Zarobki księży w szpitalu. Tyle zarabia kapelan szpitalny! Zobacz, jakie pensje dostają polscy duchowni

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Zarobki księży w szpitalu. Tyle zarabia kapelan szpitalny!Ile zarabiają polscy księża? Źródła dochodów duchownych mogą być bardzo zróżnicowane. Jak się okazuje, jednym z nich są również szpitale. Księża są w nich zatrudniani jako kapelani do niesienia opieki duszpasterskiej chorym. Duchownych zatrudnia większość polskich szpitali, także w czasach pandemii koronawirusa. Szpital musi bowiem umożliwić pacjentom dostęp do księdza, a ponadto opłacić jego pensję. Ile zarabia kapelan szpitalny? Sprawdźcie, na jakie zarobki może liczyć ksiądz w szpitalu.ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>POLECAMY TAKŻE:Emerytury księży znów wzrosną!Ile zarabiają księża? Więcej od prezydentów miast, lekarzy czy wojskowych
Zarobki księży w szpitalu. Tyle zarabia kapelan szpitalny!Ile zarabiają polscy księża? Źródła dochodów duchownych mogą być bardzo zróżnicowane. Jak się okazuje, jednym z nich są również szpitale. Księża są w nich zatrudniani jako kapelani do niesienia opieki duszpasterskiej chorym. Duchownych zatrudnia większość polskich szpitali, także w czasach pandemii koronawirusa. Szpital musi bowiem umożliwić pacjentom dostęp do księdza, a ponadto opłacić jego pensję. Ile zarabia kapelan szpitalny? Sprawdźcie, na jakie zarobki może liczyć ksiądz w szpitalu.ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>POLECAMY TAKŻE:Emerytury księży znów wzrosną!Ile zarabiają księża? Więcej od prezydentów miast, lekarzy czy wojskowych Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Ile zarabiają polscy księża? Źródła dochodów duchownych mogą być bardzo zróżnicowane. Jak się okazuje, jednym z nich są również szpitale. Księża są w nich zatrudniani jako kapelani do niesienia opieki duszpasterskiej chorym. Duchownych zatrudnia większość polskich szpitali, także w czasach pandemii koronawirusa. Szpital musi bowiem umożliwić pacjentom dostęp do księdza, a ponadto opłacić jego pensję. Ile zarabia kapelan szpitalny? Sprawdźcie, na jakie zarobki może liczyć ksiądz w szpitalu.

Zarobki księży w szpitalach. Jaką umowę ma kapelan szpitalny?

Polscy księżą niosą posługę nie tylko w kościołach. Mogą również zostać zatrudnieni na umowę o pracę bądź zlecenie w szpitalach. Zgodnie z rozdziałem 10. ustawy o prawach pacjenta:

  • pacjent w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej ma prawo do opieki duszpasterskiej,
  • w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia, stacjonarny zakład opieki zdrowotnej jest zobowiązany umożliwić pacjentowi kontakt z duchownym.

Kto płaci za taką posługę? Do ponoszenia kosztów zobowiązany jest zakład opieki zdrowotnej. Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, kapelana zatrudnia większość z około 600 szpitali w Polsce. Mogą być zatrudnieni na ćwierć, pół lub trzy czwarte etatu. Tylko nieliczni księża nie pobierają wynagrodzenia, pracując w formie wolontariatu.

Polecamy

Pensje księży opłaca szpital. Jakie to kwoty? Lewica alarmuje!

Sprawa budzi pewne kontrowersje z uwagi na fakt, że kapelanów szpitalnych musi opłacać niedofinansowana służba zdrowia. Temat nagłaśniała ostatnio posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

- Żadne zapisy nie zmuszają szpitali, w których wciąż brakuje pieniędzy na podwyżki dla pielęgniarek i salowych, a na zabiegi i operacje czeka się czasem latami, do zatrudniania księży - napisała na Facebooku Kucharska-Dziedzic.

Jak się dowiedziała posłanka Lewicy, księża zatrudniani na podstawie umowy o pracę podlegają ogólnym prawom i obowiązkom pracowników. Ich pensje nie mogą być jednak finansowane z NFZ, tylko ze środków własnych szpitala.

- Składki są im opłacane NIE przez Fundusz Kościelny, tylko na ogólnych zasadach. Do tego otrzymują dodatek stażowy, taki sam jak w przypadku lekarzy. Jak podnosili dyrektorzy szpitali, z którymi się kontaktowałam, pieniądze dla szpitali z NFZ są przeznaczane TYLKO na świadczenia medyczne, a nie na wynagrodzenia kapelanów. Szpitale często zmuszane są więc do wynajmowania pomieszczeń, żeby móc opłacić pensję duchownego - dodaje Kucharska-Dziedzic.

Polecamy

Ile zarabia ksiądz w szpitalu? Na takie stawki może liczyć kapelan szpitalny

Jakie są koszty związane z zatrudnianiem kapelanów szpitalnych? Jak ustaliła parlamentarzystka, w samym Lubuskiem pracuje 30 takich duchownych. W 2020 roku szpitale wypłaciły im 564 tys. zł wynagrodzenia. Największe koszty poniósł szpital w Zielonej Górze, który wypłacił 142 tys. zł.

Zarobki kapelanów szpitalnych uzależnione są od rodzaju etatu i hojności szpitala. W Lubuskiem największe indywidualne wynagrodzenie oferuje Szpital w Ciborzu. Zatrudnia on jednego kapelana i płaci mu 4 616 zł miesięcznie!

Taka kwota oczywiście nie dotyczy wszystkich kapelanów szpitalnych. Tematem zajęła się również inna posłanka Lewicy - Monika Falej, która ustaliła pensje duchownych w szpitalach na Warmii i Mazurach. Wynoszą one około 2 tys. zł brutto. Wynagrodzenia bywają nawet niższe - przykładowo w Działdowie zatrudniony na pół etatu kapelan zarobi 1663,20 zł brutto, a w Szczytnie 1720 zł brutto.

Im mniejszy etat, tym oczywiście mniejsza pensja. W Kętrzynie wynagrodzenie zasadnicze na 1/4 etatu wynosi od 650 zł do 660 zł plus dodatek stażowy. Natomiast w Reszlu kapelan katolicki za 10 godzin posługi tygodniowo otrzymuje miesięcznie 960 zł brutto.

Prezentujemy zarobki w kilku szpitalach w naszym regionie na podstawie informacji, które nam przesłały, gdy zbieraliśmy dane do "Kujawsko-Pomorskiej Listy Płac".   Ile zarabiają w nich np. palacze, sprzątaczki, pomoce kuchennej, telefonistki, rejestratorki, personel pomocniczy i medyczny, jak fizjoterapeuci, ratownicy, pielęgniarki oraz lekarze do ordynatorów - kierowników klinik i dyrekcji.Mamy informacje ze szpitali w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu i Świeciu. Zarobki prezentujemy na następnych slajdach.

Kujawsko-Pomorskie. Tak zarabiają pracownicy szpitali. Sprzą...

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
też mi kokosy !

"W Lubuskiem największe indywidualne wynagrodzenie oferuje Szpital w Ciborzu. Zatrudnia on jednego kapelana i płaci mu 4 616 zł miesięcznie !"

Hahahaha !!! To raptem 1/3 mojej skromnej milicyjnej emerytury !!!

Dodaj ogłoszenie