Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatroszczmy się o seniorów. Ich choroby dotykają także ich bliskich

Krzysztof Lietz
Podczas konferencji  zebrani na sali mieszkańcy gminy i okolic usłyszeli wiele cennych wskazówek dotyczących  opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi
Podczas konferencji zebrani na sali mieszkańcy gminy i okolic usłyszeli wiele cennych wskazówek dotyczących opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi nadesłana
W Krobii, w gminie Lubicz odbyła się interesująca konferencja, podczas której poruszano problemy wieku starszego.

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba Alzheimera - to tylko niektóre choroby wiążące się z wiekiem dojrzałym. Niełatwe dla dotkniętych nimi osób, ale również dla ich rodzin.

Jak sobie z tym radzić?

Odpowiedź na to pytanie można było usłyszeć na konferencji pod nazwą „Wspieram świadomie”, którą zorganizowano w podtoruńskiej Krobii. Była to kolejna w ostatnich latach konferencja profilaktyczna w gminie Lubicz, poświęcona problemom wieku starszego.

Zobacz także: W pierwszej imprezie było zaledwie 11 biegaczy. Teraz w rywalizacji startowały setki

- Bardzo ciekawa, pouczająca, interesująca - komentowali po jej zakończeniu zebrani mieszkańcy.

- Wiek starszy wiąże się z różnymi poważnymi chorobami, o których powinniśmy wiedzieć jak najwięcej - mówiła Teresa Gryciuk, sekretarz gminy Lubicz.

Na początku konferencji o najczęstszych dolegliwościach osób dojrzałych opowiedziała zebranym pielęgniarka Mirosława Jastrzębska.

Zobacz także: W partnerstwie z powiatem drogi pięknieją. Jest 8 kilometrów nowych tras rowerowych

- Temat dotyczy dużej grupy społeczeństwa, ponieważ dzisiaj już prawie 7 mln Polaków ma ponad 60 lat - mówiła prelegentka. - Wielu z nich cierpi na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę Alzheimera czy Parkinsona, dlatego warto edukować się, jak postępować z chorym w takich trudnych sytuacjach. Broszurę na ten temat można otrzymać w lubickim GOPS-ie. Poza tym, żeby na starość życie upłynęło w zdrowiu, trzeba o nie zadbać już w wieku młodym.

Doby za mało...

Z kolei Aleksandra Pauszek, psycholog kliniczny przedstawiła sytuację rodziny wobec osoby chorej przewlekle.

- Niestety, badania pokazują, że nawet jeśli w rodzinie osób do opieki jest więcej, to i tak spoczywa to na jednej z nich, bo reszta dzieci czuje się zwolniona z tego obowiązku. A opieka nad chorym na chorobę otępienną wymaga… 36 godzin na dobę. Taki opiekun potrzebuje pomocy, wsparcia, odpoczynku, czasu dla siebie - podkreślała pani psycholog.

Zobacz także: Zarząd powiatu zwiększył fundusze na budżet obywatelski 2018. W puli przybyło 50 tysięcy złotych

Mówiła też o zjawisku osieroconej starości.

- Bardzo wielu młodych Polaków wyjechało za granicę pozostawiając tu coraz starszych rodziców. Często na stałe. Bywa, że kiedy wyjeżdżali, ich rodzice byli jeszcze w pełni sił. Z biegiem lat to się zmieniło. Dobrze, jeśli jeden rodzic może się opiekować drugim, gdy jednak oboje chorują, jest problem.

Bardzo ciekawe wystąpienie podczas konferencji miała Janina Mirończuk, prezes i założyciel Fundacji „Światło”. Przypomniała ona zebranym, na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń w pracy z chorymi wymagającymi opieki paliatywnej, jak ważne jest towarzyszenie choremu oraz podążanie za jego życzeniami. Bywa to dla nich często najlepszą z możliwych terapii.

Poczuli, jak to jest

Bardzo ciekawy eksperyment pokazała dr nauk hum. Elżbieta Kościńska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zaprezentowała ona specjalny kombinezon, który symuluje ograniczenia, z jakimi na co dzień borykają się starsi. Było to bardzo pouczające doświadczenia dla osób zdrowych.

Zobacz także: Bez znaczącego udziału lokalnych samorządów trudno będzie przekonać ministra do tego węzła

- To niesamowite - mówł jeden z ochotników eksperymentu po ubraniu kombinezonu. - Nie myślałem, że tak trudno jest się w nim poruszać.

- Taka prezentacja pozwala opiekunom lepiej zrozumieć te ograniczenia, a przez to lepiej mogać chorym - mówiła dr Kościńska.

Konferencja zakończyła się wystąpieniem lekarza Justyny Franczak na temat dróg zakażenia wirusem HBC i HCV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska