Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze świata czterech stron

Tekst: Mirosława Kruczkiewicz, zdjęcia: archiwa artystów
O tym, że świat jest globalną wioską, przekonują wykonawcy world music, czerpiący inspirację z tradycji wielu różnych narodów, mieszkających w niekiedy bardzo odległych od siebie miejscach.

O tym, że świat jest globalną wioską, przekonują wykonawcy world music, czerpiący inspirację z tradycji wielu różnych narodów, mieszkających w niekiedy bardzo odległych od siebie miejscach.

<!** Image 2 align=none alt="Image 188150" sub="Czerwie">Tak będzie również na toruńskim festiwalu. Na początek, dziś o godz. 16, będzie się można rozgrzać na warsztatach tańca bollywood, inspirowanego sentymentalnymi opowieściami filmowymi ze stolicy indyjskiego kina.

Podczas inauguracyjnego festiwalowego koncertu w piątek o godz. 20 wystąpią zespoły Frument Project i Klezmafour.

<!** reklama>Pierwszą z tych grup tworzą czterej przyjaciele: Patryk Walczak (akordeon), Kamil Rylski (cajon, czyli instrument perkusyjny, stworzony w Ameryce Południowej przez afrykańskich niewolników), Jarosław Jaśkiewicz (gitara) i Łukasz Rylski (bas). Grają world music z elementami jazzu i folku, głównie kompozycje lidera zespołu Patryka Walczaka, studenta Akademii Muzycznej w Katowicach. Jak piszą organizatorzy festiwalu, w muzyce Frument Project można usłyszeć pełne ekspresji improwizacje, a także ludowe dźwięki z Radomszczyzny, skąd wywodzą się założyciele grupy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 188150" sub="Dikanda">Z punkrockową energią i bałkańskią żywiołowością do... muzyki klezmerskiej podchodzi natomiast grupa Klezmafour. Inspiracje czerpie z żydowskich tradycji Warszawy, Lublina i Białegostoku, skąd pochodzą tworzący ją muzycy: Andrzej i Wojciech Czaplińscy, Rafał Grząka, Gabriel Tomczuk i Tomasz Waldowski. Czterej z nich to absolwenci akademii muzycznych. Zespół zdobył nagrody na prestiżowym International Joods Muziek Festival w Amsterdanie w 2010 roku, co zaowocowało trasą koncertową w USA i Kanadzie. Nagrał też już swoją pierwszą płytę.

<!** Image 4 align=none alt="Image 188150" sub="Klezmafour">Drugi festiwalowy dzień, sobota, również rozpocznie się warsztatami tańca rodem z indyjskiej filmowej mekki (godz. 11).

Kto natomiast nie chce zawężać swoich tanecznych umiejętności do stylu z jednego rejonu świata, powinien obejrzeć pokaz tańca American Tribal Style w wykonaniu kobiecego zespołu Omphalos Tribe. Wbrew nazwie stylu, nie są to pląsy rdzennych mieszkańców Ameryki. ATS nawiązuje do tradycji plemienych kobiet z różnych stron świata, od hiszpańskiego flamenco po hinduskie obrzędy świątynne. Tancerki Omphalos Tribe, ubrane m.in. w haremki (rodzaj spodni) i turbany, wspólnie improwizują, przejmując kolejno rolę liderki.

<!** Image 5 align=none alt="Image 188150" sub="Taniec bollywood">Po tańcach będzie można posłuchać opowieści podróżnika, Pawła Kilena. Ten absolwent warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego w grudniu 2006 roku rozpoczął podróż dookoła świata autostopem. W ten sposób zwiedził Azję, Australię i Nową Zelandię, skąd jachtem dostał się do Afryki. Afrykę przemierzył rowerem, wzorem przedwojennego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka. Rowerem również wrócił do kraju tuż przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia. Podczas tej obfitującej w przygody pięcioletniej podróży przebył 220 tysięcy kilometrów odwiedzając 41 krajów.

Po wspomnieniach obieżyświata będzie można znów popatrzeć na popisy tancerzy, tym razem specjalizujących się w tradycji Zielonej Wyspy.

Pierwszą muzyczną gwiazdą sobotniego wieczoru będzie małopolski zespół Czerwie (godz. 20). Na muzykę, jaką prezentuje, składają się inspiracje folkowe i etno, teatralne i filmowe. Jak podają muzycy na swojej internetowej stronie, grupa zawiązała się spontanicznie w 2000 roku na... wiejskim pikniku w sołectwie Roczyny koło Andrychowa (powiat wadowicki) w Beskidzie Małym. W podstawowym instrumentarium tej grupy są akordeon, gitara, mandolina i klawisze, ale brzmienie często wzbogacają instrumentaliści gościnnie grający na trąbce, puzonie i saksofonach. W Toruniu zespół Czerwie przedstawi muzykę ze swojej najnowszej, wydanej w tym roku płyty.

Na zakończenie festiwalu zagra Dikanda. Ten szczeciński zespół nazwę zaczerpnął z jednego z afrykańskich dialektow - dikanda oznacza tam rodzinę. Jednak grupa czerpie przede wszystkim z folkloru Orientu, Bałkanów (głównie Macedonii) i z muzyki cygańskiej. Ci, którzy wsłuchają się w piosenki Dikandy, zauważą, że są tam... nowe słowa i nowe znaczenia słów. Ten utytułowany, istniejący już od piętnastu lat zespół nagrał pięć płyt, występował na znaczących europejskich festiwalach muzycznych, koncertował w większości krajów Europy, w Indiach i w azjatyckiej cześci Rosji. Zdobył m.in. I nagrodę i nagrodę publiczności na festiwalu „Nowa Tradycja” w 1999 roku, a także I nagrodę na festiwalu „Eurofolk” w tymże roku.


Gdzie, kiedy?

Piątek, 13 kwietnia:

godz. 16.30 - warsztaty tańca bollywood

godz. 20 - koncert zespołów Frument Project i Klezmafour

Sobota, 14 kwietnia:

godz. 11 - warsztaty tańca bollywood

godz. 13 - pokaz tańca American Tribal Style w wykonaniu Omphalos Tribe

godz. 15 - spotkane z podróżnikiem Pawłem Kilenem

godz. 19 - pokaz tańca irlandzkiego

godz. 20 - koncert zespołów Czerwie i Dikanda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska