Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona księga pod lupą

Joanna Pociżnicka-Posadzy
Za dwa tygodnie poznamy efekty ankiet przesłanych do Zielonej księgi, a już teraz marszałek Piotr Całbecki zapowiada stworzenie odrębnego dokumentu, który określi, co złoży się na przyszłą metropolię.

Za dwa tygodnie poznamy efekty ankiet przesłanych do Zielonej księgi, a już teraz marszałek Piotr Całbecki zapowiada stworzenie odrębnego dokumentu, który określi, co złoży się na przyszłą metropolię.

<!** Image 3 align=none alt="Image 191083" sub=" - Samorząd województwa chciałby stworzyć dokument, który będzie wyjaśniał, co to jest metropolia i co się na nią składa - mówi marszałek Piotr Całbecki [Fot.: Grzegorz Olkowski]">Dyskusja co do formy przyszłego obszaru metropolitalnego nie ustaje. Do końca maja Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zbierało opinie dotyczące metropolii, teraz pora na pierwsze wnioski.

Zielona księga do wglądu

Na razie pracownicy ministerstwa muszą dokładnie zapoznać się z treścią każdej ankiety, pogrupować je i wyłuskać najbardziej przydatne informacje. Jedną z osób odpowiedzialnych za ten proces jest Robert Gawłowski, doradca ministra w gabinecie politycznym Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego.<!** reklama>

- Obecnie jestem gdzieś w połowie czytania ankiet. Potem będzie trzeba je odpowiednio posegregować geograficznie - tłumaczy.

Minister zapowiedział, że pierwsze wnioski płynące z Zielonej Księgi zostaną przedstawione już w lipcu.

A wiadomo, że będzie gorąco, zwłaszcza że najwięcej ankiet spłynęło do ministerstwa właśnie z naszego województwa! Swoje stanowiska w sprawie wysłali między innymi radni Torunia i Bydgoszczy, radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, a także powiatu toruńskiego. Swoje zdanie wyraził też prezydent Torunia Michał Zaleski, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i przede wszystkim osoby prywatne, czyli mieszkańcy naszego województwa.

Biała księga pomoże?

W lipcu ministerstwo opublikuje wyniki ankiet, które następnie posłużą do stworzenia dokumentu, jakim będzie Biała księga. Ta ma zawierać gotowe propozycje i rozwiązania dotyczące budowy obszarów metropolitalnych. To jednak nie wszystko. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki zadeklarował, że poza Białą Księgą nasze województwo potrzebuje dodatkowego dokumentu, który wskazałby kierunek zmian i określił funkcje obu miast, wzajemne relacje i ich funkcjonowanie w metropolii. Na razie nie wiadomo, jak nowy dokument będzie się nazywał.

Jakie rozwiązania dla Torunia?

- Sama nazwa dokumentu nie ma znaczenia, nie znamy jeszcze jego nazwy - tłumaczy marszałek. - Samorząd województwa chciałby stworzyć dokument, który będzie wyjaśniał, co to jest metropolia i co się na nią składa oraz tłumaczył, jakie można z nią wiązać nadzieje, a jakich nadziei wiązać nie należy. Będziemy tworzyć ten dokument aby to, co w sprawie metropolii budzi niepokój, wywołuje nieporozumienia i dyskusje, zostało wyjaśnione - dodaje Piotr Całbecki.


Obszary metropolitalne

W ramach Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 wytyczono 10 obszarów metropolitalnych: Warszawa, Konurbacja Górnośląska, Kraków, Łódź, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Toruń i Bydgoszcz, Szczecin, Lublin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska