POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Zmarł Piotr Chudziński, właściciel księgarni "Hobbit"

Zmarł Piotr Chudziński, właściciel księgarni "Hobbit"

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Zmarł Piotr Chudziński, właściciel księgarni "Hobbit"

©Grzegorz Olkowski

Piotr Chudziński księgarnię "Hobbit" przy ul. Szerokiej prowadził wspólnie z żoną od 26 lat. W latach 1983-91 był aktorem Teatru Horzycy.
Zmarł Piotr Chudziński, właściciel księgarni "Hobbit"

©Grzegorz Olkowski

Sława i Piotr Chudzińscy zaczynali od jednej z kas w holu Teatru Horzycy, gdzie sprzedawali pierwsze książki. Pomieszczenie było śmieszne i małe. Tak jak bohater z powieśc J.R.R. Tolkiena, od którego zaczerpnęli nazwę dla swojej księgarni - „Hobbit”. W 1990 roku otworzyli ją w miejscu zlikwidowanego na deptaku kiosku. Dwa lata później wynajęli drugi lokal za ścianą, w którym wcześniej mieściła się księgarnia Domu Książki.

Z Teatru Horzycy do "Hobbitu"Piotr Chudziński był aktorem. W latach 1983-1991 występował na scenie Teatru im. Wilama Horzycy. Zanim trafił do Torunia, gdzie osiadł na stałe, grywał w Bydgoszczy, Katowicach, Szczecinie oraz Zielonej Górze.

- Do Torunia sprowadziła go Krystyna Meissner. Jednym z naszych pierwszych wspólnych spektakli była „Kartoteka” Tadeusza Różewicza. „Chudy” grał wówczas Bohatera - wspomina teatralnego kolegę Teresa Stępień-Nowicka, aktorka Teatru Horzycy. - Był molem książkowym, który uwielbiał czytać. Gdy tylko miał okazję, chwytał za książki. Odnosiłem wrażenie, że dawały mu czasem większą satysfakcję niż gra w teatrze, ponieważ nie zawsze trafiały się role, które go satysfakcjonowały.

Zakochany w książkachWracając z prób, zawsze obowiązkowo odwiedzał wszystkie księgarnie, a co za tym idzie - do domu nigdy nie wracał z pustymi rękoma.

- W 1989 roku zacząłem zastanawiać się, na czym by tu zarobić. Uznałem, że znam się na dwóch rzeczach: sporcie i literaturze - wspominał kilka lat temu na łamach „Nowości”.
Przez 26 lat „Hobbit” wyrobił sobie silną markę, bo mało, w której księgarni można było znaleźć kogoś znającego się na książkach tak jak on. Dla każdego klienta zawsze znalazł czas. Doradzał i podpowiadał.

O jego wiedzy osobiście przekonała się toruńska pisarka Aneta Jadowska. W 2000 roku - jeszcze jako studentka UMK - postanowił udowodnić kolegów, że zawód księgarza przestał był tak bardzo prestiżowy jak chociażby w dwudziestoleciu międzywojennym. Aby pokazać jak niewiele dzieli dziś osobę sprzedającą książki od takiej, która handluje innymi towarami, przeprowadziła eksperyment.

Test w "Hobbicie"- Przeszłam się po wszystkich księgarniach w Toruniu pytając o nieistniejącą książkę „Kalejdoskop” całkowicie anonimowej wówczas Anety Jadowskiej. 99 proc. księgarzy odpowiadało mi za każdym razem „Tak, mieliśmy ją jeszcze w zeszłym tygodniu. Proszę zajrzeć za kilka dni.” - wspomina pisarka. - Kiedy zadałam to samo pytanie w „Hobbicie”, Piotr Chudziński spojrzał nam mnie zdziwiony i odparł „Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem o tej autorce. Tytuł też nic mi nie mówi. Nie mieliśmy jej na pewno w ciągu ostatniego roku. Mogę zadzwonić do hurtowni, aby sprawdzić”. Był jedynym księgarzem, który przeszedł test. Kiedy kilka lat później wydałam wreszcie pierwszą powieść, w sprawie spotkania autorskiego od razu skierowałam swoje kroki do jego księgarni. I wracam do niej przy okazji każdej kolejnej premiery.

Po ciężkiej chorobiePiotr Chudziński poza księgarnią prowadzili z żoną hodowlę chińskich grzywaczy. Zmarł 2 lipca po ciężkiej chorobie. Miał 64 lata. Pogrzeb odbył się dzisiaj. Pochowano go na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sau (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wielkie podziekowania za wspaniale polecone tytuly. Faktycznie jeden z niewielu ksiegarzy ktorzy potrafili dobrze doradzić.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LUBIĘ CZYTAĆ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Niesamowity księgarz- nikt tak, jak Pan Piotr nie potrafił rekomendować książek. Niepowetowana strata-smutno...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Danuta (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Odszedł Wspaniały człowiek.Cześć Jego Pamięci.Serdeczne Wyrazy współczucia dla Rodziny.Mam nadzieje,że tam gdzie teraz jest i patrzy na nas z góry Może grać swoje wymarzone role,czytać książki.Na...rozwiń całość

Odszedł Wspaniały człowiek.Cześć Jego Pamięci.Serdeczne Wyrazy współczucia dla Rodziny.Mam nadzieje,że tam gdzie teraz jest i patrzy na nas z góry Może grać swoje wymarzone role,czytać książki.Na kolanach siedzą Grzywacze a u nóg leżą charty.Cześć Jego Pamięci.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

M. z M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Cóż... ludzie odchodzą, czy wraz z nimi odejdzie z rynku toruńskiego kolejna księgarnia i pojawi się n-ty lokal "do wynajęcia" na Szerokiej?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jak (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dziewięć dni temu zmarł to dlaczego informujecie o tym po pogrzebie dopiero?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo