Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota jesień w stanicy PTTK nad jeziorem Wdzydze

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Stanica wodna PTTK Wdzydze Kiszewskie kończy już sezon, na ląd wyciągane są ostatnie jachty, by lód nie uszkodził ich przy kei… Gdy jednak nastał ostatni październikowy weekend i słońce ciepło się uśmiechnęło, turyści znów zjechali nad szeroką wodę Jeziora Wdzydzkiego, Kaszubskiego Morza.

Przyjechali kajakarze z Bydgoszczy, przyjechali – wcale nie umawiając się - rowerzyści z tegoż miasta, dotarli wreszcie motocykliści z powiatu chojnickiego, o rodzinach przyjeżdżających samochodami na jesienny rekonesans tylko wspominając.
Nie ma jak spojrzeć na rozświetlone słońcem jezioro, wspomnieć ciepłe miesiące, gdy na zmarszczonej wiatrem tafli tańczyły dziesiątki jachtów i pasażerski stateczek „Stolem II”, czerpiący do napędu energię ze słońca.

Las nad jeziorami

Nie ma też jak zanurzyć się w lasy na północ od Wdzydz Kiszewskich, gdzie w półtora - dwugodzinnym spacerze można poćwiczyć skłony i przysiady znajdując tu i ówdzie smakowite grzyby.
Można to zrobić wędrując 4-kilometrowym „Pieszym szlakiem przyrodniczym we Wdzydzach”. Jest tu 8 tablic edukacyjnych, wiaty i ławki. Szlak wiedzie brzegiem jeziora Jelenie, przechodząc między mniejszymi akwenami Niedźwiadek i Jeziorko.

Będzie promenada

Zbigniew Galiński, gospodarz stanicy PTTK (także bydgoszczanin) już teraz zaprasza na przyszły sezon, a ten – jeśli prace pójdą szybko – zmieni oblicze tego i tak niezwykle urokliwego miejsca. Przy dużej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego wybudowana zostanie biegnąca nad wodą wzdłuż brzegu promenada, przy której będą mogły cumować żaglówki i kajaki.

Widok z wieży

To kolejna tak duża inwestycja po budowie 36-metrowej wieży widokowej, która dziś jest symbolem stanicy.
Z góry spogląda się na niezwykły akwen w kształcie podwójnego krzyża i stąd nazywany Krzyżem Jezior Wdzydzkich lub Wdzydzkim Krzyżem. Właśnie w tym miejscu Krzyż dzieli się na poszczególne akweny: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie.
Jeśli przepłynie się 400-metrowy przesmyk z Radolnego, dotrze się na Słupinko, a potem na Słupino, Chebdy, Rzuno. Ale to już zadanie dla sprawnych kajakarzy, nie żeglarzy.

Nad Kaszubskim Morzem, gdzie ranek wzywa na szlak, a słońce najpiękniej zachodzi

Wieża zapewnia nie tylko obserwację jeziora i otaczających je lasów, ale też sama jawi się żeglującym po Wdzydzach i kajakarzom płynącym szlakiem Wdy (bo ta rzeka zasila jezioro) niczym latarnia morska, zwłaszcza gdy rozjaśni się wieczorem światłami.

Skarby skansenu

Cały rok można za to zwiedzać we Wdzydzach Kiszewskich Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich, najstarszy na ziemiach polskich.
Piszemy na ziemiach polskich, bowiem w chwili jego założenia, a był rok 1906, całe Kaszuby znajdowały się w zaborze niemieckim. Odrodzona Polska nastała tu dopiero w roku 1920. Gulgowscy wykupili od miejscowego gospodarza Michała Hinca XVIII-wieczną chałupę podcieniową, w której założyli Kaszubskie Muzeum, a potem dokupowali kolejne obiekty.

Turystyka ożywa. Sprawdziliśmy w stanicy PTTK Wdzydze Kiszewskie

Dziś jest ich tu ponad 50, a reprezentują budownictwo ludowe na Kaszubach i Kociewiu. Prawdziwą perłą skansenu jest przeniesiony ze Swornychgaci w powiecie chojnickim XVII-wieczny drewniany kościółek.
Skansen czynny jest cały tydzień w godzinach 9.00 – 16.00 (w poniedziałki wejście bezpłatne).

Kajakarze i rowerzyści

Bydgoscy kajakarze (w tym dwaj dziennikarze „Polska Press”), a także koleżanka (lekarka) z Charzyków, wybrali się w te okolice, aby spłynąć 26-kilometrowym szlakiem rzek Pilicy, Granicznej, Trzebiochy i Wdy z miejscowości Korne do stanicy we Wdzydzach.
Pokonali też 23-kilometrowy odcinek rzeki Wierzycy z Kościerzyny do Starego Bukowca. Pływali również po jeziorze Wdzydze.
Rowerzyści zaplanowali, że jednego dnia objadą cały Wdzydzki Krzyż...

Na wzgórzu w Przytarni

W niedzielne popołudnie spotkaliśmy ich pod drugą, oddaną do użytku wiosną tego roku wieżą widokową wznoszącą się w pobliżu wsi Przytarnia w gminie Karsin, a to na południe od jeziora. Szczytowy taras widokowy znajduje się 37,5 m nad gruntem, ale konstrukcja została ustawiona na szczycie wzgórza.

Pod wieżą znajduje się także grób nieznanego żołnierza niemieckiego, który zginął w marcu 1945 roku. Obok pochówku rośnie sosna, w której do dziś tkwi zardzewiały pocisk moździerzowy. Lepiej nie dotykać!
Dojazd do wieży od szosy Borsk-Wiele ze wsi Kliczkowy w kierunku Przytarni. Pod wieżą można zaparkować auto i zostawić rowery.

Z Wdzydz widać gołym okiem wieżę w Przytarni i odwrotnie.

Na północ od Kościerzyny na Wzgórzach Szymbarskich (na szczycie Wieżycy, 328,7 m n.p.m.) jest trzecia, najstarsza ze wspomnianych wieża.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Złota jesień w stanicy PTTK nad jeziorem Wdzydze - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska