Zespół Szkół nr 22 znika ze szkolnej mapy Torunia

Zespół Szkół nr 22 znika ze szkolnej mapy Torunia

Justyna Wojciechowska-Narloch

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Modernizacja budynku przy ul. Fałata na potrzeby Zespołu Szkół nr 26 ma rozpocząć się w lipcu

Modernizacja budynku przy ul. Fałata na potrzeby Zespołu Szkół nr 26 ma rozpocząć się w lipcu ©Sławomir Kowalski

Rozpaczliwe apele rodziców, dyrekcji i nauczycieli nie zmiękczyły stanowiska prezydenta Zaleskiego. ZS nr 22 nie dostanie drugiej szansy. Placówka z 280 uczniami i 40 etatami przestanie istnieć.
Modernizacja budynku przy ul. Fałata na potrzeby Zespołu Szkół nr 26 ma rozpocząć się w lipcu

Modernizacja budynku przy ul. Fałata na potrzeby Zespołu Szkół nr 26 ma rozpocząć się w lipcu ©Sławomir Kowalski

Projekt uchwały w sprawie likwidacji Zespołu Szkół nr 22 przy ul. Fałata dostały wczoraj oświatowe związki zawodowe. Wcześniej władze Torunia otrzymały pozytywną opinię kuratorium dla proponowanych zmian w sieci placówek oświatowych. O tym, że „dwudziesta druga” zostanie, nie ma więc co marzyć.
[break]
- Sytuację szkoły obserwujemy od kilku lat. W naszej ocenie nie ma cienia szansy na jej poprawę. Dawanie im kolejnego roku nic tu nie zmieni - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Zawinił słaby nabór


Problemy obecnego ZS nr 22 zaczęły się dawno temu. Placówka jest spadkobiercą dawnej „odzieżówki”, która funkcjonowała przy ul. Jęczmiennej. W związku z małym zainteresowaniem jej ofertą pięć lat temu radni zdecydowali o połączeniu szkoły z Gimnazjum nr 22 przy ul. Fałata. Miała być to misja ratunkowa dla obu placówek.
- Szkoły miały zielone światło, samorząd je wspierał. Niestety, nie miało to żadnego wpływu na wybory uczniów. Ci decydowali się na inne szkoły, robili to nawet kandydaci z obwodu ZS nr 22 - tłumaczy Janusz Pleskot, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.
W ramach ZS nr 22 działają Gimnazjum nr 22 (87 uczniów), Technikum nr 6 (90 uczniów), Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6 (102 uczniów). W sumie jest tam 279 uczniów, z czego - jak szacuje miasto - aż setka zakończy edukację w czerwcu tego roku.
Problemy z naborem ma także Zespół Szkół Ekonomicznych z ul. Grunwaldzkiej. W placówce uczą się obecnie 382 osoby. W ubiegłym roku nie udało się tam utworzyć ani jednej klasy na poziomie szkoły zasadniczej kształcącej w zawodzie sprzedawca. Prognozy dotyczące tegorocznego naboru także nie są dobre. Stąd pomysł urzędników, by technikum i zawodówkę z ZS nr 22 przenieść właśnie do „ekonomika”. Natomiast młodzież gimnazjalna ucząca się w „dwudziestej drugiej” trafić ma do Gimnazjum nr 21 przy ul. Morcinka.
- W obu szkołach są warunki na przyjęcie nowych uczniów. Sprawdziliśmy też, że droga gimnazjalistów do szkoły przy ul. Morcinka nie będzie przekraczała zapisanych w ustawie 4 km - dodaje Janusz Pleskot.

Głosowanie za miesiąc


Budynek przy ul. Fałata, który opuści ZS nr 22, stanie się siedzibą ZS nr 26. To placówka specjalna, która od lat pracuje w skrajnie trudnych warunkach. Część jej niepełnosprawnych podopiecznych kształci się i rehabilituje w poprzedszkolnym obiekcie przy ul. Buszczyńskich. Pozostali zajmują jedno skrzydło budynku SP 32 na Skarpie.
Obiekt „dwudziestej drugiej” musi oczywiście zostać przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych uczniów. W tej chwili trwają prace nad dokumentacją dla tej inwestycji. Ze wstępnych szacunków wynika, że koszty robót - w tym montaż windy i poszerzenie klatek schodowych - powinny zamknąć się w kwocie 2 mln zł. Remont miałby rozpocząć się w lipcu, a zakończyć najwcześniej z końcem lutego przyszłego roku.
Są też plany dotyczące budynku przy ul. Buszczyńskich. Urzędnicy planują, że w przyszłości - także po modernizacji- zajmie go Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Natomiast skrzydło budynku SP 32, wykorzystywane teraz przez uczniów placówki specjalnej, wróci do „trzydziestej drugiej”.
Sesja Rady Miasta, podczas której ma odbyć się głosowanie w sprawie likwidacji ZS nr 22, odbędzie się 15 maja. Tu warto dodać, że 13 lutego toruńscy radni zaakceptowali uchwałę o zamiarze likwidacji tej placówki.
Najprawdopodobniej w tym samym terminie odbędzie głosowanie w innej głośnej sprawie, budzącej ogromny sprzeciw społeczny. Chodzi o planowaną likwidację Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”, które obecnie ma niemal 800 wychowanków.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo