Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek chorobowy w 2022. Co się zmieni? Czy będzie łatwiej go otrzymać?

Sara Watrak
Sara Watrak
Spóźniasz się z opłacaniem składki na ubezpieczenie chorobowe? Nic straconego! Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszły nowe przepisy, dzięki którym nawet jeśli zapłacimy składki po terminie, będziemy mogli skorzystać z zasiłku chorobowego. To ważna informacja, w szczególności dla przedsiębiorców. Zmianie ulegnie także sposób wyliczania świadczeń. Wyższy będzie również zasiłek za pobyt w szpitalu. Oto szczegóły.
Spóźniasz się z opłacaniem składki na ubezpieczenie chorobowe? Nic straconego! Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszły nowe przepisy, dzięki którym nawet jeśli zapłacimy składki po terminie, będziemy mogli skorzystać z zasiłku chorobowego. To ważna informacja, w szczególności dla przedsiębiorców. Zmianie ulegnie także sposób wyliczania świadczeń. Wyższy będzie również zasiłek za pobyt w szpitalu. Oto szczegóły. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Spóźniasz się z opłacaniem składki na ubezpieczenie chorobowe? Nic straconego! Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszły nowe przepisy, dzięki którym nawet jeśli zapłacimy składki po terminie, będziemy mogli skorzystać z zasiłku chorobowego. To ważna informacja, w szczególności dla przedsiębiorców. Zmianie ulegnie także sposób wyliczania świadczeń. Wyższy będzie również zasiłek za pobyt w szpitalu. Oto szczegóły.

Zobacz wideo. Morsowanie dla każdego? Niektórzy muszą uważać!

Zmiany w zasiłkach chorobowych od 2022 roku

Do tej pory ubezpieczenie chorobowe ustawało, jeśli nie płaciliśmy składek w terminie. ZUS otrzymywał więc tysiące wniosków od osób, które spóźniły się z opłaceniem składki, a chciały zachować prawo do zasiłku chorobowego. Od 1 stycznia 2022 roku to się zmieni.

- Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również w przypadku opłacenia składek po terminie - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jeśli zachorujemy w czasie, gdy nasze zaległości z tytułu składek będą wyższe niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, wówczas dzięki nowym przepisom otrzymamy zasiłek po spłacie zadłużenia. - Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia – wyjaśnia rzecznik ZUS. A zatem jeżeli nie zapłacimy zaległości przez pół roku od zachorowania, wówczas zasiłku nie otrzymamy.
Jeśli zadłużenie wyniesie mniej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, wtedy problemu nie ma i dostaniemy należne nam świadczenie.

Kogo dotyczą zmiany w przyznawaniu zasiłku chorobowego?

Nowe regulacje dotyczące prawa do zasiłku chorobowego odnoszą się do osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. To przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, a także ich współpracownicy. Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym mogą być także objęte osoby wykonujące pracę chałupniczą, na podstawie umowy o pracę nakładczą czy też osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie.

Wyższy zasiłek chorobowy w przypadku pobytu w szpitalu

Zmianie ulegnie także sposób wyliczania zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu. Dotychczas wynosił on co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku, był więc niższy od standardowego świadczenia. Od 1 stycznia 2022 roku osoby ubezpieczone, niezależnie od tego, czy przebywają w szpitalu czy w domu, będą otrzymywały zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc.

Jak będzie wyliczany zasiłek chorobowy w 2022 roku?

Kolejna zmiana, która weszła w życie w 2022 roku, to sposób wyliczania zasiłku. ZUS nie będzie już obliczał wysokości świadczenia na nowo, jeżeli między poszczególnymi okresami pobierania zasiłku chorobowego nie było przerwy bądź była ona krótsza niż miesiąc. Przypomnijmy, że łączny czas, przez który możemy pobierać zasiłek chorobowy wynosi 182 dni w roku. To tzw. okres zasiłkowy. Wlicza się do niego wszystkie okresy, w których chorowaliśmy i nie byliśmy zdolni do pracy, nawet jeśli przyczyny naszej niedyspozycyjności były różne.

Do tej pory, w przypadku przerw w chorobowym, do okresu zasiłkowego wliczał się okres niezdolności do pracy, który przypadał przed przerwą, ale - uwaga - tylko jeśli była ona spowodowana tą samą przyczyną (chorobą), a przerwa zaś nie przekraczała 60 dni. Od 1 stycznia to się zmieniło. Jak wyjaśnia ZUS, nie ma znaczenia, co było powodem niezdolności do pracy przed przerwą i po niej. Okres ten będzie liczony tak samo, niezależnie od tego, czy chodzi o te same schorzenia czy inne.

Krótszy okres zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia

Również od 2022 roku zmianie ulegnie okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Świadczenie będzie można otrzymywać przez maksymalnie 91 dni. Jak zawsze, są wyjątki. ZUS informuje, iż okres pobierania zasiłku do 91 dni nie będzie dotyczył niezdolności do pracy:

  • spowodowanej gruźlicą,
  • występującej w trakcie ciąży,
  • powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

W powyższych przypadkach zasiłek będzie przyznawany przez okres trwania niezdolności od pracy, ale nie dłużej niż przez 182 albo 270 dni, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.

Pamiętajmy, że, aby otrzymać zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia, musimy złożyć oświadczenie na druku Z-10.

Jeśli wykorzystamy zasiłek chorobowy, a nadal będziemy niezdolni do pracy, możemy skierować do ZUS-u wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.

- Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy osobie, która dalej choruje, jednak rokuje odzyskanie zdolności do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji - wyjaśnia ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska