Zmarzlik znów na podium w Cardiff. O złoto powalczą w Toruniu [ZDJĘCIA]

Krzysztof Wypijewski
Na torze w Cardiff rozegrano Grand Prix Wielkiej Brytanii, przedostatnią rundę indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Losy złotego medalu rozstrzygną się podczas finałowego turnieju w Toruniu (5 października).

W stolicy Walii wygrał Duńczyk Leon Madsen, dla którego był to debiutancki start w Cardiff. Co ciekawe, Madsen był drugi w piątkowych kwalifikacjach, ale zagadał się ze znajomymi i...zapomniał o wyborach numerów startowych. Ostatecznie dostał ostatni wolny numer, czyli nr 6.

Drugie miejsce zajął Rosjanin Emil Sajfutdinow, na najniższym stopniu podium stanął Bartosz Zmarzlik. Dla Polaka był to czwarty start w Cardiff i czwarty finał (wcześniej zajmował pierwszą, trzecią i czwartą - po defekcie na trzecim miejscu - pozycję).

Słabo w sobotę spisali się pozostali biało-czerwoni. Maciej Janowski był dziewiąty (7 pkt), Patryk Dudek piętnasty (3), z kolei Janusz Kołodziej sklasyfikowany został na ostatniej, szesnastej pozycji (1 oczko).

Przyzwoicie spisał się Charles Wright, który startował w Cardiff z dziką kartą (to nagroda za triumf w finale indywidualnych mistrzostw Wielkiej Brytanii na torze w Manchesterze). 31-latek uzbierał 5 oczek (2, 2, 0, 0, 1), zajmując 12. pozycję.

Liderem cyklu nadal jest Zmarzlik, który ma 118 pkt. Za nim Sajfutdinow (111), Madsen (109) i Fredrik Lindgren (98).

Dziesiąty, ostatni turniej cyklu GP'2019 zaplanowano na 5 października w Toruniu. Przy założeniu, że Sajfutdinow zdobędzie na Motoarenie komplet punktów (21), Zmarzlik do tytułu będzie potrzebował 15 oczek.

Dotychczas tylko dwóch Polaków zdobywało złoto IMŚ: Jerzy Szczakiel i Tomasz Gollob.