Zmiany na maturze! Będzie znacznie trudniej ją zdać! Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadza nowe zasady od 2023 roku

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Nowe zasady na maturze obowiązywać od wiosny 2023 roku. Ogłosiła je właśnie CKE. A tak wyglądała próbna matura w tym roku Fot. Waldemar Wylęgalski
Zmiany na maturze w 2023 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała właśnie informatory dotyczące egzaminu, który uczniowie zdawać będą począwszy od wiosny 2023 roku. Wymagania są wyższe niż obecnie obowiązujące, a same testy będzie trudniej zdać. Nie ma się więc co dziwić, że ogłoszone zmiany zalała fala negatywnych komentarzy ze strony przyszłych maturzystów.

Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.

CKE wprowadza nowe zasady i zmiany maturze

Na początek wyjaśnijmy, czym są informatory. To bardzo ważne dokumenty zawierające najistotniejsze dane na temat egzaminu (m.in. czas jego trwania), opis arkusza egzaminacyjnego (m.in. struktura budowy arkusza, liczba zadań i ich punktowanie), opis zadań, zasady oceniania oraz przykładowe zadania z rozwiązaniami. Do każdego typu egzaminu i do każdego przedmiotu opracowany jest osobny informator.

Matura 2023. Co się zmieni?

Maturzyści za dwa lata będą musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru (chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego.

Polecamy

Najważniejsze zmiany:

  • Na tym samym poziomie pozostaną progi zdawalności. Tak jak dotychczas, by zdać maturę trzeba będzie uzyskać co najmniej 30 procent punktów możliwych do zdobycia z danego przedmiotu. Dodatkowo od 2023 roku abiturienci będą musieli otrzymać co najmniej 30 proc. punktów z pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.
  • Inaczej wyglądać będzie też egzamin ustny z języka polskiego. Obecnie uczniowie losują jedno zadanie, a od 2023 roku będą dwa. Ich zakres sprawdzać będzie umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem.
  • Co istotne, zestawy pytań z polskiego będą jawne. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ma ogłaszać listę zadań nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest egzamin.
  • Kolejne zmiany dotyczą części pisemnej. Zamiast jednego arkusza maturzyści otrzymają dwa. Pierwszy obejmie "język polski w użyciu" i "test historycznoliteracki". Drugi będzie wyłącznie wypracowaniem, które ma być nie krótsze niż 400 wyrazów (obecnie 250) i odnosić się do dwóch utworów literackich (przynajmniej jednej lektury obowiązkowej) oraz dwóch kontekstów (np. kulturowego, historycznego, politycznego, społecznego).
  • Oddzielenie wypracowania od reszty egzaminu spowoduje, że każdą część będą sprawdzać dwie różne osoby. CKE chce w ten sposób walczyć ze zjawiskiem naciągania wyniku maturzystom, którzy znaleźli się na progu zdawalności
  • Zmieni się też czas przeznaczony na wypełnienie niektórych arkuszy. Z języka polskiego na poziomie podstawowym egzamin ma trwać 240 minut, a na poziomie rozszerzonym – 210 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut). Egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym ma trwać 180 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut).

Polecamy

Dla kogo nowa matura?

Maturę według nowych zasad zdawać będą uczniowie z obecnych II klas szkół ponadpodstawowych powstałych w wyniku reformy edukacji, czyli 4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników i przyszli absolwenci szkół branżowych II stopnia, którzy uczą się zgodnie z nową podstawą programową. Egzaminy maturalne według nowych zasad dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego będą przeprowadzane, począwszy od roku szkolnego 2022/2023. Dla absolwentów 5-letniego technikum – od roku szkolnego 2023/2024.

Dla absolwentów branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli kształcenie w branżowej szkole I stopnia jako absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej – od roku szkolnego 2023/2024.
Po ogłoszeniu zmian w mediach społecznościowych zawrzało. Licealiści uważają, że państwo postępuje nieuczciwie podwyższając poprzeczkę właśnie im.

Polecamy

- Od początku jesteśmy królikami doświadczalnymi. Zamiast pójść do gimnazjum, zostaliśmy w podstawówkach. Nauczyciele nie wiedzieli jak z nami pracować, uczyli się na nas. To nie fair, że właśnie my jako pierwsi mamy mieć trudnej – denerwuje się Zuzanna, licealistka.

- Jesteśmy ofiarami reformy minister Zalewskiej, która dla swoich politycznych celów postanowiła przywrócić ośmioletnie podstawówki. Jesteśmy też ofiarami koronawirusa i zdalnego nauczania. Jak w tej sytuacji można podnosić wymagania egzaminacyjne – pyta Michał, inny uczeń liceum.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie