POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Zmarł Lucjan Broniewicz. Twórca i dyrektor Planetarium nie...

Zmarł Lucjan Broniewicz. Twórca i dyrektor Planetarium nie żyje

acb

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Zmarł Lucjan Broniewicz. Twórca i dyrektor Planetarium nie żyje
W nocy z piątku na sobotę zmarł twórca i dyrektor toruńskiego Planetarium, szef Rady Prezydenckiej, jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców Torunia ostatnich lat.
Zmarł Lucjan Broniewicz. Twórca i dyrektor Planetarium nie żyje

W nocy z piątku na sobotę zmarł twórca i dyrektor toruńskiego Planetarium, szef Rady Prezydenckiej, jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców Torunia ostatnich lat.


Lucjan Broniewicz miał 50 lat, urodził się 20 kwietnia 1961 r. w Bielawach. W 1986 roku ukończył studia z historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Rok później rozpoczął pracę naukową i dydaktyczną na UMK: najpierw w Instytucie Nauk Społecznych, a od 1990 r. w Zakładzie Historii Oświaty i Wychowania.


Od 1 lipca 1993 r. piastował funkcję dyrektora zarządzającego Planetarium im. prof. Wł. Dziewulskiego w Toruniu, którą powierzył mu Zarząd Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Był twórcą formuły działalności. Rozpoczynając pracę w tej instytucji, zbudował zespół astronomów i techników, z którymi stworzył własny styl i koncepcję popularyzacji astronomii w społeczeństwie.


- Łączyła nas radość tworzenia. Patrzono na nas jak na kosmitów, a my przychodziliśmy do Planetarium o każdej porze. Mało tego, oddawaliśmy urlopy, żeby tam być. Pamiętam jak pracowaliśmy w sylwestra, budując nowy system wyświetlający na kopułę. Stworzył dla nas taki drugi dom. Był serdecznym człowiekiem - opowiada o przyjacielu Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium. - Miał mnóstwo pomysłów na przyszłość. Ostatniego dnia, gdy się widzieliśmy, planowaliśmy nowy system projekcji i rozwinięcie nowej sali Geodium, w której na jesień ma powstać kolejna wystawa. Rozmawialiśmy, gdzie będzie stał rzutnik, że może pochylimy kopułę. To było oczywiste wariactwo, ale iskra się pojawiła.


Angażował się społecznie w prace na rzecz Torunia, był członkiem zespołów roboczych pracujących nad strategią rozwoju Torunia, strategią turystyki i promocji Torunia, był pierwszym dyrektorem Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu, członkiem, a potem pełniącym obowiązki szefa Rady Prezydenckiej, członkiem Rady Programowej Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Rady Programowej Centrum Nowoczesności i Rady Programowej Portalu Nicolaus Copernicus Thorunensis.


Od 1985 roku był żonaty, osierocił syna Jakuba.


Jutro opublikujemy w „Nowościach” wspomnienie o Lucjanie Broniewiczu jego przyjaciela Macieja Grześkowiaka, szefa Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego.(acb)

 

Niepospolity torunianin


Za swą pracę Lucjan Broniewicz był wielokrotnie nagradzany.


 

  • Był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Torunia (1996), Złotej Karety „Nowości” (2000) i Feliksa „Gazety Wyborczej” (2003).
  • W 2004 roku prezydent Torunia uhonorował go Medalem Thorunium.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo