Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy 2019: cofamy czy przesuwamy do przodu wskazówki? Jakie zmiany szykuje UE? Zmiana czasu na zimowy w niedzielę

TW
Fot. Polska Press
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019: kiedy w tym roku przestawiamy i cofniemy wskazówki zegarów, by wejść w czas zimowy? W tym roku tradycyjnie czas zimowy będzie obowiązywał od jutra, tj. ostatniej niedzieli października - 27.10.2019. Zmiana czasu oznacza godzinę do tyłu - tym samym ta zmiana może być mniej bolesna - śpimy godzinę dłużej. Czy to ostatnia taka zmiana? Czy niedługo w Polsce przestanie obowiązywać zmiana czasu? Oto wszystkie informacje dotyczące zmiany czasu 2019.

Zmiana czasu na zimowy 2019

Dwa razy w roku, w dwa weekendy, w nocy z soboty na niedzielę, od lat przestawiamy zegarki. Ale wciąż są tacy, którzy budzą się w niedzielę nieświadomi zmiany czasu.

Pamiętajcie, że zmiana czasu z zimowego na letni, to jedyny dzień w roku, w którym bezkarnie śpimy godzinę dłużej!

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019. Kiedy przestawiamy zegarki?

Jesienna pogoda, niskie temperatury i zapowiedzi zimy przybliżają nas dużymi krokami do myślenia o zmianie czasu z letniego na zimowy. Kiedy w tym roku przestawiamy zegarki? Zmiana czasu na zimowy oznacza godzinę snu więcej.

Polecamy

Zwyczajowo czas zimowy wprowadzany jest w październiku, natomiast letni w marcu. W tym roku tradycyjnie czas zimowy będzie obowiązywał od ostatniej niedzieli października (czas letni wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca).

Zmiana czasu nastąpi w niedzielę 27.10 z godziny 3 na 2. Czyli wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę. Mówiąc krótko pośpimy dłużej o godzinę![/cyt]

Zmiana czasu ma miejsce dwa razy w roku. Kiedy zatem przestawiamy zegarki?

  • czas zimowy - obowiązuje od ostatniej niedzieli października
  • czas letni - obowiązuje od ostatniej niedzieli marca

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019. Od kiedy przestawiamy zegarki?

W Polsce zmieniamy zegarki nieprzerwanie od 1983 roku (tylko w 1982 roku, w związku ze stanem wojennym, zrezygnowano ze zmiany czasu na letni). Wcześniej parokrotnie wprowadzano obowiązek zmiany czasu - w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Kiedy koniec zmiany czasu w Polsce i UE?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej przymierzają się do zniesienia zmian czasu na terenie Wspólnoty. Najpierw Komisja Europejska przeprowadziła szerokie konsultacje, w których wzięło udział kilka milionów osób. Około 80 procent opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jean-Claude Juncker zdążył szybko ogłosić, że to koniec zmiany czasu w Europie, ale sprawa nie jest taka prosta.

Polecamy

W marcu 2019 w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. Sam Parlament Europejski również zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona.

W Polsce przeprowadzono już konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków.

Wpływ zmiany czasu na życie. Warto wiedzieć.

Przez lata badano wpływ zmiany czasu na różne czynniki. Co o tym pisze KE?

  • ENERGIA. Ogólny efekt oszczędności energii w sezonie letnim jest marginalny. Wyniki są też zmienne w zależności od takich czynników jak położenie geograficzne.
  • ZDROWIE. Ustalenia dotyczące czasu letniego mają pozytywny wpływ polegający na większej ilości zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu.
  • BEZPIECZEŃSTWO DROGOWE. Jeśli chodzi o związek między ustaleniami dotyczącymi czasu letniego a wypadkami drogowymi dowody nie są niejednoznaczne. W zasadzie niedostateczna ilość snu w okresie wiosennym może zwiększać ryzyko wypadków. Jednocześnie uważa się, że wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w lecie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
  • ROLNICTWO. Wydaje się, że z powodu stosowania nowego sprzętu, sztucznego oświetlenia i zautomatyzowanych technologii wcześniejsze obawy związane z zakłóceniem rytmu biologicznego zwierząt i zmianą harmonogramów udoju przez zmianę czasu w dużym stopniu już nie istnieją. Dodatkowa godzina światła dziennego w okresie letnim może być również zaletą, jako że umożliwia wydłużenie godzin pracy na wolnym powietrzu, takich jak praca w polu czy zbiory.

POLECAMY: Jak wyglądał Marsz Równości w Toruniu? Zobaczcie relację!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska