Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zero emisji pyłów na starówce

Roman Such
Po 3,5 tysiąca złotych Toruńska Energetyka Cieplna Cergia (następca OPEC-u) jest gotowa dać każdemu mieszkańcowi starówki na zmianę sposobu ogrzewania.

Po 3,5 tysiąca złotych Toruńska Energetyka Cieplna Cergia (następca OPEC-u) jest gotowa dać każdemu mieszkańcowi starówki na zmianę sposobu ogrzewania.

<!** Image 2 align=right alt="Image 55394" sub="Stare miasto często bywa spowite obłokami dymu, czasami spacerowicze duszą się w smrodzie palonego w piecach plastiku. Może w przyszłości swobodnie odetchną i oni i zabytki, które będą nas cieszyć nieprzybrudzonymi kolorami">Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od tego, czy do miejskiego systemu ogrzewania podłączony jest cały budynek, czy tylko poszczególne mieszkania.

Starczy dla wszystkich

- Odpowiednie wnioski prosimy składać w naszym biurze obsługi klientów przy ulicy Skłodowskiej-Curie, w dawnym OPEC-u lub w siedzibie firmy przy ulicy Ceramicznej zachęca dyrektor do spraw eksploatacji, Stanisław Heczko. - W tym roku na takie dopłaty zarezerwowano sto tysięcy złotych. Starczy dla wszystkich - zapewnia dyrektor.

Rekompensata za „potop”

<!** reklama left>Zero emisji dla starówki - tak się nazywa program zastępowania tradycyjnego ogrzewania, eliminowania pieców i kominów poprzez przyłączenie do miejskiej sieci. Likwidację tzw. niskiej emisji zanieczyszczań, dymów z komina, zapoczątkowano na starówce w 1990 roku. Potomkowie Szwedów, którzy w przeszłości ograbili miasto, próbowali ściągnąć i przetopić naszą chlubę, nasz największy dzwon z katedralnego kościoła, w znacznym stopniu sfinansowali budowę sieci ciepłowniczej na starówce. Rząd Królestwa Szwecji przyznał nam 8,3 miliona koron na energetyczną inwestycję ratującą zabytki. W latach 1990-1992 pod starymi uliczkami poprowadzono 12 kilometrów sieci ciepłowniczej w nowoczesnej, jak na tamte lata, technologii rur preizolowanych. Ta nowa sieć ciepłownicza okalająca toruński gotyk umożliwiła likwidację 60 kotłowni, a w wielu mieszkaniach węglowe piece zastąpiły kaloryfery. Emisja zanieczyszczeń pyłowych spadła o 40 procent, a gazowych o ok. jedną czwartą.

W obrębie starówki mieszka siedem tysięcy osób, i nie wszyscy podłączyli się do ciepłociągu. Stąd finansowa zachęta, aby z takiej możliwości skorzystali obecnie. Pomysł popierają - o czym można było się przekonać na specjalnej konferencji - prezydent miasta, przewodniczący rady, konserwator zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska