Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrucie czadem. Trzech mieszkańców okolic Brodnicy w szpitalu

wap
Czad jest groźny nie tylko zimą
Czad jest groźny nie tylko zimą Polska Press
Mimo dość wysokich temperatur czad nadal zbiera swoje tragiczne żniwo. Trzech mieszkańców miejscowości Karbowo w pobliży Brodnicy trafiło w środę do szpitala. Zatruli się w mieszkaniu tlenkiem węgla.

Kiedy na miejsce przyjechali strażacy, okazało się, że w jednym z pokoi jest bardzo duże stężenie czadu. Prawdopodobnie jego źródłem był nieszczelny przewód kominowy odprowadzający spaliny z dwóch znajdujących się w tym mieszkaniu pieców. Jeden z nich wówczas działał.

Zobacz także:

Ostatni pocałunek i śmierć. Monitoring z zabójstwa przy ul. ...

Wezwane na miejsce pogotowie ratunkowe zadecydowało o przewiezieniu znajdujących się w tym mieszkaniu dwóch mężczyzn i jednej kobiety do szpitala.

- Nasze działania polegały na przewietrzeniu pomieszczeń. Po tej czynności miernik wskazał zerowy poziom czadu – mówi Piotr Rutkowski, oficer prasowy straży pożarnej w Brodnicy.

Czad nazywany również cichą śmiercią. Jest bezbarwny i bezwonny, nieco lżejszy od powietrza, dlatego łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Czad to efekt niepełnego spalania materiałów używanych do ogrzewania. Powstaje, gdy występuje niedostatek tlenu w powietrzu. Dlatego tak ważna jest właściwa wentylacja pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Co najmniej raz w roku należy sprawdzi jak ona działa.

Przeczytaj także: Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Całkowicie zabronione jest zasłanianie kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Czad może też wydostawać się na zewnątrz przewodów kominowych z powodu ich nieszczelności lub dlatego, że nie mają drożności. Są na przykład zanieczyszczone. W budynkach ogrzewanych paliwem stałym ich czyszczenie powinno odbywać się co najmniej raz na 3 miesiące. Opalanych paliwem płynnym, bądź gazowym, co najmniej raz na 6 miesięcy. Zanieczyszczenia z przewodów dymowych, spalinowych usuwać mogą tylko osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Zobacz również:

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018: Część matematyczno - przyrodnicza [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ZDJĘCIA]

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018: Część matematyczno - przyrodnicza ...

Ostrzec przed czadem może również czujnik tlenku węgla zamontowany tam, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze. Kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? To przede wszystkim ból i zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, przyspieszony i nieregularny oddech, senność oraz nudności. Pojawiają się zaburzenia orientacji oraz maleje zdolność oceny zagrożenia. Dlatego konieczna jest pomoc innych. Zatrutemu czadem trzeba jak najszybciej zapewnić dopływ czystego powietrza.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska