Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoczyńca nie jest bezkarny

Ewelina Piotrowska
Trwa Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Do piątku włącznie mieszkańcy miasta mogą korzystać z bezpłatnych porad udzielanych przez włocławskich prokuratorów.

Trwa Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Do piątku włącznie mieszkańcy miasta mogą korzystać z bezpłatnych porad udzielanych przez włocławskich prokuratorów.

Od dwóch dni wszystkie osoby, które padły ofiarą, np. oszustwa, wyłudzenia, przemocy lub niesprawiedliwego w ich ocenie wyroku mogą zgłaszać się do prokuratur okręgowej i rejonowej po bezpłatną poradę prawną.

Oszustwa i przemoc w rodzinie

- Na włocławian czekamy do 25 lutego włącznie, podczas dyżurów udzielamy informacji na temat trybu załatwiania konkretnych spraw. Wbrew temu, czego wiele osób oczekuje, nie piszemy pism odwoławczych od postanowień sądowych. Możemy jedynie pokierować interesantów, gdzie powinni się zgłosić, jakie dokumenty przygotować i jak załatwić daną sprawę - tłumaczy prokurator Wojciech Fabisiak.

<!** reklama>Wśród poruszanych tematów są, między innymi, sprawy majątkowe lub administracyjne.

- Czasem mieszkańcy pytają, jak rozwiązać sprawę korzystania z części wspólnych, zastawienia jakiejś drogi, lokalizacji budynków - podaje Wojciech Fabisiak. - Pomagamy także w przypadkach wyłudzeń pieniędzy lub oszustw. Zdarza się nawet, że wszczynamy postępowanie w takich sprawach.

Wiele pytań dotyczy problemów rodzinnych.

- Jestem po rozwodzie, lecz nadal dzielę z byłym mężem mieszkanie - mówi pani Alina z Zazamcza. - Nadużywa on alkoholu, dlatego chciałabym, żeby opuścił mieszkanie, bo chcemy mieć z córkami spokój. Niestety, sąd nie przyznał mi mieszkania, więc męczymy się z alkoholikiem. Nie wiemy, jak to zmienić.

Policyjne statystyki nie kłamią

Podczas dyżurów często poruszany jest także problem przemocy w rodzinie. O tym, jak wielka jest skala problemu, świadczą chociażby policyjne statystyki. Tylko w ciągu ostatniego roku włocławska policja interweniowała ponad dwa tysiące razy - 300 interwencji zakończyło się założeniem „niebieskiej karty”, dokumentu obligującego dzielnicowych do kontrolowania rodziny, w której występuje przemoc. Dla porównania, w roku 2009 takich interwencji było ponad 500.

- Należy podkreślić, że założenie „niebieskiej karty” nie jest równoznaczne ze złożeniem doniesienia o znęcaniu się nad członkami rodziny - wyjaśnia mł. asp. Krzysztof Jastrzębski z KMP we Włocławku. - Po jej wypisaniu przez patrol wezwany na interwencję, w ciągu 7 dniu u rodziny musi pojawić się dzielnicowy, który odbywa rozmowę ze sprawcą przemocy domowej, natomiast pokrzywdzeni są informowani o możliwości złożenia doniesienia na policję. Kolejne wizyty dzielnicowy składa raz w miesiącu.

Warto wiedzieć

  • Bezpłatne porady prokuratorów trwają do 25.02. włącznie w godzinach od 7.30 do 15.30.

  • Odbywają się w Prokuraturze Rejonowej (ul. Okrężna 2c) oraz Prokuraturze Okręgowej (ul. Orla 2).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska