Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zioła będzie można zabrać do domu

Anna Krzesińska
Między magią a wiedzą. Medycyna w czasach Mikołaja Kopernika - to nowa wystawa w Domu Eskenów w Toruniu ukazująca historię przełomowych odkryć w leczeniu ludzi.

Między magią a wiedzą. Medycyna w czasach Mikołaja Kopernika - to nowa wystawa w Domu Eskenów w Toruniu ukazująca historię przełomowych odkryć w leczeniu ludzi.

Celem ekspozycji jest ukazanie rozwoju medycyny w okresie Odrodzenia, kiedy wiedza i naukowe doświadczenie współistniały ze znachorstwem i elementami magii. Z jednej strony zainteresowanie badaniami doświadczalnymi doprowadziło do zapoczątkowania obserwacji chorych i prób klinicznego nauczania studentów medycyny. Niemniej magia oraz astrologia nadal nie traciły swojego znaczenia i były częścią praktyki lekarskiej.

- Na pomoc dyplomowanego lekarza mogli sobie pozwolić tylko bogaci, powoływanie tzw. lekarzy miejskich – fizyków, stało się powszechne dopiero na przełomie XVI i XVII wieku). Biedni korzystali z usług znachorów i zielarzy - stwierdza Magdalena Dembek, kurator wystawy.

<!** reklama>Na wystawie ukazano postacie największych medyków, polskich i europejskich. Interesujące są dzieła rodzimych zielarzy - Stefana Falimirza i Szymona Syreńskiego oraz lekarzy - Józefa Strusia i Wojciecha Oczko. Zwiedzający mogą zapoznać się z przełomowymi odkryciami w medycynie oraz charakterystyką takich pojęć, jak farmacja, zielarstwo, anatomia, chirurgia, galenizm, alchemia, astrologia. Zaprezentowano została również postać Mikołaja Kopernika nie jako astronoma, lecz lekarza, który wprawdzie nie dokonał żadnych odkryć w medycynie, ale miał dużą praktykę lekarską.

- Leczył on między innymi swego wuja, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode i jego następców - biskupów Fabiana Luizjańskiego, Maurycego Ferbera, Jana Dantyszka. Kopernik udzielał też pomocy lekarskiej kanonikom i ich rodzinom, a także wszystkim, którzy jej potrzebowali, zwłaszcza biednym - mówi Magdalena Dembek. Dla zwiedzających będzie również „Kącik Zielarski”, czyli miejsce do przygotowywania recept i preparatów ziołowych. Będą mogli skomponować mieszankę ziołową własnego pomysłu lub według dawnej recepty.

- Oprócz różnych ziół są dla zwiedzających propozycje kompozycji zielarskich na konkretne dolegliwości oraz opis poszczególnych ziół i ich zastosowania. Wsypane do papierowej torebki i opisane zioła można zabrać do domu - dodaje Magdalena Dembek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska