Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudnienie: od kiedy przysługuje umowa na czas nieokreślony? [Prawnik Radzi]

red
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Polska Press
- Pracuję od kwietnia 2014 roku na umowach na czas określony. Pracodawca zapewnia mnie, że po 31 grudnia 2017 r. będę miała kolejną umowę. Czy będzie to już umowa na czas nieokreślony? - pyta nasza Czytelniczka. Na pytanie odpowiada adwokat Piotr Domański z Izby Adwokackiej w Toruniu.

- 25 lipca 2015 roku uchwalono przepisy nowelizujące Kodeks pracy w celu szerszej ochrony pracowników zatrudnionych na podstawie umów terminowych. Przepisy te weszły w życie z dniem 22 lutego 2016 roku.

Trzy umowy, 33 miesiące

Przed nowelizacją przepisy przewidywały przekształcenie się z mocy prawa trzeciej kolejnej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony, jeżeli przerwy między nimi nie przekraczały miesiąca. Obecnie sytuacja wygląda znacznie korzystniej z punktu widzenia pracownika.

Okres zatrudnienia na podstawie terminowych umów o pracę między tymi samymi stronami od dnia 22 lutego 2016 roku nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy, a łączna liczba zawieranych umów o pracę nie będzie mogła przekroczyć trzech.

Zobacz także: Przebudowa pl. Chrapka w Toruniu

Tym samym na podstawie znowelizowanych przepisów, od kolejnego dnia zatrudnienia po upływie wspomnianych 33 miesięcy lub z dniem zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony pracownik będzie uważany za zatrudnionego na czas nieokreślony.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Okres przejściowy

Warto jednak pamiętać, że ustawodawca wprowadził przepisy przejściowe.

Zgodnie z nimi do umów terminowych, które trwają w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej, stosuje się przepisy w nowym brzmieniu. Jednakże do okresu zatrudnienia określonego w znowelizowanych przepisach wlicza się te przypadające od dnia ich wejścia w życie, a trwająca w tym czasie umowa na czas określony uważana jest za pierwszą(lub jeżeli została zawarta jako druga w rozumieniu tego przepisu w dotychczasowym brzmieniu - za drugą umowę terminową).

Czwarta umowa

Odnosząc powyższe rozważania do sytuacji Czytelniczki, wskazać należy, że do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia będzie zaliczany okres po dniu 22 lutego 2016 roku.

Zobacz także: Najlepsze restauracje w Toruniu

Tym samym, w przypadku zawarcia z tym samym pracodawcą kolejnych umów na czas określony, umowa taka traktowana będzie jako umowa na czas nieokreślony od dnia 23 grudnia 2018 roku. W świetle znowelizowanych przepisów umowa o pracę, na podstawie której Czytelniczka jest obecnie zatrudniona, jest drugą zawartą umową terminową.

W związku z tym pracodawca ma możliwość zawarcia z Panią jeszcze jednej umowy tego samego rodzaju. Dopiero kolejna, to jest czwarta umowa będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska