POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Złożymy wizytę Świętemu Mikołajowi

Złożymy wizytę Świętemu Mikołajowi

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Złożymy wizytę Świętemu Mikołajowi
Miesiąc temu ruszyliśmy tropem niedocenionych atrakcji Torunia. Akcja ma szansę stać się wakacyjną tradycją, dzięki Państwa pomocy lista miejsc do zobaczenia cały czas rośnie.
Złożymy wizytę Świętemu Mikołajowi

Miesiąc temu ruszyliśmy tropem niedocenionych atrakcji Torunia. Akcja ma szansę stać się wakacyjną tradycją, dzięki Państwa pomocy lista miejsc do zobaczenia cały czas rośnie.


Za wszystkie propozycje bardzo dziękujemy. Tegoroczny plan wycieczkowy jest już w zasadzie zamknięty, skoro jednak jest tylu chętnych, postaramy się podobną akcję zorganizować za rok.


O przyszłości będziemy jednak myśleli później, teraz, skupiając się bardziej na przeszłości, weźmiemy kurs na Mokre. W najbliższą sobotę o godzinie 11 zapraszamy wszystkich ciekawych do cerkwi Św. Mikołaja przy ulicy Podgórnej. Budyneczek wygląda może niepozornie, wnętrze ma jednak ciekawe.


- Znajduje się w nim m.in. XIX-wieczny ikonostas, który trafił do Torunia z rozebranej po pierwszej wojnie światowej cerkwi we Włocławku - opowiada ksiądz Mikołaj Hajduczenia, od wielu lat proboszcz toruńskiej parafii prawosławnej, który zresztą w sobotnie przedpołudnie o świątyni i historii prawosławia nad Wisłą opowie nam dużo więcej.


Ktoś może pomyśli, co tu jest do opowiadania? Zdziwi się pewnie, bo opowiadać można tu długo i ciekawie. Przed wybuchem wojny, ten sam ikonostas, który zobaczymy w sobotę, był ustawiony w budynku dawnego zboru na Rynku Nowomiejskim, w którym mieściła się wtedy cerkiew służąca głównie pochodzącym ze wschodu żołnierzom toruńskiego garnizonu, oraz m.in. emigrantom rosyjskim, którzy trafili do Torunia po wybuchu rewolucji. Jej pierwszy proboszcz został po latach zwierzchnikiem polskiego prawosławia.


Cerkwie, nawet takie małe jak nasza, są na ogół wdzięcznym obiektem do fotografowania. Kto więc weźmie ze sobą aparat, na pewno nie pożałuje, tym bardziej że korzystając z okazji, zawsze będzie można zrobić sobie spacer po najbardziej malowniczych zakątkach Mokrego.


Poza aparatem niczego więcej brać nie trzeba. Jak zwykle zwiedzamy bez biletów, tym razem nie wprowadzamy również żadnych zapisów. Kto ma ochotę, niech się po prostu pojawi pod cerkwią.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo