi co to za różnica zatrudniać polaka czy ukraińca tak samo się meczysz a zostaje ci w kieszeni więcej

Zasadniczo tak,tylko nie wiedzieć dlaczego na 11 listopada gonią z flagą polska,a nie ukraińska(pracownicy) ,niemiecka(rynek zbytu ).

g
gosc
2019-08-12T09:14:15 02:00, Gość:

Brakuje rąk do pracy, a "głowy' są na bezrobociu. Skutki masowych studiów i zapaści szkolnictwa zawodowego. Na pewno większy pożytek jest z pracy fizycznej niż z pseudoumysłowej (czyli biurowej). Powinno się radykalnie zmniejszyć zatrudnienie w biurach.

Ta już mamy 45% niepracujących którzy zajmują się wierzeniami i polityką

g
gosc
2019-08-12T09:21:38 02:00, Ehh:

To jest kpina. Zadna firma korzystająca z dopłat, dofinansowań, ulg,etc. nie powinna mieć możliwości zatrudnienia z zagranicy. Po pracownikach przyjadą lokalni watazkowie, politycy,przywódcy religijni i wtedy się obudza,bo poczują konkurencję.Wtedy nawet KK zacznie grzmiec,bo zacznie tracić wpływy.Później buuum -kryzys.Tak wygląda współczesny kolonializm i imperializm.Gogusie rozsadzeni w monopolach państwowych narazie nie widzą problemu, bo chwilowo ich to nie dotyczy-chwilowo.Czuja się jak każdy monopolista-BEZKONKURENCYJNI.Jeszcze kraje z wiodącymi językami,gdzie nowo przybyli różnią się tylko dialektem mają szansę,ale tu się buduje wieżę BABEL.

a powiedz mi co to za różnica zatrudniać polaka czy ukraińca tak samo się meczysz a zostaje ci w kieszeni więcej

g
gosc
2019-08-12T13:06:31 02:00, Krakus:

Bezrobotni do zamiatania ulic itp. Chcesz mieć ubezpieczenie - miotła i jedziesz 8 h , 3 razy w tygodniu , obowiązkowo. I od razu bezrobocie spadnie. Ile osób pracuje w szarej strefie a legalnie zatrudnieni płacą za ich ubezpieczenie i jeszcze poślady urzędników przyspawane do krzeseł.

ta oni się szanują, a państwo daje im pieniądze żeby nie musieli zamiatać

K
Krakus

Bezrobotni do zamiatania ulic itp. Chcesz mieć ubezpieczenie - miotła i jedziesz 8 h , 3 razy w tygodniu , obowiązkowo. I od razu bezrobocie spadnie. Ile osób pracuje w szarej strefie a legalnie zatrudnieni płacą za ich ubezpieczenie i jeszcze poślady urzędników przyspawane do krzeseł.

E
Ehh

To jest kpina. Zadna firma korzystająca z dopłat, dofinansowań, ulg,etc. nie powinna mieć możliwości zatrudnienia z zagranicy. Po pracownikach przyjadą lokalni watazkowie, politycy,przywódcy religijni i wtedy się obudza,bo poczują konkurencję.Wtedy nawet KK zacznie grzmiec,bo zacznie tracić wpływy.Później buuum -kryzys.Tak wygląda współczesny kolonializm i imperializm.Gogusie rozsadzeni w monopolach państwowych narazie nie widzą problemu, bo chwilowo ich to nie dotyczy-chwilowo.Czuja się jak każdy monopolista-BEZKONKURENCYJNI.Jeszcze kraje z wiodącymi językami,gdzie nowo przybyli różnią się tylko dialektem mają szansę,ale tu się buduje wieżę BABEL.

G
Gość

Brakuje rąk do pracy, a "głowy' są na bezrobociu. Skutki masowych studiów i zapaści szkolnictwa zawodowego. Na pewno większy pożytek jest z pracy fizycznej niż z pseudoumysłowej (czyli biurowej). Powinno się radykalnie zmniejszyć zatrudnienie w biurach.

g
gosc

Najważniejsze że mamy skład antyimigrancki w Brukseli, żeby tłumaczyli bogatemu zachodowi co robić żeby imigranci tam się nie osiedlali, do nas że przyjeżdżają to nie istotne, wydawać by się że to nie ma logiki.... no bo nie ma, tacy ludzi.

G
Gość

Wiem, że wychodzi ze mnie "polaczkowość" ale powiedzcie mi po co tak mocno importować siłę roboczą? Polacy też są niewykształceni (nie każdy będzie informatykiem) i potrzebują, żeby praca fizyczna (bo taka głównie jest dla ludzi mniej wykształconych) była dobrze płatna a zarobki z niej pozwalały na godne życie. A tymczasem firmy (w większości zachodnie) które mają u nas zakłady, mówią, że podwyżek nie będzie.. bo i po co? Skoro mogą za jednego naszego zatrudnić jednego wschodniego, który śpi na karimacie w wynajmowanym mieszkanku z 5 kolegami, podczas gdy polski pracownik, aby żyć godnie, utrzymać rodzinę, itp musiał by zarobić 1-2 tyś na rękę więcej.... jak żyć panie premier?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3