Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdolni gimnazjaliści z Torunia. To nasza specjalność!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Młodzież z Dwujęzycznego Gimnazjum nr 4 po raz kolejny spisała się na medal. Na zdjęciu klasa III
Młodzież z Dwujęzycznego Gimnazjum nr 4 po raz kolejny spisała się na medal. Na zdjęciu klasa III Sławomir Kowalski
Matematyka, chemia czy biologia - m.in. w tych dziedzinach toruńska młodzież gimnazjalna bije na głowę konkurencję z całego województwa.

Znamy podsumowanie tegorocznej edycji konkursów kuratora oświaty na poziomie gimnazjów. Wiele szkół w regionie miało po jednym, dwóch laureatów bądź finalistów tych niełatwych rywalizacji. W Toruniu jednak wyraźnie wyróżniają się trzy gimnazja.

Chęć i oddanie

Zaskoczeniem nie będzie chyba informacja, że aż 130 uczniów Gimnazjum Akademickiego zostało wyróżnionych przez kuratora oświaty Marka Gralika. 71 uzyskało tytuł finalisty, a 59 - tytuł laureata.

- Szkoła ma dwie dekady doświadczenia w pracy ze szczególnie uzdolnioną młodzieżą i to na pewno procentuje - mówi Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. - Sukcesu na tę skalę by jednak nie było, gdyby nie chęci uczniów i zaangażowanie rodziców. Cieszę się tym bardziej, bo mamy wielu młodych ludzi, którzy naprawdę chcą się uczyć, odnajdują w tym przyjemność, a sama zdobyta wiedza jest dla nich wielką wartością. Nie chodzi im o zaszczyty, ale o naukę.

Czytaj też: Spotkanie Ikonowicza i o. Rydzyka w Toruniu. Tematem Winnica

Tu warto dodać, że w Gimnazjum Akademickim jest 200 uczniów, a 130 z nich to finaliści bądź laureaci kuratoryjnych konkursów. To prawdziwy powód do dumy.

W tym roku świetnie wypadło Gimnazjum nr 11 z Pl. św. Katarzyny. Wyróżniono 75 młodych ludzi z tej szkoły: 47 sięgnęło po tytuł finalisty konkursu, a 28 - laureata.

Zobacz też

Do zdarzenia doszło przed godziną trzecią na rondzie Fordońskim. Zderzyły się taksówka i samochód ciężarowy. Trzy osoby jadące taksówką poniosły śmierć na miejscu. Były wieku 27, 35 i 52 lat. Na miejscu pracowały 2 zastępy straży pożarnej, policja i prokuratura. Są duże zmiany w komunikacji miejskiej:* Linie tramwajowe nr 3, 5, 7 i 10 z Fordonu kursują do pętli Wyścigowa. * inie tramwajowe nr 3, 5 i 10 z Ronda Jagiellonów kursują do zajezdni tramwajowej. * Linia tramwajowa nr 7 z Kapuścisk kursuje na Wilczak.* Uruchomiona została zastępcza linia autobusowa w relacji Rondo Fordońskie - pętla Wyścigowa.Zobacz także: Tragedia na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy. Znamy przyczynę tragedii- Zgłoszenie o wypadku odebraliśmy od policji o godz. 2.46 - informuje st. asp. Krystian Pietrzak, dyżurny operacyjny KM PSP w Bydgoszczy. - Na rondzie Fordońskim zderzył się samochód ciężarowy wiozący paczki kurierskie, jadący od strony ronda Toruńskiego z oplem omegą, jadącym prawdopodobnie od strony ul. Jagiellońskiej. Trzy osoby z opla: kierowca taksówki oraz pasażerowie - mężczyzna i kobieta zginęli na miejscu. Aby wydobyć ich ciała z taksówki, strażacy musieli wyciąć bok auta i użyć sprzętu hydraulicznego. Oba pojazdy wskutek zderzenia przesunęły się na torowisko, przez co w mieście nie jeździły tramwaje. Do usunięcia obu samochodów z ronda Fordońskiego użyto ciężkiego sprzętu technicznego. Działania związane z usuwaniem pojazdów trwały do godz. 8. - Wszczynamy śledztwo w sprawie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym - mówi prok. Piotr Dunal z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ. - Ze wstępnych informacji wynika, że kierowca TIR-a nieznacznie, o kilka kilometrów na godzinę przekroczył prędkość. Musimy ponadto ustalić, czy w miejscu wypadku działa monitoring i czy jest zapis zdarzenia. Prawdopodobnie jest jeden świadek wypadku, do którego policja stara się dotrzeć. Wiadomo natomiast, że kierowca taksówki był z korporacji MPT, pasażerka z Bydgoszczy, a pasażer z Katowic. Kierowca TIR-a był z okolic Konina. - Jeśli policji uda się zgromadzić materiał dowodowy pozwalający na podjęcie czynności z udziałem kierowcy TIR-a, zostanie on przesłuchany dziś lub jutro - dodaje prok. Piotr Dunal. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym grozi do 8 lat pozbawienia wolności. (STYK, EA)Tragiczny wypadek na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek w Bydgoszczy. Trzy osoby nie żyją!

- Receptą na sukces jest pewna wypadkowa: zaangażowania rodziców, oddania nauczycieli oraz zdolnej i chętnej młodzieży - tłumaczy „Nowościom” Michał Dąbkowski, dyrektor ZS nr 10, w którego skład wchodzi Gimnazjum nr 11. - Uczniowie, którzy biorą udział w konkursach pracują bardzo ciężko. Nie oszczędzają się też prowadzący ich nauczyciele, którzy służą im radą i wsparciem w swoim wolnym czasie, w ferie czy podczas przerw świątecznych.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

W tym roku w „jedenastce” kuratoryjne konkursy zdominowali miłośnicy nauk ścisłych, a szczególnie matematyki i chemii.

100 procent na teście

Prawdziwe powody do radości mają też w Dwujęzycznym Gimnazjum nr 4 z ul. Warszawskiej, które działa razem z IV LO. Szkoła ma po jednej klasie na każdym poziomie, czyli tylko 73 uczniów. Tymczasem aż 54 z nich „dorobiło” się tytułu finalistów i laureatów.

Czytaj też: Tani nocleg w Toruniu. Gdzie i za ile?

- Myślę, że naszą siłą jest to, że przychodzą do nas młodzi ludzie z konkretnym pomysłem na siebie, z apetytem na wiedzę i z wizją własnej przyszłości - opowiada Małgorzata Białek, dyrektorka Gimnazjum Dwujęzycznego nr 4. - Staramy się ich w tym wspierać na wszelkie możliwe sposoby. Dzieje się to przy bardzo pozytywnej współpracy rodziców.

Małgorzata Białek zapewnia, że jej szkoła to nie tylko nauka na najwyższych obrotach, ale również relaks i integracja. Gimnazjaliści właśnie szykują się na wycieczkę do Francji, a potem czeka ich zielona szkoła i rajdy rowerowe.

Co daje z takim trudem zdobyty tytuł laureata konkursu kuratoryjnego na poziomie gimnazjum? Przede wszystkim celującą ocenę roczną z przedmiotu, którego dotyczył konkurs. Do tego dochodzi zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego i maksymalna liczba punktów z konkursowej dziedziny oraz pierwszeństwo przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych.

Zobacz też

Niewielki skwer między ulicą Podmurną a Przedzamczem położony blisko średniowiecznych murów był niegdyś placem zabaw. Teraz stworzono tam przestrzeń do rekreacji. W ubiegłym roku nie wydatkowano całej kwoty w ramach programu „Moje podwórko”. Za to, co zostało, czyli za ok. 50 tys. zł, postanowiono stworzyć "Kamienny ogród przy ul. Podmurnej 8".Polecamy: WAŻNE. Trwa wielka wymiana dowodów w Toruniu!Koncepcja została opracowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną. Przeszła także konsultacje społeczne. W projekcie znalazł się m.in. pomysł ustawienia drewnianej sceny i kamiennych siedzisk, wytyczenia alejek i nasadzenia roślin. Powstały kamienne stoliki i stół do gier planszowych. Teren w okolicy został przy okazji uporządkowany, zaś zamkowe mury w pobliżu wyczyszczone.Ponieważ teren leży w zabytkowej strefie, wszelkie prace odbywały się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Toruń. Kamienny ogród między ul. Podmurną a Przedzamczem [ZDJĘCIA]

Finaliści natomiast dostają dodatkowe punkty na świadectwie ukończenia gimnazjów. To liczy się przy rekrutacji do wymarzonych liceów czy techników.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska