Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu już w ten weekend! Oto najsłynniejsze zegary w Toruniu ZDJĘCIA

Sara Watrak
Sara Watrak
Mechanizm zegara na wieży ratusza
Mechanizm zegara na wieży ratusza Jacek Smarz
W nocy, z soboty, 27 marca, na niedzielę, 28 marca, czeka nas kolejna zmiana czasu z zimowego na letni. To ta mniej przyjemna opcja – zegarki przesuwamy wówczas o godzinę do przodu, z godz. 2:00 na godz. 3:00, w związku z czym śpimy krócej. W Polsce zmiana czasu obowiązuje od 1983 roku. Unia Europejska niejednokrotnie proponowała, aby skończyć z podziałem na czas letni i zimowy – większość Europejczyków popiera ten pomysł. Mimo to w 2021 roku po raz kolejny musimy przestawić zegarki. Na razie nie wiadomo, czy tegoroczna zmiana czasu będzie tą ostatnią. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, czy będziemy musieli przesuwać zegarki, czy też nie, mieszkańcom naszego miasta w organizacji dnia pomogą słynne zegary na starówce w Toruniu.

Zobacz wideo. Kiedy przestawiamy zegarki?

W stronę Wisły, czyli zegar na wieży katedry

- To zegar flisaczy – mówi o zegarze na wieży Katedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty ks. Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej. Skąd to określenie? W przeszłości zegar służył przede wszystkim flisakom. Jego tarcza skierowana jest więc w stronę Wisły nie bez powodu.

Polecamy

Zegar na wieży najstarszego gotyckiego kościoła w Toruniu wyróżnia również inna rzecz. Urządzenie nie pokazuje minut, lecz wyłącznie godziny. Na tarczy znajduje się tylko jedna wskazówka, w dodatku zakończona dłonią, z palcem skierowanym na godzinę. Stąd też nazwa zegara – „Digitus Dei” oznacza „Palec Boży”.

Historia czasomierza sięga najprawdopodobniej XV wieku. W 2005 przeszedł on gruntowną renowację. W ściąganiu drugiej największej tarczy zegarowej w Polsce, która ma prawie 5 metrów średnicy i waży ok. 300 kg, uczestniczyli strażacy.

- Obecnie zegar jest napędzany elektronicznie. Co 5 lat robimy jego przegląd. Trzeba zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje – podkreśla ks. Marek Rumiński.

Mechanizm zegara na wieży ratusza

Zmiana czasu już w ten weekend! Oto najsłynniejsze zegary w ...

W cztery strony świata, czyli zegar na wieży toruńskiego ratusza

Pierwsze wzmianki o zegarze z toruńskiego ratusza pochodzą z 1417 roku.

- Wspominają one o naprawie zegara, a więc musiał on powstać wcześniej – mówi Michał Kurkowski, pracownik Działu Rzemiosła Muzeum Okręgowego.

W 1532 roku wykonano nowy zegar, uległ on jednak spaleniu w 1703 roku podczas oblężenia szwedzkiego. Ten, który przetrwał do dziś, powstał w Gdańsku w latach 1728-1729. - Dopiero w 1897 roku wykonano przy tym obiekcie większe prace konserwatorskie przy elementach metalowych: cyfrach, kręgach oraz gwiazdach pośrodku tarczy, prawdopodobnie także przy wskazówkach – mówi Michał Kurkowski. Z kolei w latach 1964-1965 wymieniono tarcze na nowe.

Polecamy

Zegar napędzany jest silnikiem elektrycznym. Średnica tarczy wynosi 3,5 metra, a duża wskazówka mierzy ponad 2 metry. W ostatnich latach czasomierz kilkukrotnie buntował się i zapadał w sen, na szczęście nie na długo. Obecnie wskazuje poprawny czas i pomaga zarówno mieszkańcom, jak i turystom zorganizować dzień.

Zegar przy Empiku punktem spotkań

Pisząc o najsłynniejszych, toruńskich zegarach, nie można pominąć urządzenia na zbiegu ulic Wielkie Garbary i Królowej Jadwigi. Obok pomnika Mikołaja Kopernika to jeden z najpopularniejszych punktów spotkań w Toruniu. Miasto otrzymało zegar w prezencie od toruńskiej firmy Metron. Niestety, w ciągu ostatnich lat mechanizm kilkukrotnie się psuł.

W 2010 jedna z tarcz pokazywała inną godzinę niż pozostałe. W czerwcu 2011 mechanizm ponownie uległ awarii. Naprawdę wykonała wówczas firma Metron Clocks z Gniewkowa. W lipcu zegar wrócił na swoje miejsce. Radość nie trwała jednak długo. Wkrótce zegar znów się popsuł. Fachowcy naprawili go w ramach gwarancji.

Najtańsze sklepy w Polsce - nowy ranking 2021. Gdzie zrobimy najtańsze zakupy? W których sklepach zapłacimy najwięcej? Sprawdź wyniki raportu "Koszyk Zakupowy" ASM Sales Force Agency 2021 na kolejnych slajdach >>>

Najtańsze sklepy w Polsce - nowy ranking 2021. Biedronka, Li...

Obecnie zegar z trzema tarczami działa i wskazuje poprawną godzinę, a torunianom trudno sobie wyobrazić to skrzyżowanie ulic bez charakterystycznego czarno-białego czasomierza.

Zegar na zborze w Toruniu lubi się cofać

Do listy najsłynniejszych toruńskich zegarów należy dołączyć także ten znajdujący się na wieży dawnego zboru na Rynku Nowomiejskim. Obecnie w budynku mieści się siedziba Fundacji Tumult. Zegar przez wiele lat nie odmierzał czasu poprawnie. Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult, odciął go od prądu ponad dwie dekady temu, po konflikcie z ówczesnymi władzami miasta. Gdy w 2002 roku odbyły się wybory samorządowe, a prezydentem Torunia został Michał Zaleski, zegar ruszył, ale zaledwie na chwilę, bo Marek Żydowicz nie mógł porozumieć się z nowym włodarzem miasta.

W 2008 roku tarcze zegara po północnej i wschodniej stronie stały w miejscu, zaś od strony południowej i zachodniej cofały się. Choć konflikt między panami został już zażegnany, a zegar ruszył, torunianie nie mogą na nim zbytnio polegać. W 2019 roku urządzenie nawet w listopadzie wskazywało czas letni. Obecnie nie działa. Co na to Fundacja Tumult? - Informujemy, że planowana jest w tym roku modernizacja instalacji oraz wymiana tarcz zegara.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska