MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy już niedługo. Jak ją przetrwać i czuć się dobrze? Wypróbuj 5 wskazówek na wyregulowanie zegara biologicznego

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zmiana czasu na zimowy już niedługo. Wiele osób po przesunięciu wskazówek zegara odczuwa nieprzyjemne objawy związane z rozregulowaniem rytmu dobowego takie jak senność lub problemy z zasypianiem, zły nastrój czy dezorientację. Aby je złagodzić, dobrze jest przygotować się na zmianę czasu już dziś. Wypróbuj te porady, a będziesz czuć się lepiej.

Spis treści

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Kobieta w zimowym stroju trzyma zegar
Zmiana czasu wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Sprawdź w galerii, jak się do niej przygotować, żeby nie odczuć negatywnych objawów zmiany czasu na zimowy. freepik.com

Zmiana czasu na zimowy nastąpi już w ten weekend. W nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2024 roku przestawimy nasze zegarki z godziny 3:00 na 2:00, czyli o godzinę do tyłu. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę dłużej. Czas zimowy będzie obowiązywał do 30 marca 2025 roku, wtedy nastąpi kolejna zmiana czasu na letni.

Jak przetrwać zmianę czasu? Wypróbuj te 5 wskazówek, które złagodzą objawy związane z rozregulowaniem rytmu dobowego.

Zmiany czasu odbywają się 2 razy w roku: na wiosnę zmieniamy czas z zimowego na letni, a jesienią z letniego na zimowy. Zmianę czasu na zimowy już w 1784 roku w swoim artykule zaproponował amerykański uczony i polityk Benjamin Franklin. Sugerował on, że pozwoliłoby to lepiej wykorzystywać światło słoneczne, bo ludzie wstawaliby i kładli się spać wcześniej, dzięki czemu oszczędzaliby świece. Jednak pomysł ten został wprowadzony w życie dopiero przez Niemców na wiosnę 1916 roku, gdy jako pierwsi przestawili oni zegarki o godzinę do przodu. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w 1919 roku, a w latach 70. przyjęło go już wiele państw..

Wiele osób zastanawia się kiedy będzie ostatnia zmiana czasu. Miała ona nastąpić już w 2022 roku, ale z powodu pandemii koronawirusa dyskusje na ten temat zostały odłożone. Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim UE kontynuowanie zmian czasu co najmniej do 2026 roku.

Wpływ zmiany czasu na organizm

Wprawdzie większość z nas raczej cieszy się ze zmiany czasu z letniego na zimowy, bo pośpi dłużej (nie dotyczy to tylko rodziców, bo dzieci tej zmiany nie uwzględniają) to jednak wpływa ona niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Manipulując zegarem, rozregulowujemy swój własny zegar biologiczny.

Organizm ma swój rytm, który określa pory czuwania i snu i do którego się przyzwyczaja. Ten biologiczny rytm, nazywany też cyklem okołodobowym, określa pory aktywności oraz odpoczynku i regeneracji poszczególnych układów i narządów w ciele. Dlatego wiele czynności takich jak senność czy głód odczuwa o określonych porach. Zmiana czasu zaburza tę rutynę, co może prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości takich jak:

  • nadmierna senność,
  • problemy z zasypianiem,
  • zmęczenie,
  • problemy z koncentracją,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • nerwowość,
  • bóle głowy,
  • dezorientacja,
  • osłabienie apetytu,
  • zaburzenia trawienne (biegunki, zaparcia).

Zaburzenia te można złagodzić odpowiednio przygotowując się do zmiany czas.

Wypróbuj 5 wskazówek, które pomogą ci wyregulować zegar biologiczny przy zmianie czasu:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska