Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze 120 kilogramów wołowiny

Magdalena Ratajczyk
To kolejna edycja odbywającej się cyklicznie imprezy pod hasłem „Gotuj z mistrzem. Ucz się od mistrza”. Tym razem tematem przewodnim były dania z wołowiny.

To kolejna edycja odbywającej się cyklicznie imprezy pod hasłem „Gotuj z mistrzem. Ucz się od mistrza”. Tym razem tematem przewodnim były dania z wołowiny.

<!** Image 2 align=none alt="Image 172966" sub="Kucharzom Zbigniewowi Chłopeckiemu i Tomaszowi Hermanowskiemu z karczmy Osada Karbówko w przygotowaniu gulaszu pomagały uczennice Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu / Fot. Grzegorz Olkowski">Na gości imprezy czekał wielki kocioł pełen gulaszu wołowego. Łącznie zostało wydanych aż 800 porcji tego mięsnego przysmaku. Do ich przygotowania zużyto ponad 100 kilogramów mięsa.

Smak wołowiny

Wszystko po to, by torunianie zaczęli doceniać smak polskiej wołowiny.

<!** reklama>- Przeciętny Polak rocznie zjada zaledwie cztery kilogramy mięsa wołowego. W porównaniu z innymi nacjami, to bardzo mało, a my chcemy to zmienić. Pomocne są w tym działania promocyjne, takie jak to dzisiejsze - mówił wczoraj Grzegorz Grocki z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, partnera pokazu.

Przyszli kucharze

Swój udział w przyrządzeniu dania mieli uczniowie szkoły. Pod okiem kucharzy Tomasza Hermanowskiego i Zbigniewa Chłopeckiego kroili warzywa. Podpatrywali też pracę tych, którzy na co dzień gotują w restauracji.

Sekrety kuchni

Mistrzowie kuchni zdradzili nam, w jaki sposób należy wybrać odpowiednie mięso oraz co zrobić, żeby po przyrządzeniu rozpływało się w ustach.

- Podczas zakupów ludzie najczęściej kierują się zmysłem wzroku. Nie zawsze jednak piękny wygląd mięsa oznacza, że jest ono smaczne. Po ugotowaniu może okazać się, że jest ono twarde. Najlepiej sprawdzać, z jakiej części pochodzi mięso. Wybierajmy polędwicę, rostbef, antrykot i rozbratel, czyli części krzyżowe - radzi Zbigniew Chłopiecki.

Kolega po fachu dodaje, że smak dania zależy głównie od wcześniej przygotowanego wywaru.

- Sekretem udanej potrawy wołowej jest bulion. Przyrządzamy go z pręgi czyli golonki wołowej. Na dwa litry wody dajemy jeden kilogram mięsa. Następnie gotujemy razem w warzywami przez około trzy godziny. Gdy już mamy wywar, możemy zabrać się za robienie zupy czy gulaszu - zdradza Tomasz Hermanowski.

Degustacja

Gdy danie było gotowe, można było otrzymać bezpłatnie jego porcję. Wśród tych, którzy skosztowali potrawy, znaleźli się głównie uczniowie ZSG-H.

- Gulasz jest naprawdę pyszny. Kucharze wydając go, chętnie dawali nam też porady - mówili uczniowie.

Przepis na danie

Z takich składników powstał serwowany gulasz. Z przepisu wyszło aż 800 porcji dania:

- 140 litrów wody

- 120 kilogramów wołowiny

- 20 kg czerwonej papryki

- 20 kilogramów cebuli

- 13 kg kiszonych ogórków

- 1 kg suszonych grzybów

- 5 l czerwonego wina

- 2,5 kg musztardy

- 1 kg czosnku

- 6 kg koncentratu pomidorowego

- 10 kg włoszczyzny


Warto wiedzieć

Środki na kocioł z wołowiną, zostały pozyskane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego

Nad organizacją imprezy czuwała Longina Borkowicz, nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych z ZSG-H.-

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska