Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastrzyk kasy na rozwój

Justyna Król
Skąd, ile, dla kogo? Przedsiębiorcy po raz kolejny mają szansę sięgnąć po środki unijne. Wśród nich finansowanie całkowite i częściowe realizacji projektów, doradztwo, szkolenia, ale też różnego rodzaju pożyczki.

Ten pierwszy zastrzyk finansowy dla firmy - na start - jeśli już uda się go pozyskać, zazwyczaj jest nieduży i pokrywa tylko koszty zakupu podstawowych sprzętów, potrzebnych do rozpoczęcia działalności, czasem oprogramowania lub niewielkiej kampanii marketingowej Przedsiębiorcy często są przekonani, że to ich ostatnia manna z nieba, a na wszystkie kolejne inwestycje w firmę każdą złotówkę będą musieli sami w pocie czoła wypracować. Tymczasem opcji na pozyskanie pieniędzy na rozwój działalności jest wiele. Wystarczy dobrze poszukać, a potem skrupulatnie przejść przez przygotowanie projektu. Samo aplikowanie bywa żmudne, ale warto. Rok 2016 otwiera wiele nowych możliwości na tym polu. O dofinansowanie realizacji projektu z Funduszy Europejskich może wnioskować każdy, z wyjątkiem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli osób prywatnych. Warunki, które musi spełnić jego przyszły realizator uzależnione są od specyfiki projektu. Największe szanse na sukces mają przedsięwzięcia wynikające z konkretnych potrzeb beneficjenta, wpisujące się w jego działalność, bazujące na jego wiedzy i doświadczeniu.

RPO STAWIA NA BADANIA I ROZWÓJ

- Jeżeli chodzi o nasz Regionalny Program Operacyjny, to w tym roku zaplanowano dla przedsiębiorców kilka konkursów o dotacje. Kwoty i kryteria wyboru projektów w każdym działaniu wyglądają inaczej, zazwyczaj szczegółowe informacje w tym zakresie są ogłaszane dopiero w momencie rozpoczęcia naboru w danym konkursie - mówi Paweł Szarek, specjalista ds. pozyskiwania środków z UE z Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Wystarczy śledzić informacje online, aby zdążyć przygotować się do złożenia dokumentów w odpowiednim terminie. Część naborów już ruszyła, część niedługo się rozpoczyna. Środki w ramach RPO pozyskać można, między innymi, na stworzenie i rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach (łączna pula: 25,9 mln zł), wsparcie biznesowo-rozwojowe w przedsiębiorstwach akademickich (pula: 5 mln zł) i dotacje dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. W większości konkursów refundacja nakładów uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa (zwykle: do 55 proc. dla małych przedsiębiorstw, do 45 proc. dla średnich przedsiębiorstw, a do 35 proc. dla dużych przedsiębiorstw).

POŻYCZKI DO WZIĘCIA!

- Przewidziane są również różnorodne instrumenty zwrotne, takie jak preferencyjne pożyczki lub poręczenia, ale kiedy zostaną uruchomione i kto je będzie przyznawał, tego jeszcze nie wiadomo - tłumaczy Paweł Szarek. Tutaj wymienić można wsparcie prac biznesowo-rozwojowych poprzez instrumenty finansowe, wsparcie rozwoju mikroprzedsiębiorstw oraz pożyczki dla MŚP na nowe modele biznesowe.

W latach 2014-20 Fundusze Europejskie są przyznawane nie tylko w ramach regionalnych programów, ale także także krajowych, takich jak: „Infrastruktura i Środowisko”, „Inteligentny Rozwój”, „Polska Cyfrowa”, „Wiedza, edukacja, rozwój i Polska Wschodnia”. Dodatkowo projekty realizowane z partnerem zagranicznym mogą być dofinansowane z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej, a na obszarach wiejskich z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich lub z Programu Rybactwo i Morze.

DLA MIKRO , MAŁYCH I ŚREDNICH

Możliwości przed firmami z naszego regionu stawia Program Operacyjny „Inteligentny Rozwój”. Jest on co prawda przeznaczony głównie dla przedsiębiorców i jednostek badawczo-naukowych, ale konkursów jest kilkanaście. - Skupiają się one przede wszystkim na finansowaniu prac badawczo-rozwojowych lub zakupie wyników tych prac, a także na wdrażaniu nowych, innowacyjnych produktów i usług opartych o te prace. Znaczna część tych środków przeznaczona jest dla MŚP, choć duże przedsiębiorstwa też mogą ubiegać się o wsparcie w części konkursów - mówi specjalista z BARR.

Ruszył i za chwilę kończy się nabór wniosków dotyczących projektów sektorowych, służących realizacji dużych przedsięwzięć biznesowo-rozwojowych, istotnych dla rozwoju poszczególnych branż/sektorów gospodarki, np. służące wyłanianiu inteligentnych specjalizacji, zgodnie z koncepcją przedsiębiorczego odkrywania w ramach programu sektorowego INNOCHEM (pula: 120 mln zł), ale kolejne nabory w tym zakresie - w ramach programów sektorowyh INNOTEXTILE - ruszają 15 marca (pula: 60 mln) oraz INNOSBZ - w drugim kwartale 2016 (pula: 50 mln). Z kolei do końca marca składać można wnioski na wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego (pula: 10 mln), ale kolejny nabór w ramach tego działania odbędzie się już w październiku bieżącego roku. 18 marca kończy się także nabór dla projektów mających na celu zwiększenie dostępności specjalistycznych, wysokiej jakości proinnowacyjnych usług, powiązanych z krajowymi inteligentnymi specjalizacjami świadczonymi przez akredytowane ośrodki innowacji (łączna pula 67, 3 mln). 4 kwietnia zaś rusza nabór projektów biznesowo-rozwojowych dla MŚP, w ramach którego można otrzymać pieniądze na wsparcie badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych (pula: 750 mln).

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

W najbliższych kwartałach rozpoczną się kolejne nabory, m.in. wspierające tworzenie lub rozwój centrów badawczo-rozwojowych (łączna pula: 1,46 mld), finansowanie usług dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw realizowanych przez jednostkę naukową, przyczyniających się do rozwoju ich produktów (pula: 62,5 mln), ale też finansujących ochronę własności przemysłowej (pula: 100 mln). Aż miliard czeka na projekty związane z badaniami i wdrażaniem ich wyników. Przewidziano też kredyty na innowacje technologiczne (łączna pula: 803 mln), konkursy dotyczące promocji marek (300 mln w puli). Z kolei w POliŚ 2014-2020 planowany jest konkurs na wsparcie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, więc warto pomyśleć również o rozwiązaniach w tym zakresie. Konkurs w drugim kwartale ogłosi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Co do tego, jak się starać o środki, to odsyłam do krótkiego poradnika w tym zakresie, znajdującego się na naszej stronie w sekcji „Jak dobrze przygotować się do aplikowania”. BARR organizuje raz w miesiącu spotkania dla przedsiębiorców pod hasłem: „Spotkanie z przedsiębiorczością - jak założyć i rozwinąć własną firmę”. Ideą tych spotkań jest to, by w jednym miejscu i czasie zebrać przedstawicieli wielu instytucji związanych z zakładaniem i wspieraniem działalności gospodarczej, którzy w zwięzły i konkretny sposób przedstawią kwestie interesujące przedsiębiorców, w tym również na temat tego, jakie możliwości stwarza nowa perspektywa unijna - mówi Paweł Szarek.

ANALIZUJĄ I DORADZAJĄ

Przedstawiciele Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zachęcają do skorzystania ze wsparcia ośrodka sieci Enterprise Europe Network. Liczyć można na analizy proinnowacyjne, protechnologiczne, eksportowe i biznesowe. Zapewnione będzie też doradztwo.

- Konsultanci udzielają usług doradczych w zakresie wdrażania i przystosowania prawodawstwa, polityki i standardów UE, ułatwiania dostępu do międzynarodowych rynków i dostępu do finansowania - mówi Alicja Wójcik z Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Będzie można się radzić m.in. w kwestii poszukiwaniu partnerów handlowych za granicą oraz organizacji wydarzeń brokerskich.

- Organizujemy też wiele wydarzeń skierowanych do przedsiębiorców, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę m.in. z zakresu umiędzynarodowiania i finansowania działalności oraz szukają nowych rozwiązań biznesowych i inspiracji, są to np. „Wtorki z eksportem”, Forum Ekspansji MŚP - zachęca Alicja Wójcik z TARR.

NOWE PRODUKTY I TECHNOLOGIE

Warto postawić też na inne programy, takie jak choćby Horizon 2020 - największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. A chodzi o stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Program jest prowadzony bezpośrednio przez Komisję Europejską i jej agencje wykonawcze, wnioski składane są w języku angielskim przez Internet, bezpośrednio do Brukseli, a kolejny nabór rusza w maju 2016. Wartość projektu to do 200 tys. euro w pierwszej fazie, refundacja pokrywa 100 proc. W ramach Programu Horizon 2020 istnieje możliwość pozyskania dotacji dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Instrumentu MŚP.

SFINANSUJĄ STANOWISKO

Co roku istnieje także możliwość uzyskania dotacji z urzędów pracy - na utworzenie stanowiska pracy (wyposażenie lub doposażenie), w wysokości ok. 23 tys. zł. O refundację (100 proc.) mogą ubiegać się pracodawcy prowadzący działalność gospodarczą, ale też szkoły, przedszkola niepubliczne i producenci rolni. Dostępność dotacji uzależniona jest od dostępności środków w budżecie urzędu pracy, a pracodawca w ramach umowy jest zobowiązany m.in. do zatrudnienia bezrobotnego na okres 24 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy, oraz utrzymanie utworzonego stanowiska pracy przez okres 24 miesięcy.

BIURO W INKUBATORZE?

Młodych przedsiębiorców wspierają też regionalne inkubatory przedsiębiorczości. Na chętnych czekają w pełni wyposażone i klimatyzowane pomieszczenia biurowe w trzech miejscach (Bydgoszcz, ul. Gimnazjalna 2a, Toruń - ul. Przedzamcze 8, Włocławek - ul. Toruńska 30). W ofercie indywidualne biura oraz większe przestrzenie, sale szkoleniowe i konferencyjne, a wszystko wyposażone w meble biurowe, komputery, dostęp do Internetu oraz do zasobów w chmurze obliczeniowej. Przedsiębiorcy mogą liczyć także na wsparcie szkoleniowo-doradcze, obsługę sekretariatu, dostęp do zaplecza socjalnego. Preferencyjne warunki korzystania z inkubatorów przygotowano dla przedsiębiorstw istniejących nie dłużej niż dwa lata. Wszystkie informacje na temat oferty regionalnych inkubatorów przedsiębiorczości, prowadzonych przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy, dostępne są na stronie kpfp.org.pl.

Także Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mają możliwość wsparcia firm już istniejących - jednak nie dłużej niż dwa lata. AIP Seed Capital to fundusz kapitału zalążkowego, działający przy sieci inkubatorów AIP oraz Business Link. Jego celem jest stworzenie warunków do rozwoju pomysłów biznesowych, opartych na innowacyjnych rozwiązaniach, poprzez udzielenie wsparcia kapitałowego w nowo utworzone spółki - mówi Justyna Ratajczak, partner zarządzający AIP na Bydgoszcz i Toruń. - Fundusz ten działa w ramach programów współfinansowanych z Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”, Działanie 3.1 - Inicjowanie działalności innowacyjnej oraz ze środków własnych. Strategia AIP Seed Capital zakłada wsparcie start-upów z obszaru innowacyjnych branż, w tym: IT, ICT, biotechnologii, chemii, medycyny, odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska - dodaje. Zaletą AIP Seed Capital jest szybkość i prosty model działania. A dodatkową wartość dla start-upów, które decydują się na współpracę, wnosi ekosystem Polski Przedsiębiorczej.

ZRZUTKA NA REALIZACJĘ!

Oryginalnym źródłem wspierania działalności przedsiębiorstw jest też finansowanie społecznościowe, znane jako crowdfunding. Na świecie finansuje się w ten sposób ciekawe projekty od dawna, ale i w Polsce od kilku lat można sporo zdziałać na tym polu. Co trzeba zrobić? Przede wszystkim przygotować naprawdę atrakcyjny projekt biznesowy, kulturalny lub społeczny i poszukać sposobu na przedstawienie go szerszej grupie osób - potencjalnym inwestorom. Tutaj najpopularniejszą formą dotarcia do zainteresowanej grupy osób jest Internet, a konkretnie portale crowdfundingowe. Kluczem do sukcesu jest wyróżnianie się na tle tysięcy pomysłów, które już czekają na swój wielki dzień. Można w ten sposób zdobyć środki na przykład na stworzenie innowacyjnej aplikacji, czy zorganizowanie wyjątkowego wydarzenia. Za pośrednictwem portali autorzy projektów mają okazję zaprezentować i wypromować swoje pomysły, ale też częściowo zweryfikować powodzenie ich wdrożenia, poddają swe wizje pod ocenę innych. Większość portali crowdfundingowych pobiera procent od kwoty, o którą się staramy, dlatego warto te koszty również uwzględnić na etapie pisania projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zastrzyk kasy na rozwój - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska