Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziobro zapowiada rewolucję w sądach. „Uwolnimy 2 tysiące stanowisk sędziowskich”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
24.03.2021 warszawa konferencja prasowa ministra sprawiedliwosci zbigniewa ziobry o nowelizacji prawa na rzecz ochrony dziecin/z zbigniew ziobrofot. adam jankowski / polska press
24.03.2021 warszawa konferencja prasowa ministra sprawiedliwosci zbigniewa ziobry o nowelizacji prawa na rzecz ochrony dziecin/z zbigniew ziobrofot. adam jankowski / polska press brak
Szybsze postępowanie przed sądem, zasada równości statusu sędziów, sądy regionalne w każdej gminie, mniej biurokracji, rozprawy on-line oraz równomierne rozłożenie pracy między sędziów – zapowiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przedstawiając założenia reformy sądownictwa.

– Jesteśmy w tym momencie historii, który sprawia, że mamy nadzieję, że zaprezentowana przez nas reforma zostanie wprowadzona w życie, bo sprawnie, dobrze działające sądownictwo, szybko działające, blisko ludzi, dobrze zorganizowane, to warunek dobrze funkcjonującego, demokratycznego państwa – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

Ziobro: Uwolnimy 2 tys. stanowisk sędziowskich

Ziobro zapewniał, że proponowana reforma „sprawdza się do likwidacji wielu obszarów biurokratycznych rozbudowanej machiny sądownictwa”. - Poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa chcemy po pierwsze uzyskać efekt w postaci uwolnienia przeszło 2 tys. stanowisk sędziowskich, które zamiast angażować się, jak to teraz ma miejsce, w pracę biurokratyczne, przekładanie papierów na biurku, zajmą się te poważne siły sędziowskie orzekaniem – mówił minister.

Jak przekonywał, skierowaniu do pełnego orzekania ponad 2 tys. sędziów będzie towarzyszyć równomierne obciążenie wszystkich obowiązkami.

Ziobro: Krótsza droga obywateli do sądów

Minister wskazał, że dziś sędziom sądów rejonowych przydziela się nawet po 1,3 tys. spraw rocznie, podczas gdy sędziom sądów apelacyjnych – średnio niewiele ponad 300. Do sądów rejonowych trafia co roku około 14 mln spraw, a do sądów apelacyjnych ponad 100 razy mniej.

– Wprowadzona przez nas struktura sprowadza się do tego, że w 350 miejscowościach w Polsce będą funkcjonować z jednej strony sądy regionalne i będzie ich 20, ale z drugiej strony też sądy okręgowe. Nie likwidujemy żadnego sądu, żadnego sądu rejonowego. Żaden sąd, który działa, nie zostanie zlikwidowany. Natomiast wszystkie te sądy rejonowe, które dzisiaj funkcjonują, będą funkcjonować mając status sądu okręgowego – mówił Ziobro.

Dodał, że skróci się droga obywateli do sądów. Ważne dla siebie sprawy będą mogli załatwić bliżej domu - te, które kierowali dotąd do sądów okręgowych w dużych miejscowościach, będą rozstrzygane w dawnych sądach rejonowych, a więc w każdym powiecie.

Punkty sądowe w gminach

Szef resortu sprawiedliwości przekazał, że fundamentalną sprawą będzie utworzenie punktów sądowych w gminach – także tam, gdzie dotąd nie było w ogóle żadnego sądu. Punkty te, wyposażone w profesjonalny sprzęt do komunikacji internetowej, umożliwią udział w zdalnych rozprawach, będzie tam można także uzyskać informacje o terminach rozpraw i stanie sprawy. - Chcemy aby samorządy mogły w porozumieniu z sądami zakładać punkty sądowe w gminach, które będą miejscem profesjonalnej obsługi obywateli, w których obywatel będzie mógł dowiedzieć się o stanie jego sprawy, o wyznaczonych terminach, wylosowanym składzie i uczestniczyć w rozprawie online, bez udawania się do sądu – stwierdził Ziobro.

Informatyzacja sądów

Ziobro wskazał, że pełna informatyzacja sądownictwa umożliwi obywatelom i przedsiębiorcom dostęp do wymiaru sprawiedliwości nawet bez wychodzenia z domu. Wiele spraw będzie można załatwić w najprostszy i najdogodniejszy sposób – przy użyciu smartfona. W ten sposób będzie można wysłać do sądu pismo albo je odebrać, dowiedzieć się o terminie rozpraw, a także wziąć udział w zdalnej rozprawie.

Jeden status sędziów i warunki finansowe

Minister sprawiedliwości przekazał, że Idziowie będą mieli jeden status. - Chcemy wprowadzić zasadę równości sędziów sądów powszechnych w Polsce. Dzisiaj sędziowie mają różny status. Są sędziowie sądów okręgowych, sądów rejonowych, apelacyjnych. Tworzą się też rozmaite grupy interesów w obszarze sądownictwa. Chcemy z tym raz na zawsze skończyć. Chcemy, żeby każdy sędzia był równy, raz jeden powoływany w drodze nominacji prezydenckiej i powierzano mu na ten cały okres jego służby władzę sędziowską. By nie musiał przechodzić po raz kolejny procesów nominacyjnych, które łączą się z wywieraniem nacisków – mówił.

Zbigniew Ziobro dodał, że te propozycje łączą się z poprawą statusu finansowego sędziów szeregowych. - Dzisiaj różnice pomiędzy sędziami, którzy mają taki sam status czasami sięgają 4 tys. zł, a nawet więcej. To zostanie całkowicie zlikwidowane. Zarobki sędziów będą ściśle powiązane z ich stażem pracy – przekazał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ziobro zapowiada rewolucję w sądach. „Uwolnimy 2 tysiące stanowisk sędziowskich” - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska