Zielony Toruń protestuje przeciwko budowie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage i Michał Zaleski, prezydent Torunia podczas podpisania umowy. brak
Autorem petycji jest Piotr Marach z organizacji Zielony Toruń. W jego ocenie miasta nie stać na budowę i utrzymanie nowej, państwowej instytucji kultury

- Apelujemy do Pana Premiera o wycofanie się Rządu Rzeczpospolitej Polskiej z realizacji tej niepotrzebnej i drogiej inwestycji. Torunia nie stać na realizację marzeń Ministra Glińskiego, Prezydenta Zaleskiego i Prezesa Żydowicza (Marka Żydowicza, prezesa Fundacji Tumult - przyp red.). Nie możemy pozwolić, by kosztem budowy szkół, finansowania służby zdrowia, edukacji czy służb ratunkowych realizować obiekty, które stanowić będą tylko obciążenie dla nadwyrężonego budżetu miasta - czytamy w petycji do premiera Mateusza Morawieckiego.

Autorem petycji jest Piotr Marach z organizacji Zielony Toruń. W uzasadnieniu petycji czytamy, że mieszkańcy nie mają szczegółowych i informacji dotyczących inwestycji za 600 milionów złotych:

- Podjęcie kolejnego zobowiązania finansowego związanego z wydatkowaniem z miejskiej kasy sporych funduszy pozyskanych z emisji papierów dłużnych, powinno zostać poddane konsultacjom społecznym. Jeszcze więcej wątpliwości mają mieszkańcy Torunia, co przeczytać można w treści komentarzy pod materiałami prasowymi dotyczącymi ECFC oraz na profilu mediów społecznościowych Prezydenta Miasta Torunia - pisze. - Minęło kilka miesięcy i dzisiaj, kiedy nowemu Centrum przyznaje się wieloletnie finansowanie oraz warty dziesiątki milionów grunt, opinia publiczna nadal pozbawiona jest jakichkolwiek informacji. Jest to niezwykle niepokojące. Pozbawienie udziału mieszkańców miasta w kształtowaniu przestrzeni miejskiej i wpływie na przyszłość Torunia nie służy kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Trwa głosowanie...

Czy budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu to dobry pomysł?

W petycji do premiera Piotr Marach pisze też o innych wydatkach miasta. W jego ocenie pieniądze, które jako miasto przeznaczymy na budowę ECFC są potrzebne na:

  • budowę dróg średnicowych,
  • remont zasobów ZGM
  • budowę mieszkań komunalnych,
  • wymianę kotłów niskiej emisji,
  • modernizację taboru MZK,
  • dofinansowanie edukacji i służby zdrowia
Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage i Michał Zaleski, prezydent Torunia podczas podpisania umowy.
Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage i Michał Zaleski, prezydent Torunia podczas podpisania umowy. brak

Marek Żydowicz, twórca festiwalu Energa Camerimage i prezes fundacji Tumult, który 29 września 2019 roku wraz z ministrem kultury Piotrem Glińskim i prezydentem Torunia Michałem Zaleskim podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia w Toruniu nowej, państwowej instytucji kultury - ECFC odmówił komentarza w sprawie petycji.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage pod lupą specjalnej podkomisji kultury?

Z kolei radny miejski z ramienia Platformy Obywatelskiej- Piotr Lenkiewicz twierdzi, że mieszkańcy mają prawo do wyrażenia własnego zdania.

- Decyzja o wpisaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage do długoletniej strategii finansowej miasta nie była łatwa. To inwestycja obarczona dużym ryzykiem i dużym kredytem zaufania. Na razie pewne są pieniądze i grunt pod budowę o wartości 23 milionów złotych ze strony miasta Torunia - mówi radny.

Mieszkańcy mają mało informacji dotyczących powstania ECFC. Na ostatniej sesji staraliśmy się dowiedzieć jak najwięcej, ale rozumiem, że te informacje nie są wystarczające dla mieszkańców. W mojej ocenie ta petycja jest wyrazem troski o miasto. To inwestycja, której koszt jest podobny do budowy nowego mostu. Jestem za tym, by w Toruniu rozpoczęła się duża dyskusja wokół powstania Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. My jako klub radnych PO zaproponowaliśmy nawet utworzenie specjalnej podkomisji przy komisji kultury, która będzie poświęcona wyłącznie ECFC - komentuje radny Piotr Lenkiewicz.

  • Radny PO wraz z 21 innymi radnymi miejskimi jednogłośnie zagłosował za wpisaniem ECFC do długoletniej strategii finansowej Torunia. W związku z tym miasto zgodnie z umową przeznaczy na ten cel 200 milionów złotych.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor ECFC Kazimierz Suwała podpisali już akt notarialny dotyczący przekazania gruntu pod budowę nowego obiektu.
  • Wartość gruntu wynosi ponad 23 miliony złotych. Kolejnym etapem inwestycji jest przekazanie środków na budowę państwowej instytucji w Toruniu przez Skarb Państwa.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage - koszty utrzymania

Warto przypomnieć, że na ostatniej sesji rady miasta dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała przedstawił koszty dotyczące utrzymania nowego obiektu. Są one ponad dwa razy wyższe niż utrzymanie CKK Jordanki. Szacunkowo to 9 milionów 200 tysięcy złotych, ale zdaniem dyrektora ECFC przy założeniu, że centrum rocznie będzie odwiedzało 550 tysięcy osób z biletów w wysokości 15 złotych uzyskamy siedem milionów złotych. Poza tym dwa miliony złotych pochodzą z dotacji podmiotowych - milion ze strony miasta i milion ze strony państwa.

Pobierałeś zasiłki w czasie epidemii? To musisz wiedzieć

Wideo

Komentarze 60

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jk

Czym jest Zielony Toruń , wtyka naszych wrogów czy przyjaciel ?

Skoro tyle się tu o nim pisze , chcielibyśmy wiedzieć .

Czy i jakie ma osiągnięcia , czy to tylko " kanapa " ?

Tego mi brak w artykule redaktor p .Błaszkiewicz .

Po internecie krążą już ploteczki ... sugerują ,

że autor petycji pochodzi ponoć z Kwidzynia .

Tam niegdyś chowano mistrzów krzyżackich .

Wiemy , że Toruń swoje " białe płaszcze " szybko przegonił .

Jednak w czasach pruskich byliśmy w rejencji kwidzyńskiej ..

Czy p Marach , " podejrzany " jako kwidzynianin mści się na nas

za " kwidzyński most " znany w Toruniu jako most Piłsudskiego ?

A teraz znów serio .

W postulatach Zielonego Torunia odnajdujemy nasze bolączki .

Podpisze się pewnie i Prezydent ... jeśli znajdzie pieniądze ..!

Zielonym idzie o przechwycenie funduszu ministra od kultury

na Camerimage , w celu jak się domyślam , budowy mostu .

I ogarnia mnie śmiech ..!

Toruń nie jest pępkiem świata , co potwierdzą Bydgoszczanie .

Toruń jest zauważalny w naukowych i kulturalnych dziedzinach .

Trzeba się z tym pogodzić i działać zgodnie z realiami ..!

Czy Zieloni dopiszą do tych pretensji i moje życzenie ..?

Chciałbym jeszcze dla siebie i miasta małą gwiazdkę z nieba .

Z jednym się zgadzam . Władze / wszędzie / trzeba cisnąć !

Ruch oliwi Jej stawy . Róbmy to z rozmysłem a nie dla zabawy

P
Przyszłość

Jestem Przeciwny petycji pana Maracha. Oparta jest ona o czysty populizm! Nie on uwzględnia ewidentnych korzyści i faktów. Jest zachwycony sobą i swą misją i nie racjonalizuje, nie analizuje wszystkich danych tylko uwzględnia pasujące mu do lansowanej tezy tezy. To czysta sofistyka i socjotechnika na którą Bogu dzięki niewiele osób się daje nabrać. A o co mu chodzi ? O zniszczenie korzystnej dla Torunia inwestycji!

Rząd Polski daje Toruniowi 400 mln, a pan Marach nawołuję by tych pieniędzy na budowę Centrum Premier Morawiecki nie dawał. Co za głupota!

Marach pisze, a za nim inni zmanipulowani internauci powtarzają, że należy te pieniądze przekazać na inne cele: most, drogi etc. Ale to jest niemożliwe, bo te 400 mln są z resortu Kultura i nie można ich przeznaczyć na most czy drogi. Każde dziecko to zrozumie, ale Pan Marach udaje że nie kuma! I wciska kit ludziom!

Osobna sprawa to to, że jeśli nie weźmie tych pieniędzy Toruń to weźmie Bydgoszcz lub inne miasto. Więc i w ten sposób Marach działa na szkodę miasta.

To co robi Marach to czysta DEMAGOGIA podsycana zawiścią grupy sfrustrowanych ludzi festiwalu toffi i tzw. artystów którzy mają swoje wybujałe ambicje, ale niestety małe osiągnięcia artystyczne. Nie wspomnę, że pod petycją podpisują się zazdroszczący Toruniowi i Camerimage ludzie z Bydgoszczy, Solca, Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Brodnicy i innych miast i wsi. Tak, tak. To żenada. Mechanizm jest taki, że np.koleżanka z ruchu Dziewuchy Dziewuchom (brrr) pisze na fejsie do swej koleżanki w Łodzi :" ty weź podpisz to, a ja podpisze jak wy będziecie robić akcję" i to ma być niby wyraz poparcia Torunian dla petycji Maracha? No nie. To jest oczywiście zła strona demokracji, że prowokatorzy, nienawistnicy i źli ludzie mogą legalnie podważać wszystko co im się zachce, Nie wspomnę o klice dziennikarskiej, którą tworzą tu ludzie "kanapy" którą kiedyś próbował organizować tu ambitny prymityw z toffi , na której siadali wylewali swe żale giedrys, bielicki, warta, nienartowicz, czy miernoty z ddt i inni którym akurat się nie układa w życiu i pracy tak jak pomysłodawcy tych spotkań. Wystarczy popatrzeć jak nierzetelnie i jednostronnie dziennikarze pisali i ustawiali w poblikacjach teksty, komentarze wręcz napuszczając na Camerimage. To jest totalna destrukcja, głuchota na rację. Odmowa Camerimage i jego organizatorom prawa do przedstawienia własnych racji i komentarzy do wypowiedzi nadużywających swej dziennikarskiej pozycji autorów manipulacji i kłamstw czy wręcz pomówień to skrajna nieuczciwość, Bo racje i argumenty Camerimage są zbyt mocne by pozwolili im na przebicię się do ludzi. Stanowczo więc jestem przeciw Marachowi i jego petycji dt, EFF Camerimage.

G
Gość
28 lutego, 21:22, lbl:

Pełne poparcie dla pana Maracha. Nie może być tak, żeby publicznymi pieniędzmi, i to tak dużymi szastać, żeby zaspokoić chore ambicje garstki ludzi.

Przykro też patrzeć na radnych, którzy jak zombie głosowali za tą "inwestycją"

29 lutego, 10:50, EKONOMISTA KULTURY:

Ty ibl , a ty rozumiesz jak działa DEMOKRACJA. radni i Prezydent zostali wybrani w demokratycznych wyborach. Oni maja w naszym imieniu wszystko sprawdzać na co maja iśćpubliczne pieniądze. I to robią. A ty głabie kapuściany znasz jakies powierzchowne dane, słuchasz lub czytasz histeryków z GW czy ddt i ponieważ jesteś typowym polaczkiem to się ekscytujesz. kim jest Marach? Z tego co wiem zmienia prace jak rękawiczki. Jest sprzedawcą , a właściwie tzw managerem od sprzedaży ( ostatni chyba sprzedawał podłogi czy płyty stolarskie ) i co on wie kalkulacjach i perspektywach korzyści jakie może przynieść Toruniowi nie tylko Camerimage, ale idąca za tym Festiwalem produkcja Filmowa. Nic nie może powiedzieć, bo się na tym nie zna, a jest krzykaczem , jest nadpobudliwy i nie przekszadza mu jego niekompetencja, bo jest ,megalomanem któremu się wydaje że się na wszystkim zna, tak jak pewnej posłance która zasłynęła wieloma wypowiedziami ale szczególnie taką: " Niech mi pan nie wciska dziecka z kąpielą do brzucha" I to należy powiedzieć Marachowi. To co robi to jest właśnie działanie na szkodę Torunia. TORUŃ MIAŁBY STRACIĆ 400 MLN PRZEZ TEGO GOŚCIA I MU PODOBNYCH. Takie mamy czasy że populizm i mamienie ludzi wizjami nieszczęść, tragedii, ZARAZAMI, STARTAMI WYIMAGINOWANYMI a SĄ W MODZIE. i TEN PAN JEST NIESTETY NAJGORSZYM TEGO PRZYKŁADEM. DYŻURNY malkontent W TORUNIU CHOĆ jest KWIDZYNA. MOŻE SPRAWDŹMY JAKIE ON ROBI INTERESZ. JAKA JEST JEGO WIARZGODNOSC.

29 lutego, 13:42, Gość:

Ekonomista a ty chyba jestes czlowiekem Zaleskiego.Taki dobry jestes to . pytam sie ciebie ktore miasto stac na 20 milionow rocznie . 10 milionow na utrzymanie i 10 milionow na rate kredytu . A prezydent i radni to jest Kasta

29 lutego, 14:08, Do ibl:

Toruń stać i kazde miasto, które otrzymuje od Rządu 400 mln, a poza tym rocznie 4 mln, a poza tym zarabia kilkanaście milionów już teraz kiedy nie ma jeszcze budynku, a Camerimage daje takie wpływy do kasy przedsiębiorców lokalnych oraz ok 25-30 mln złotych w reklamie za koszt zaledwie 1,5 mln. Poza tym czy ty wiesz ile da zarobić Toruniwoe Europejskie Centru Filmowe Camerimage jak zaczna się tu produkcje filmowe? Budżety filmów polskich to jest od 3 -19 mln złotych średnio, zagranicznych to 0d kilku nilionów do kilkudziesięciu milionów dolarów. Jęsli z tego nawey 10 % zostanie tu W Toruniu to nie ma INNEJ tak opłacalnej Imprezy w naszym mieście, nie ma żadnej instytucji kultury która DAWAŁABY TAKIE KORZYŚCI TORUNIOWI. Z INSYNUACJAMI BYM UWAŻAŁ BO MOŻESZ DOCZEKAC SIĘ PROCESU , A PRZEDE WSZYSTKI UJAWNIENIA NAZWISKA I BĘDZIE WSTYD ŻE WYPISJUESZ TAKIE GŁUPOTY.

29 lutego, 14:54, Gość:

Nie dość, że marzyciel, to jeszcze ludzi straszy. Musi się czuć mocny i pokumany z kim trzeba! A fe! Znamy takie typy: butne i nadmiernie pewne siebie! Paskudne typy!

2 marca, 5:04, Obudź się:

A ty umiesz się odnieść do meritum. czy tylko umiesz obrażać. Ten którego tu opluwasz użył wprawdzie mocnych, ale słusznych argumentów. Nie masz niestety kontrargumentów więc stosujesz formę ataku pewnej posłanki z naszego miasta niestety która zasłynęła wieloma wypowiedziami tego typu.

Tyle latco jest Zaleski . To tu prawdziwa Kasta jest . Od Urzedasow politykow sedziow adwokatow i kosciola jedna Mafia

G
Gość
2 marca, 17:40, nie biadolić .. budować ..:

Mamy w Toruniu JAR . To ewenement w polskim nazewnictwie .

Nie martwi nas , że autor nazwy niecnota, nigdy się nie ujawnił .

To dobrze , bo mamy pewność , że nie postawią mu pomnika !

O ileż skromniejsi są nasi sąsiedzi ...

Bydgoszczanie swoich muzyków ukrywają w "kręgach ".

Jak zwał to zwał ... liczy się finał ...

Niech bydgoskie kręgi po wieki pozostaną tajemnicze .

Naszego JAR - u za to, żaden atom nigdy nie zburzy ..!

Dzięki naszym wołom mamy i na wschodzie przyjaciół !

Pojawił się temat ECFC . Nazwa , znowu do kitu !

Znowu wołowe litery . Myślałem, że to nowa elektrociepłownia !

Pięknie / miejmy nadzieję / dopełni otoczenie Starówki .

Kiedyś Toruń kredytował I Rzeczpospolitą . Se ne vrati .

Dziś jest szansa że i kolejnym mostem się odwdzięczy !

To nazywaj nową instytucje po prostu Centrum Camerimage :)

S
Starówka
2 marca, 8:26, Gość:

MSM Mafijna Spółka Michała i tyle...

2 marca, 18:52, Gość:

I to już tyle lat niszczy Toruń? A tow. gospodarz bajdurzy ,że Toruń to "wyjątkowe" miasto?

Doczekasz się procesu. Jesteś kłamcą.

G
Gość
2 marca, 8:26, Gość:

MSM Mafijna Spółka Michała i tyle...

I to już tyle lat niszczy Toruń? A tow. gospodarz bajdurzy ,że Toruń to "wyjątkowe" miasto?

n
nie biadolić .. budować ..

Mamy w Toruniu JAR . To ewenement w polskim nazewnictwie .

Nie martwi nas , że autor nazwy niecnota, nigdy się nie ujawnił .

To dobrze , bo mamy pewność , że nie postawią mu pomnika !

O ileż skromniejsi są nasi sąsiedzi ...

Bydgoszczanie swoich muzyków ukrywają w "kręgach ".

Jak zwał to zwał ... liczy się finał ...

Niech bydgoskie kręgi po wieki pozostaną tajemnicze .

Naszego JAR - u za to, żaden atom nigdy nie zburzy ..!

Dzięki naszym wołom mamy i na wschodzie przyjaciół !

Pojawił się temat ECFC . Nazwa , znowu do kitu !

Znowu wołowe litery . Myślałem, że to nowa elektrociepłownia !

Pięknie / miejmy nadzieję / dopełni otoczenie Starówki .

Kiedyś Toruń kredytował I Rzeczpospolitą . Se ne vrati .

Dziś jest szansa że i kolejnym mostem się odwdzięczy !

G
Gość

MSM Mafijna Spółka Michała i tyle...

G
Gość
1 marca, 0:38, Gość:

Radni musza trzymac prosto palec . Bo zaleski darowal im bezplatne miejca parkinkowe co mieli po kilka szt . Miasto stacilo prawie 1mil zl

Czyli, toruń=zaleski, co mu zaświta w łepetynie to nie licząc się z rozsądkiem zrobi?

O
Obudź się
28 lutego, 21:22, lbl:

Pełne poparcie dla pana Maracha. Nie może być tak, żeby publicznymi pieniędzmi, i to tak dużymi szastać, żeby zaspokoić chore ambicje garstki ludzi.

Przykro też patrzeć na radnych, którzy jak zombie głosowali za tą "inwestycją"

29 lutego, 10:50, EKONOMISTA KULTURY:

Ty ibl , a ty rozumiesz jak działa DEMOKRACJA. radni i Prezydent zostali wybrani w demokratycznych wyborach. Oni maja w naszym imieniu wszystko sprawdzać na co maja iśćpubliczne pieniądze. I to robią. A ty głabie kapuściany znasz jakies powierzchowne dane, słuchasz lub czytasz histeryków z GW czy ddt i ponieważ jesteś typowym polaczkiem to się ekscytujesz. kim jest Marach? Z tego co wiem zmienia prace jak rękawiczki. Jest sprzedawcą , a właściwie tzw managerem od sprzedaży ( ostatni chyba sprzedawał podłogi czy płyty stolarskie ) i co on wie kalkulacjach i perspektywach korzyści jakie może przynieść Toruniowi nie tylko Camerimage, ale idąca za tym Festiwalem produkcja Filmowa. Nic nie może powiedzieć, bo się na tym nie zna, a jest krzykaczem , jest nadpobudliwy i nie przekszadza mu jego niekompetencja, bo jest ,megalomanem któremu się wydaje że się na wszystkim zna, tak jak pewnej posłance która zasłynęła wieloma wypowiedziami ale szczególnie taką: " Niech mi pan nie wciska dziecka z kąpielą do brzucha" I to należy powiedzieć Marachowi. To co robi to jest właśnie działanie na szkodę Torunia. TORUŃ MIAŁBY STRACIĆ 400 MLN PRZEZ TEGO GOŚCIA I MU PODOBNYCH. Takie mamy czasy że populizm i mamienie ludzi wizjami nieszczęść, tragedii, ZARAZAMI, STARTAMI WYIMAGINOWANYMI a SĄ W MODZIE. i TEN PAN JEST NIESTETY NAJGORSZYM TEGO PRZYKŁADEM. DYŻURNY malkontent W TORUNIU CHOĆ jest KWIDZYNA. MOŻE SPRAWDŹMY JAKIE ON ROBI INTERESZ. JAKA JEST JEGO WIARZGODNOSC.

29 lutego, 13:42, Gość:

Ekonomista a ty chyba jestes czlowiekem Zaleskiego.Taki dobry jestes to . pytam sie ciebie ktore miasto stac na 20 milionow rocznie . 10 milionow na utrzymanie i 10 milionow na rate kredytu . A prezydent i radni to jest Kasta

29 lutego, 14:08, Do ibl:

Toruń stać i kazde miasto, które otrzymuje od Rządu 400 mln, a poza tym rocznie 4 mln, a poza tym zarabia kilkanaście milionów już teraz kiedy nie ma jeszcze budynku, a Camerimage daje takie wpływy do kasy przedsiębiorców lokalnych oraz ok 25-30 mln złotych w reklamie za koszt zaledwie 1,5 mln. Poza tym czy ty wiesz ile da zarobić Toruniwoe Europejskie Centru Filmowe Camerimage jak zaczna się tu produkcje filmowe? Budżety filmów polskich to jest od 3 -19 mln złotych średnio, zagranicznych to 0d kilku nilionów do kilkudziesięciu milionów dolarów. Jęsli z tego nawey 10 % zostanie tu W Toruniu to nie ma INNEJ tak opłacalnej Imprezy w naszym mieście, nie ma żadnej instytucji kultury która DAWAŁABY TAKIE KORZYŚCI TORUNIOWI. Z INSYNUACJAMI BYM UWAŻAŁ BO MOŻESZ DOCZEKAC SIĘ PROCESU , A PRZEDE WSZYSTKI UJAWNIENIA NAZWISKA I BĘDZIE WSTYD ŻE WYPISJUESZ TAKIE GŁUPOTY.

29 lutego, 14:54, Gość:

Nie dość, że marzyciel, to jeszcze ludzi straszy. Musi się czuć mocny i pokumany z kim trzeba! A fe! Znamy takie typy: butne i nadmiernie pewne siebie! Paskudne typy!

A ty umiesz się odnieść do meritum. czy tylko umiesz obrażać. Ten którego tu opluwasz użył wprawdzie mocnych, ale słusznych argumentów. Nie masz niestety kontrargumentów więc stosujesz formę ataku pewnej posłanki z naszego miasta niestety która zasłynęła wieloma wypowiedziami tego typu.

L
Logika
28 lutego, 21:22, lbl:

Pełne poparcie dla pana Maracha. Nie może być tak, żeby publicznymi pieniędzmi, i to tak dużymi szastać, żeby zaspokoić chore ambicje garstki ludzi.

Przykro też patrzeć na radnych, którzy jak zombie głosowali za tą "inwestycją"

29 lutego, 10:50, EKONOMISTA KULTURY:

Ty ibl , a ty rozumiesz jak działa DEMOKRACJA. radni i Prezydent zostali wybrani w demokratycznych wyborach. Oni maja w naszym imieniu wszystko sprawdzać na co maja iśćpubliczne pieniądze. I to robią. A ty głabie kapuściany znasz jakies powierzchowne dane, słuchasz lub czytasz histeryków z GW czy ddt i ponieważ jesteś typowym polaczkiem to się ekscytujesz. kim jest Marach? Z tego co wiem zmienia prace jak rękawiczki. Jest sprzedawcą , a właściwie tzw managerem od sprzedaży ( ostatni chyba sprzedawał podłogi czy płyty stolarskie ) i co on wie kalkulacjach i perspektywach korzyści jakie może przynieść Toruniowi nie tylko Camerimage, ale idąca za tym Festiwalem produkcja Filmowa. Nic nie może powiedzieć, bo się na tym nie zna, a jest krzykaczem , jest nadpobudliwy i nie przekszadza mu jego niekompetencja, bo jest ,megalomanem któremu się wydaje że się na wszystkim zna, tak jak pewnej posłance która zasłynęła wieloma wypowiedziami ale szczególnie taką: " Niech mi pan nie wciska dziecka z kąpielą do brzucha" I to należy powiedzieć Marachowi. To co robi to jest właśnie działanie na szkodę Torunia. TORUŃ MIAŁBY STRACIĆ 400 MLN PRZEZ TEGO GOŚCIA I MU PODOBNYCH. Takie mamy czasy że populizm i mamienie ludzi wizjami nieszczęść, tragedii, ZARAZAMI, STARTAMI WYIMAGINOWANYMI a SĄ W MODZIE. i TEN PAN JEST NIESTETY NAJGORSZYM TEGO PRZYKŁADEM. DYŻURNY malkontent W TORUNIU CHOĆ jest KWIDZYNA. MOŻE SPRAWDŹMY JAKIE ON ROBI INTERESZ. JAKA JEST JEGO WIARZGODNOSC.

29 lutego, 14:36, Gość:

"Ekonomista kultury", ale potworek słowny, brzmi prawie tak, jak "traktorzysta plantacji buraków"! Treść tych wypocin ma jakiś SB-ecki charakter w obrzydliwy sposób dyskredytujący człowieka, który publicznie dał wyraz troski o miasto, do czego ma pełne prawo! A to czy sprzedaje płyty stolarskie czy odrzutowce nikogo nie obchodzi, ważne, że myśli społecznie. Absolutnie się z Panem Marachem zgadzam: Toruń ma mnóstwo ważniejszych potrzeb, a budowanie kolejnej sali w pobliżu Jordanek jest kompletną głupotą i chorym wymysłem jakiejś tępej łepetyny! A konsultacje społeczne? W każdym, uczciwie i mądrze zarządzanym mieście są normalnym elementem szacunku do mieszkańców i wymogiem prawnym. W Toruniu, mieście, gdzie władze nie publikują nawet umów z podmiotami wykonującymi zadania na rzecz miasta, konsultacje traktuje się jak zbędny przejaw demokracji, a do tego dawni towarzysze partyjni nie nawykli!

Aleś ty głupi masz tak samo zielono w głowie jak ten cały aktywista =sprzedawca z adhd

K
Kronika Łodzi
29 lutego, 15:26, Gość:

Transport publiczny w opłakanym stanie technicznym, służba zdrowia w stanie tak fatalnym, że brakuje nawet nocnej opieki stomatologicznej, brak dobrze płatnych miejsc pracy, bo żaden inwestor zewnętrzny nie chce inwestować, młodzi ludzie po studiach przy pierwszej, lepszej okazji wyjeżdżą za lepszą pracą. 200 baniek umoczone w Camerimage to rzeczywiście świetna inwestycja

29 lutego, 20:20, B.:

Hahaha, napisał to sfrustrowany bydgoszczak z zawiścią w oczach jak Toruń się rozwija :) Ty się lepiej zajmij sprawami swojej mieściny, która wyludnia się w zastraszającym tempie, bałaganem jaki macie w mieście, problemami bez liku, fuszerkami, aferami i awanturami w Radzie Miasta, skażoną ziemią po Zachemie i wieloma innymi sprawami. I dziwić się, że wy festiwalu Camerimage nie mogliście u siebie utrzymać, jak wasz prezydent sądzi się z twórcami Rzeki Muzyki i kłóci się z kim tylko może :)

1 marca, 0:31, Gość:

w Byd i Lodzi poznali sie na Zydowiczu

Każde z tych miast zarobiło na Panu Żydowiczu. W Łodzi mają dzieki niemu EC1 i przebudowe Dworca a w Bydgoszczy budowę 4 kręgu Opery bo to on zmobilizowała impotenta inwestycyjnego -prezydenta do tej inwestycji i pomógł zrobic koncepcję. Inna sprawa to przyczyny odejścia Pana Żydowicza z tych miast. W Łodzi był to szantaż korupcyjno-polityczny : preydentka oczekiwała by dał korzysci jej doradcy =przedsiebiorcy który wspiera jej partię i ją, a w Bydgoszczy szantaż polityczny bo prezydent okłamywał Camerimage że poprawi ufrastrukturę kultury w miescie i przez 10 lat tego nie zrobił, a jak Żydowicz rozpoczął rozmowy z Ministrem Kultury i preydentaem Torunia to wbrew umowie zabrał Festiwalowi pieniądze i powiedział, że je da jęsli Żydowicz zerwie te rozmowy. Ponyśl człowieku gdzie dzis byłby Żydowicz gdyby na to przystał? Martiwłby się o 4 krąg opery, a tak ma szanse na stworzenie unikatowwego miejsca w Polsce dla jego Festiwalu i innych wydarzeń kulturalnych. To raczej jest tak Że Żydowicz poznała się na kłamcach, skorumpowanych politykach i biznesię Łodzi i Bydgoszczy.

S
Spoko
29 lutego, 15:26, Gość:

Transport publiczny w opłakanym stanie technicznym, służba zdrowia w stanie tak fatalnym, że brakuje nawet nocnej opieki stomatologicznej, brak dobrze płatnych miejsc pracy, bo żaden inwestor zewnętrzny nie chce inwestować, młodzi ludzie po studiach przy pierwszej, lepszej okazji wyjeżdżą za lepszą pracą. 200 baniek umoczone w Camerimage to rzeczywiście świetna inwestycja

1 marca, 9:15, Gość:

Komunikacja pada . Autobusy jezdza niesprawne . Kontrola jak jest ITD to odbywa sie w zajezdni . i kontrolowane sa nowe autobusy

To przekonaj Rząd do swego autorskiego projektu realizacji twych projektów komunikacyjnych ! Niech Rząd da ci z resortu INFRASTRUKTURA kasę na to to miasto dołoży 1/3. Poza tym Miasto realizuje plan naprawy komunikacyjnej. I pieniądze na to są w budżecie. Nie bredź zatem populistycznie. Bo drogi nie zatrzymają młodych w naszym miescie. Jestem pewny, że może robic to Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, które przyciągnie tu produkcje filmowe

J
Juris
29 lutego, 14:24, do Maracha:

Pan Marach jest niewiarytgodny w zakresie oceny nie tylko zjawisk kulturalnych, ale i inwestycji tego rodzaju. To jak widać po jego działaniach dość niezrównoważony człowiek, któy ma problemy z utrzymaniem pracy. Zmienią ją często a jest zaledwie sprzedawcą . Ponoć ostatnio sprzedawał produkty Ablera. może szefowie tej firmy wytłumaczą nam dlaczego ten gość przestał u nich pracować. Pisze o tym dlatego, że wiarygodność człowieka wywołującego zamęt publiczny i jego kondycja psychiczna są istotne. Znamy z historii wiele przykładów, które pokazują że brak tego rodzaju świadomości wywoływał wojny i wielomilionowe straty , że nie powiem oludobójstwie. Dlatego ważne jest by mieć pewność że podpisujemy się pod kimś wiarygodnym, pod kimś kto jest autorutetem, a nie np. nierównoważonym fanatykiem protestów w kazdeym temacie lub co gorsza czyimś narzędziem...marionetką. Panie Marach dla mnie jest pan osobą, która się po prostu nudzi, ma pan parcie na szkło i niewiele sensownych pomysłów. Pozyskanie 400 mln na budowę pięknego obiektu na Jordankach jest wielką sprawa i NIE WOLNO BEZMYŚLNIE WZYWAC LUDZI DO ZNISZCZENIA TEGO PROJEKTU. PO PROSTU NIE WOLNO BO NISZCZY PAN TORUŃ, NIZCZY PAN PRZYSZŁOŚĆ MŁODYCH LUDZI KTÓZY ZNAJDA PRACE DZIEKI TEMU CENTRUM. NISZCZY PAN INTERESY TUTEJSZYCH PRZEDSIEBIORCÓW, MOŻE CZAS BY SAMEMU COS STWORZYĆ, WYMYŚLEĆ I ZBUDOWAĆ? JA BYM PANU NA MIEJSCU PREZYDENTA WYTOCZYŁ PROCES O ZNIESŁAWIENIE, ALE PREZYDENT TEGO NIE ZROBI BO MA RACJĘ , ŻE PANU ZAPEWNE BY NA TYM ZALEZAŁO BY POGRZAC SIE W ŚWIETLE KAMER. Nie , nie będzie pan miał sukcesu w tej sprawie bo jest ona przesądzona i Mądrzy ludzie postanowili stworzyć NOWĄ JAKOŚĆ W KRAJU , W POLSCE WŁAŚNIU TU W TORUNIU. Żadne Miasto nie będzie maiło leoszych warunków do organizowania premier światowych Filowych! Żadne w Polsce. i Pan chce to zabrać Toruniowi. Mam dla Pana rade niech pan wraca do Kwidzyna i może tam ludzie znający pana Rodzinę, pana osiągnięcia pomogą panu posadzić drzewa na ulicach zamiast aswaltu, wyeliminować ruch samochodowy i wyrzycić instytucje które się PANU NIESPODOBAJĄ. Nie ma dla pana najmniejszego szacunku. Pan pasowałby do czasów wrcholstwa polskiego przez które sraciliśmy wolność. 123 lata. zamilcz pan ...wstydu oszczędź.

29 lutego, 14:33, Gość:

Po alkoholu lepiej jest nie komentować, a najlepiej wyłączyć internet, bo chwila głupoty może się skończyć na sali sądowej.

1 marca, 13:33, Gość:

Jestes przydupasem Prezydenta

W pełni podzielam opinie o autorze pomysłu tzw PETYCJI, co więcej jako prawnik z przyjemnością poprowadziłbym sprawę przeciw temu panu. Jego działania to CYRK, to kłapanie bezmyślne jadaczką na szkodę Torunia.

G
Gość

Dobrze życzę inicjatywie / Zielony Toruń / i chciałbym , by działała roztropnie , nie wylewała pomyj ani przysłowiowego dziecka razem z kąpielą . Niedługo majowe wybory i można się domyślić , że te zagrywki mają w jakiś sposób służyć kampanii wyborczej .

Jednak na pewno nie służą naszemu miastu ..!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3