Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Ziobro nie zgadza się na powiązanie wypłaty funduszy UE z praworządnością. Zdaniem ministra sprawiedliwości to byłby dyktat

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Zbigniew Ziobro nie zgadza się na powiązanie wypłaty funduszy UE z praworządnością. Zdaniem ministra sprawiedliwości to byłby dyktat
Zbigniew Ziobro nie zgadza się na powiązanie wypłaty funduszy UE z praworządnością. Zdaniem ministra sprawiedliwości to byłby dyktat Adam Jankowski
- Największe państwa UE w sposób całkowicie pozatraktatowy dały Komisji Europejskiej ogromną, arbitralną, niemierzalną obiektywnie władzę blokowania wypłat mierzonych w miliardach euro - uważa Zbigniew Ziobro, szef Solidarnej Polski, koalicjant PiS w rządzie. W tle kolejny dzień negocjacji UE w Brukseli.

Zbigniew Ziobro pojawił się na konferencji prasowej w towarzystwie Sebastiana Kalety, wiceszefa resortu sprawiedliwości i Patryka Jakiego, eurodeputowanego PiS.

- Największe państwa UE z Komisją Europejską na czele uznały, że w sposób całkowicie pozatraktatowy, sprzeczny z praworządnością przyjmą nowe reguły wydawania pieniędzy europejskich, które będą dawały Komisji Europejskiej ogromną, arbitralną, niemierzalną obiektywnie władzę blokowania wypłat mierzonych w miliardach euro dla tych krajów, co do których KE uzna, że dochodzi w nich do naruszania reguł praworządności - mówił minister Zbigniew Ziobro.

Jak dodał, tak naprawdę jest to ogromne narzędzie wpływu i władzy, jakiego do tej pory Komisja Europejska nie posiada. - Problem polega na tym, że ta tzw. praworządność, o czym jako Polacy dowiedzieliśmy się, jest tendencyjnie, jednostronnie wykorzystywana w ramach sporu politycznego i ataków na Polskę ze strony Komisji Europejskiej - dodał Zbigniew Ziobro.

Przypomnijmy, że w niedawnym wywiadzie dla "Naszego Dziennika", Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, powiedział:

"Zgadzając się na wiązanie funduszy europejskich z praworządnością, oddajemy Komisji Europejskiej gigantyczną władzę; to byłaby zmiana ustroju UE, dlatego ani Polska ani Węgry pod żadnym pozorem nie mogą się na to zgodzić".

Podobne stanowisko zajęła kilka dni temu Beata Szydło, eurodeputowana PiS, była premier. Na Twitterze napisała, że "mechanizm łączenia funduszy europejskich z praworządnością, to kolejna próba pozatraktatowego nacisku na państwa członkowskie. Zgoda na to będzie oznaczać, że UE coraz bardziej oddala się od swych fundamentalnych zasad. Dlatego ta propozycja powinna być bezwzględnie odrzucona".

W poniedziałek powtórzyła swoje zdanie. "Wsparcie rządu w walce o unijne fundusze jest niezmiernie istotne. Wszystkie siły polityczne powinny pokazać jedność i jednoznaczne stanowisko w tej batalii. To jest ten moment, kiedy trzeba ponad podziałami zjednoczyć się dla dobra Polski" - napisała na Twitterze.

Minister Ziobro dodał, że jego partia czyli Solidarna Polska zaproponowała podjęcie uchwały przez polski parlament, która wzmocniłaby siłę polskiej delegacji w walce o pieniądze UE. Gra idzie o wiele miliardów złotych.

Podczas konferencji ministra wsparli go Patryk Jaki, europoseł oraz Sebastian Kaleta, wiceszef resortu sprawiedliwości.

Sebastian Kaleta przypomniał, że Polska od wielu lat jestest stroną w różnego rodzaju postępowaniach, które wszczyna wobec Polski Komisja Europejska badając rzekome naruszenia praworządności w Polsce. Jego zdaniem Polsce wolno mniej niż np. Niemcom. Na dowód podał, że TSUE nie ma żadnych wątpliwości, że niemiecki system politycznego wyłaniania sędziów nie łamie zasad UE. Zdaniem polityka TSUE wobec Polski stosuje inne standardy.

W tym samym czasie w Brukseli czwarty dzień trwa szczyt UE w sprawie budżetu. Kraje nie mogą dojść do porozumienia. By fundusze zostały "zaklepane", potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów Unii Europejskiej. Szanse na porozumienie wydają się być nikłe, przynajmniej jeśli chodzi o to posiedzenie unijnych liderów.

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie poniedziałkowych rozmów powiedział, że "brak uznaniowości ciał unijnych w zakresie praworządności, ale również dalsze negocjacje spraw związanych z neutralnością klimatyczną oraz cała sfera zagadnień związanych z gospodarką i inwestycjami są wciąż dyskutowane".

Jak dodał, UE po epidemii wpadła w tarapaty. - Mamy do czynienia z sytuacją kiedy potrzebujemy impulsu inwestycyjnego. Zastrzyk inwestycji publicznych jest mniejszy niż planowaliśmy kilka tygodni temu z powodu tzw. grupy skąpców - dodał szef rządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbigniew Ziobro nie zgadza się na powiązanie wypłaty funduszy UE z praworządnością. Zdaniem ministra sprawiedliwości to byłby dyktat - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska