Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby pacjent nie błądził

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Na początku nie obyło się bez nerwów i zamieszania. Duże znaczenie ma informacja. Krótki czas, jaki upłynął między rozstrzygnięciem konkursu NFZ a godziną „0”, odegrał swoją rolę.

Na początku nie obyło się bez nerwów i zamieszania. Duże znaczenie ma informacja. Krótki czas, jaki upłynął między rozstrzygnięciem konkursu NFZ a godziną „0”, odegrał swoją rolę.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167620" sub="Podczas pierwszego nocnego dyżuru w przychodni Rudak-Med, pełnionego przez dr. Dariusza Włochacza (na zdjęciu) po pomoc medyczną zgłosiło się siedmiu pacjentów / Fot. Grzegorz Olkowski">Kiedy należy korzystać z nocnej i świątecznej opieki medycznej? - Gdy gorzej się poczujemy, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia życia. Zgłoszenie się po taką pomoc uzasadnia np. zaostrzenie choroby przewlekłej, np. kolejny napad astmy oskrzelowej, infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, nieustępujące bóle brzucha, głowy, biegunka, wymioty, szczególnie u dzieci lub osób starszych - wymieniają w Citomedzie. W NFZ podkreślają, że nie ma już rejonizacji w takiej opiece, czyli pacjent sam może sobie wybrać dyżurujący punkt.

<!** reklama>- Co prawda podzieliliśmy Toruń i okoliczne gminy na trzy rejony, ale zrobiliśmy to tylko i wyłącznie w celach organizacyjnych, rozliczeniowych. Są to obszary liczące po 50, 100 i 150 tys. mieszkańców - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego NFZ.

Dla lewobrzeżnej części Torunia i Wielkiej Nieszawki schedę po pogotowiu ratunkowym przejął Rudak-Med. Dla prawobrzeżnego Torunia i okolicznych gmin, od Czernikowa po Złąwieś Wielką, do dyspozycji pacjentów są przychodnie Citomedu przy Tuwima i Skłodowskiej-Curie.

- Pacjent ma prawo przyjechać do nas nawet z drugiej strony Wisły. Jeśli jednak chodzi o wyjazdy, możemy to zrobić tylko, gdy chodzi o mieszkańców lewobrzeżnego Torunia - zaznacza dr Dariusz Michał-Górecki, szef przychodni Rudak-Med.

Citomed ma rejon liczący 250 tysięcy mieszkańców. Fundusz wymaga na każde 50 tysięcy jednego lekarza. W Citomedzie jest ich sześciu.

- Dysponujemy trzema karetkami, a zgodnie z wymogami wystarczyłyby samochody osobowe - tłumaczy wiceprezes Citomedu, dr Łukasz Wojnowski. - Trzeba pamiętać, że to jest nocna i świąteczna podstawowa opieka medyczna a nie ratownictwo medyczne. Gdy lekarz pojedzie do pacjenta, a okaże się, że trzeba go odwieźć do szpitala, to nie my powinniśmy to robić.

Jak dodaje dr Wojnowski, na początku jest pewne zamieszanie, bo konkurs został rozstrzygnięty dość późno. Teraz chodzi o to, żeby pacjent niepotrzebnie nie błądził. Dużą rolę informacyjną powinny odegrać przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. Po to, aby im to ułatwić, Citomed wydrukował plakaty i będzie je rozsyłał.

- Zakres nocnej i świątecznej podstawowej opieki medycznej nie zmienia się. Jest to porada lekarza internisty, pediatry, pomoc pielęgniarki i w uzasadnionych przypadkach wyjazdy do chorego - dodaje rzecznik Barbara Nawrocka.

GDZIE PO POMOC

  • Citomed - Toruń, M. Skłodowskiej-Curie 73, rejestr. tel. 56 658-44-60, 56 658-44-66;

  • Citomed - Toruń, Tuwima 9, tel. 56 621-07-40, 658 51 80

  • Rudak-Med - Toruń, Podgórska 24a, tel. 56 654-78-20

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska