Spis treści
Zmiany w przepisach o kształceniu nauczycieli
W Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dn. 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2023 r., poz. 2102) wyjaśniono, jakie wymagania są stawiane osobom, które chcą być nauczycielami. W zależności od etapu edukacji czy też przedmiotu te wymagania są różne. To rozporządzenie wprowadziło sporo zamieszania, na niektórych uczelniach. Głośno zrobiła się o studentach z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy to obronili właśnie licencjat i nie mają uprawnień do pracy w szkołach.
O to, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy zapytałam Rzeczniczkę Prasową Uniwersytetu – Małgorzatę Rybczyńską.
– W latach 2019-2023 była rozbieżność MNiSW/MEN w definiowaniu przygotowania pedagogicznego, tzn. w Rozporządzeniu MEN-u (z 2017), które regulowało wymagane kwalifikacje w oświacie, obowiązywała definicja, która odnosiła się tylko do limitu godzin w poszczególnych zakresach (270 w sumie) i 150 godzin praktyk w placówkach oświatowych w powiązaniu ze specjalnością – wyjaśniła.
Sytuacja zmieniła się we wrześniu 2023 r.:
– Jednoznaczne powiązanie przygotowania pedagogicznego z „nowym” standardem kształcenia nauczycieli pojawiło się dopiero w Rozporządzeniu MEN z 14.09. 2023 (które zostało ogłoszone 2.10.2023) i od tego momentu przygotowanie pedagogiczne mogą otrzymać tylko absolwenci jednolitych studiów magisterskich lub studiów I i II stopnia (z kontynuacją kierunku) oraz słuchacze właściwych studiów podyplomowych – mówiła Strefie Edukacji Małgorzata Rybczyńska.
Gdy studenci rozpoczynali studia w 2021 r. obowiązywało rozporządzenie o kwalifikacjach nauczycieli z roku 2017, oparte na standardach kształcenia z 2012 r., a także nowe rozporządzenie o kwalifikacjach nauczycieli z 2019 r. W 2023 r. rozporządzenie, o którym mowa w pierwszych słowach tego tekstu, wchodzi w życie i to ono zmienia sytuację studentów. Według nowego rozporządzenia dopiero po otrzymaniu tytułu magistra ma się uprawnienia do bycia nauczycielem.
Przeczytaj również: Mapa wyników matur 2024. Gdzie najlepiej poszedł egzamin? Który przedmiot wypadł najgorzej? To może być zaskoczenie
Co dalej ze studentami?
Studenci, którzy obronili właśnie licencjat, dowiedzieli się, że nie mają uprawnień do pracy w szkole. Są rozczarowani i szukają drogi, która umożliwiłaby im pracę w szkole.
– Studenci WSE UAM byli informowani o zmianach w przepisach w trakcie zajęć specjalnościowych oraz podczas przygotowania do praktyk zawodowych. W ramach zajęć do wyboru został stworzony przedmiot związany z przygotowaniem pedagogicznym realizowanym w ramach standardu. Studenci byli zachęcani do udziału w tych zajęciach (informacje mailowe i telefoniczne). Otrzymywali też informacje w czasie indywidualnych spotkań – poinformowała rzeczniczka uniwersytetu.
Z informacji podanych przez Radio Poznań wynika, że studenci postanowili zwrócić się z prośba o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich. Rozstrzygnięcia tej sprawy na razie nie znamy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?