Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdarzyło się... 15 marca 1955 roku

Witold Witt
W przedstawianiu najważniejszych wydarzeń w historii Grudziądza dziś przypominamy początki powojennego teatru, zwanego Teatrem Popularnym.

W przedstawianiu najważniejszych wydarzeń w historii Grudziądza dziś przypominamy początki powojennego teatru, zwanego Teatrem Popularnym.

<!** Image 2 align=right alt="Image 78900" sub="Premiera pierwszej powojennej sztuki „Doktor Lubelski” czyli Nieboszczyk w opałach”. Na zdjęciu Tatiana Pawłowska i Janusz Witkowski
/ Fot. Archiwum
">Od czasu odbudowania gmachu teatru w Grudziądzu w 1948 roku, teatr nie miał stałego zespołu aktorskiego. Dopiero od 1 stycznia 1955 r. teatr został objęty przez pochodzący z Bydgoszczy bezdomny Pomorski Teatr Młodego Widza. Jego założycielem (w 1952 r.) i dyrektorem był Feliks Kłodziński, który z braku własnej sceny obrał objazdową działalność teatralną.

Pierwszy spektakl

W Grudziądzu PTMW zmienił nazwę na Teatr Popularny i rozpoczął przygotowania do premiery. Była nią napisana w 1781 roku przez Franciszka Zabłockiego komedia „Doktor Lubelski czyli Nieboszczyk w opałach”. Pierwszy występ Teatru Popularnego na scenie Teatru Miejskiego odbył się już 6 marca 1955 roku, na akademii z okazji 10. rocznicy wyzwolenia miasta. Aktorzy wystawili ze swego dawnego repertuaru komedię Carla Goldoniego „Sługa dwóch panów”. Było to przedstawienie zamknięte, a obejrzeć je mogli jedynie nieliczni zaproszeni na akademię mieszkańcy miasta.

Teatr objazdowy

<!** reklama>Spektakl premierowy komedii „Doktor Lubelski” wystawiono 15 marca 1955 r., jednak nie w Grudziądzu, lecz w Nowem. Ale i tak tę datę zapisano jako dzień inauguracji Teatru Popularnego. W sztuce tej grali Tatiana Pawłowska, Nina Ogińska, Renata Lachowicz, Witold Budziński, Marian Dymała, Olgierd Lipczyński, Ryszard Markowski, Zbigniew Mossakowski, Eugeniusz Wałaszek i Janusz Witkowski. Spektakl reżyserowała Irmina Gulska-Eile. Choreografię przygotowała Zofia Janczewska, scenografię Antoni Muszyński, a opracowanie muzyczne Grzegorz Kardaś.

Teatr Kłodzińskiego nie zaprzestał występów objazdowych. Przez dwa pierwsze miesiące 1955 r. artyści dali ponad 50 przedstawień w terenie. Działalność objazdowa była zresztą od początku ważnym obszarem pracy artystycznej, wpływającym na znaczenie kulturalne placówki i jej finansową kondycję. Dopiero 3 kwietnia 1955 r. odbyło się w Grudziądzu oficjalne otwarcie Teatru Popularnego. Przed publicznością i osobistościami miasta zaprezentowano „Doktora Lubelskiego” spektakl dobrze przyjęty przez widownię i prasę. Tydzień później aktorzy ponownie przedstawili sztukę na deskach macierzystego teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska